Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

M.Saakašvilis: Rusija ruošiasi užimti Baltarusiją

Buvęs Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis.
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr. / M.Saakašvilis: Rusija ruošiasi užimti Baltarusiją
Šaltinis: BNS
8
A A

Minint devintąsias Gruzijos ir Rusijos karo metines, tuometinis Gruzijos lyderis Michailas Saakašvilis sako, kad kitas Maskvos taikinys bus Baltarusija.

„Manau, kad Rusija ruošiasi užimti ir aneksuoti Baltarusiją“, – interviu BNS sakė į Lietuvą atvykęs M.Saakašvilis.

Jo teigimu, NATO šiuo metu realiau vertina Maskvos pavojų, todėl Baltijos šalims grėsmė yra mažesnė nei prieš kelerius metus, tačiau Vakarų išdavystės rizika išlieka.

49 metų M.Saakašvilis šiuo metu yra asmuo be pilietybės. Praėjusį mėnesį Ukrainos pilietybę jam panaikino šalies prezidentas Petro Porošenka. M.Saakašvilis BNS sakė, kad P.Porošenka taip pasielgė išsigandęs jo augančio populiarumo.

– Ar tikitės, kad Lietuva ir kitos ES šalys padarys spaudimą Ukrainos valdžiai dėl jūsų pilietybės?

– Neprašau daryti spaudimo Ukrainai, prašau vienintelio dalyko – leisti man grįžti ginti savo teises teisme. Medžiagos tiek daug, kad net Ukrainos teismui, kurį visiškai kontroliuoja P.Porošenkos žmonės, bus labai sunku apsaugoti jo dekretus. Jie paremti netikrais parašais, netikromis prielaidomis, prieštarauja Konstitucijai ir įstatymams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka

Taigi teprašau leisti vykti į Ukrainos teismą ginti savo teisių, ir Lietuvos užsienio reikalų ministras jau išsakė tam paramą. Jis pasakė, kad man turi būti suteikta teisė vykti į Ukrainą ir ginti save teisme.

– Kokia, jūsų nuomone, buvo tikroji priežastis P.Porošenkai panaikinti jūsų pilietybę?

– Tikroji priežastis – aš tapau pernelyg dideliu oponentu. Jo populiarumas labai mažas, o mano sparčiai auga. Pradedame rasti bendrą poziciją su kitais opozicijos lyderiais.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Viktoras Juščenka
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Viktoras Juščenka

Nuo V.Juščenkos kampanijos ar jo prezidentavimo pradžios joks kitas žmogus nesurinkdavo tiek minių, kiek Ukrainoje surinkdavau aš, visuomenės parama didžiulė. Jis tapo nervingas, ėmė pavydėti, ir nusprendė tokiu būdu atsikratyti savo oponento.

– Po Rusijos invazijos į Gruziją, kurios metines šiandien paminėjote prie Rusijos ambasados Vilniuje, po Krymo aneksijos, dalis politikų, stebėtojų prakalbo, kad nesustabdžius Rusijos kitas taikinys bus Baltijos šalys. Ar dabar įžvelgiate pavojų Baltijos šalims?

– Žinoma. Ukraina, jos kariai didvyriškai sustabdė rusus, sulaikė juos Donbase. Jei to nebūtų įvykę, manau, kad Baltijos šalims dabar būtų tiesioginė grėsmė. Ką matome Baltarusijoje – manau, kad Rusija ruošiasi užimti ir aneksuoti Baltarusiją. Per pratybas bus atvežta infrastruktūra. Taigi, grėsmė nedingo, ji tik auga. Tiesiog šiuo metu ukrainiečiai ją sulaiko ties savo sienomis.

– Ar, jūsų nuomone, pakanka dabartinio NATO buvimo Baltijos šalyse?

– Labiau nei prieš kelerius metus. Manau, kokiais 2008 metais NATO nebūtų daug dariusi apsaugoti Baltijos šalis, bet dabar jie geriau supranta Rusijos grėsmę, ir Rusija negali išsisukti. Jie geriau supranta, kas yra rusai.

Penktasis straipsnis (numatantis NATO kolektyvinę gynybą) egzistuoja, bet problema ta, kad ir per Antrąjį pasaulinį karą buvo įsipareigojimas apsaugoti Lenkiją, bet tai nesuveikė. Turime ilgą Vakarų šalių išdavysčių istoriją. Kita vertus, dabar jie turi savo reikalų su rusais, tad Baltijos šalys yra geresnėje situacijoje nei prieš kelerius metus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./NATO vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr./NATO vėliava

– Paskutinis klausimas – kokie jūsų asmeniniai tolesni žingsniai, kur skrendante ir kada grįžtate į Ukrainą?

– Dabar keliauju po Europą. Iš Lietuvos išvykstu šiandien, lankysiuosi keliose Europos šalyse, tada su savo rėmėjais ruošiuosi grįžti į Ukrainą. Nuo teisinių terminų, posėdžio paskyrimo priklausys, kada su rėmėjais Ukrainos parlamente ir visuomenėje grįšiu į Kijevą kovoti teisme.

– Ačiū už pokalbį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai: 8
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min