Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 30d. 17:27 , Atnaujinta: 2020 rugsėjo 30d. 19:40

M.Pompeo ragina popiežių Pranciškų pademonstruoti „drąsą“ Kinijos atžvilgiu

Mike'as Pompeo
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Mike'as Pompeo

Romoje besilankantis JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo trečiadienį dar pakurstė kivirčą su Vatikanu, likus mėnesiui iki JAV prezidento rinkimų, pasak ekspertų, taip siekdamas laimėti konservatyvių katalikų balsų.

Kaip pranešė vienas šaltinis Vatikane, M.Pompeo su popiežiumi Pranciškumi nesusitiks, nes pontifikas vengia tokių susitikimų rinkimų kampanijos laikotarpiu.

Anot apžvalgininkų, popiežių supykdė M.Pompeo vieši raginimai atsisakyti istorinio Vatikano ir Kinijos susitarimo.

M.Pompeo pasakė kalbą JAV ambasados prie Šventojo Sosto organizuotame simpoziume, kur pakartojo savo raginimą Vatikanui užimti griežtą poziciją Kinijos atžvilgiu. Jis kalbėjo apie laisvę – pasinaudodamas dažnai Donaldo Trumpo rinkimų kampanijoje eksploatuojama tema.

„Niekur tikėjimo laisvė nėra labiau pažeidžiama nei Kinijoje“, – sakė M.Pompeo, priklausantis Evangelikų bažnyčiai.

„Aš raginu visus religinius lyderius rasti drąsos stoti prieš persekiojimą dėl religinių priežasčių“, – sakė jis.

Pasak M.Pompeo, Katalikų bažnyčios „žemiški sumetimai neturėtų varžyti principinių pozicijų“.

Anksčiau šį mėnesį M.Pompeo jau surengė vieną ataką, pavadindamas Kinijos ir Vatikano 2018 metų susitarimą dėl vyskupų skyrimo keliančiu grėsmę Bažnyčios „moraliniam autoritetui“ dėl Pekino reputacijos žmogaus teisių srityje.

Popiežiaus kritikų tinklas

Arkivyskupas Paulas Gallagheris, Šventojo Sosto sekretorius ryšiams su valstybėmis, per simpoziumą žurnalistams sakė, kad M.Pompeo pareiškimas šį mėnesį buvo „priimtas kritiškai“.

„Paprastai rengiant tokius aukšto rango pareigūnų vizitus, dėl darbotvarkės, apie ką bus kalbama, deramasi privačiai, konfidencialiai. Tai yra viena iš diplomatijos taisyklių“, – pažymėjo P. Gallagheris.

M.Pompeo ketvirtadienį planuoja susitikti su Vatikano valstybės sekretoriumi kardinolu Pietro Parolinu.

Įtakingas kardinolas Oscaras Maradiaga pareiškė, jog toks JAV kišimasis yra nepageidautinas ir aiškiai susijęs su rinkimų kampanija.

„Jie siekia, kad būtų išrinktas Donaldas Trumpas, ir viskas remiasi ta logika. Šia prasme nemanau, kad jie atstovauja amerikiečių interesams“, – sakė jis, duodamas interviu dienraščiui „La Repubblica“ M.Pompeo vizito išvakarėse.

O.Maradiagos teigimu, Pranciškaus palankus požiūris į Kiniją ypač pykdo JAV prezidentui artimų popiežiaus kritikų tinklą, kuriam vadovauja Vatikano buvęs ambasadorius JAV arkivyskupas Carlo Maria Vigano, taip pat D. Trumpo buvęs patarėjas Steve'as Bannonas.

„Propaganda“

Tuo metu Jungtinėse Valstijose įsikūrusio Vilanovos katalikų universiteto teologas Massimo Faggioli įžvelgė bendras pastangas „tam tikras Pranciškui ir Vatikanui nepalankias nuotaikas, kurios pastaraisiais metais tapo labiau pastebimos, paversti balsais už Trumpą“.

„Vatikano diplomatija naudojama propagandos tikslais“, – teigė ekspertas.

Sociologinių tyrimų agentūros „Pew Research Center“ duomenimis, maždaug pusė JAV registruotų rinkėjų katalikų save laiko Respublikonų partijos šalininkais arba yra linkę ją palaikyti, o kita elektorato pusė remia Demokratų partiją.

Pasak M.Faggioli, „reikšminga baltųjų katalikų dauguma“ pastarąjį kartą balsavo už D.Trumpą, todėl „planuojama išsaugoti šį baltųjų katalikų rinkėjų bloką kai kuriose valstijose, kur jo ypač reikia“.

M. Pompeo trečiadienį taip pat aptarė su Italijos ministru pirmininku Giuseppe Conte ir užsienio reikalų ministru Luigi Di Maio Vašingtono pastangas atgrasyti sąjungininkus europiečius nuo Kinijos telekomunikacijų milžinės „Huawei“ įrangos naudojimo plėtojant savo 5G tinklus.

JAV teigia, kad „Huawei“ telekomunikacijų įranga gali būti naudojama šnipinėti Pekino naudai. Pati bendrovė šiuos kaltinimus griežtai neigia.

Italija tvirtina, kad jos „Auksinės galios“ įstatymas, leidžiantis vyriausybei nustatyti sąlygas, apribojimus ar uždrausti užsienio subjektų investicijas į strategines pramonės šakas, apsaugo ją nuo rizikos.

Vis tik G.Conte praėjusią savaitę pažadėjo imtis griežtesnių priemonių nacionaliniam saugumui užtikrinti, vystant šalies 5G tinklus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min