Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 31d. 08:28

Mafija atgimė internete

Policija rodo tunelį, per kurį pabėgo mafijos bosas.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Policija rodo tunelį, per kurį pabėgo mafijos bosas.

Socialinių tinklų svetainė Facebook.com dažnai atsiduria visuomenės dėmesio centre. Šį kartą susidomėjimą sukėlė žinia, jog svetainės paslaugomis aktyviai naudojasi Sicilijos mafijos nariai.

Realiame pasaulyje patyrę ne vieną skaudų smūgį, garsiųjų italų nusikaltėlių gaujų nariai turi rimtų priežasčių veržtis į virtualiąją erdvę. Tačiau čia jie taip pat yra stebimi.

Žinia, kad internete galima rasti mafiją šlovinančių puslapių, išties nuliūdino dalį žmonių – ypač tuos, kurie kovai su organizuotu nusikalstamumu skyrė savo gyvenimą.

Pastarosiomis savaitėmis Italijos teisėsaugos pareigūnai bando aiškintis asmenis, įkūrusius kelias „Facebook“ vartotojų grupes, šlovinančias mafiją. Pareigūnus veikti paskatino pranešimai Italijos žiniasklaidoje, jog daugiau nei 2 tūkst. „Facebook“ vartotojų prisijungė prie bendraminčių grupių internete, kurios yra skirtos 1993 metais sulaikytam „bosų bosui“ Salvatore Riinai, vadinamam Toto, ir jo įpėdiniui Bernardo Provenzano. Pastarąjį Italijos policijai 2006 metais pavyko sulaikyti po 4 dešimtmečius trukusio slapstymosi.

„Facebook“ svetainėje vartotojai turi galimybę laisvai burtis į bendraminčių grupes, kuriose dalijasi savo pastebėjimais ar, jų nuomone, svarbia informacija. Vienoje didžiausių mafijai skirtų tokio pobūdžio grupių, pavadintoje „Toto Riina, tikrasis Bosų Bosas“, internautai linkėjo įkalintam mafiozui linksmų Kalėdų ir žadėjo jam ištikimai dirbti. Padidėjus žiniasklaidos dėmesiui, ši grupė netrukus buvo uždaryta.

Kiek yra žinoma, nė vienas garsus italų nusikalstamo pasaulio autoritetas šiuo metu neturi susikūręs asmeninio „Facebook“ puslapio. Nepaisant to, lieka pagrįstų įtarimų, jog nusikaltėliai gali užsiregistruoti, naudodami slapyvardžius, keistis tarpusavyje koduota informacija ir verbuoti naujus gaujų narius.

Žinia, kad internete galima rasti mafiją šlovinančių puslapių, išties nuliūdino dalį žmonių – ypač tuos, kurie kovai su organizuotu nusikalstamumu skyrė savo gyvenimą. Rita Borsellino, kurios brolis Paolo Borsellino aktyviai prisidėjo tiriant įtakingosios organizacijos „Cosa Nostra“ veiklą ir už tai 1992 metais S.Riinos įsakymu sumokėjo savo gyvybe, dienraščiui "„he New York Times“ prilygino socialinių tinklų svetainėje kuriamas mafijos šalininkų grupes puslapiams, šlovinantiems nacionalsocialistų lyderį Adolfą Hitlerį.

Skandalas dėl mafijos puslapių internete įaudrino netgi politikus. Italijos parlamento komisijos kovai su mafija narys Gianpiero D'Alia viešai paragino kolegas ištrinti savo asmeninius puslapius „Facebook“, kol svetainę valdanti kompanija neuždarė visų mafiją šlovinančių grupių.

Tiesa, kritikuoti „Facebook“ svetainę, kurios paslaugomis šiuo metu visame pasaulyje naudojasi apie 150 mln. internautų, skuba ne visi. Nemažai žmonių įsitikinę, jog socialinių tinklų svetainė – puiki vieta kurti pasipriešinimo nusikaltėliams judėjimą. Italų sukurta grupė „Mafiją lauk iš Facebook“, turinti 173 tūkst. narių, neseniai buvo surengusi vienos dienos svetainės boikotą. Kita grupė pasivadino „Taip“ krūtims, „ne“ Toto Riinai“, primindama atvejį, kai „Facebook“ valdytojai pašalino iš svetainės kūdikius maitinančių moterų nuotraukas, o dabar esą nesugeba suvaldyti grupės mafiozų šlovintojų.

„Lietuvos žinios“
Temos: 2 Internetas Facebook
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min