Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 23d. 06:09

Mafijos įvykdyta žmogžudystė pakeitė Slovakiją: ar ilgam?

Pagerbiamas nužudytas slovakų žurnalistas Janas Kuciakas ir jo sužadėtinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Pagerbiamas nužudytas slovakų žurnalistas Janas Kuciakas ir jo sužadėtinė

Slovakijoje tebesitęsiant masiniams protestams dėl žurnalisto Jano Kuciako ir jo merginos nužudymo jau atsistatydino keli aukšto lygio pareigūnai. Slovakų žurnalistė ir viena iš Centrinės Europos forumo Bratislavoje steigėjų Marta Frišova tvirtina, kad tai dar ne pabaiga.

Vasario 26-osios rytą Slovakija išgirdo apie dvigubą žmogžudystę: buvo nušautas jaunas tyrimais užsiimdavęs žurnalistas ir jo mergina. Tai nutiko jųdviejų namelyje kaime prie Slovakijos sostinės Bratislavos. Kai vienas žmogus komentaro autorei paskambino papasakoti apie šį įvykį, ji prisipažįsta pamaniusi – „kaip siaubinga“, ir viskas.

M.Frišova neslepia, kad apie J.Kuciaką nebuvo girdėjusi: neskaitė jo straipsnių ir niekas jai jų nerodė, bet net jei kas nors ir būtų parodęs, tikriausiai nebūtų pajėgusi išlaikyti dėmesio gilindamasi į painias jauno žurnalisto aprašytas sąsajas – tokias sudėtingas, kad jos net primena chemines formules.

Tądien buvo labai šalta, bet Bratislavoje viešose vietose žmonės ėmė deginti žvakutes ir statyti jaunos poros nuotraukas: žuvusieji buvo panašaus amžiaus, kaip komentaro autorės jau suaugę vaikai. Tas įvykis, jos teigimu, iš esmės pakeitė Slovakiją.

Gyvenimas nebetekėjo įprasta vaga. Visi pasinėrė į naujienas, spaudos konferencijas, diskusijas ir pasisakymus socialiniame tinkle „Facebook“. Kitą dieną redaktoriaus išplatintą ir visuose laikraščiuose išspausdintą paskutinį neužbaigtą J.Kuciako straipsnį perskaitė, ko gero, daugiausia žmonių per visą šalies istoriją.

Sudėtinga kaip cheminė formulė

J.Kuciako papasakota istorija, pasak žurnalistės, iš tiesų yra atskirų, bet susijusių istorijų rinkinys, kuriose vienokius ar kitokius vaidmenis atlieka su slovakais per investicijas susiję Kalabrijos organizuoto nusikalstamumo sindikato „Ndrangetos“ nariai, Europos Sąjungos subsidijas gaunantys žemės ūkio paskirties sklypai, kuriuose niekas neauginama, ir subankrutavusios įmonės. J.Kuciakas visa tai susiejo su šalies teisėjais, mokesčių tarnybos pareigūnais ir valdančiosios partijos politikais.

Jo straipsnį galima skaityti kaip policijos ataskaitą, sociologinį tyrimą, komediją arba dramą. Šiame pasakojime yra net nepaprastai sparčiai karjerą padariusi graži moteris, kuri suvaidinusi traktorių reklamoje staiga tapo verslininke, o paskui – artima ministro pirmininko partnere. Šioje svaigioje kelionėje ji taip pat susipažino su vienu Kalabrijos verslininku. Taip, straipsnyje esama ir muilo operos elementų.

Tai – Slovakija, kuria iki šiol negalime patikėti, rašo M.Frišova. Jos teigimu, visi, kam teko perskaityti paskutinį J.Kuciako straipsnį, matė, kad tirti žmogžudystę ėmė tie patys asmenys, apie kuriuos žurnalistas rašė savo tyrime: vidaus reikalų ministras Robertas Kalinakas ir ministras pirmininkas Robertas Fico (šis reaguodamas į visuomenės nepasitenkinimą vėliau atsistatydino). Regint tokį absurdą šalies gatvėmis nuvilnijo didžiausi per visą šalies istoriją protestai.

Neregėto masto protestai

Į demonstracijas susirinko daugiau žmonių nei per Aksominę revoliuciją 1989 m. lapkritį. Žmonės protestavo visoje šalyje ir net už jos ribų. Prieš korupciją viešai pasisakoma anaiptol ne pirmą kartą. Tačiau viena yra pykti ant žmonių, kurie susimokė vogti iš piliečių, bet visai kas kita – atiduoti duoklę šiuos kėslus atskleidusiam žurnalistui ir palaikyti jo gedinčius artimuosius.

Šiandien Slovakija nebėra susiskaldžiusi į opoziciją ir valdančiąją koaliciją, liberalus ir katalikus, kairiuosius ir dešiniuosius. Dabar ji pasidalijusi į tuos, kurie apverkia J.Kuciaką ir Martiną Kušnirovą, ir tuos kelis asmenis, kurie graužaties nejaučia.

Jei politikai rengtų mitingus, jie nebūtų tokie masiniai. Bet šias demonstracijas rengia studentai. Jie suteikia žodį J.Kuciako seseriai Marijai ir kviečia aktyvistus, tarp jų gėjų teisių gynėjus ir vyskupą, kuris buvo atskirtas nuo Bažnyčios už tai, kad atskleidė vietinės bažnytinės valdžios finansines machinacijas. Žmonės reikalauja, kad valdžia pasitrauktų. Kūrybiški protai prigalvojo šimtus šūkių, pašiepiančių politinius lyderius. Cituojamas net Williamas Shakespeare`as ir kiti rašytojai.

Komentaro autorė pastebi, kad Slovakijos proeuropietiškas ministras pirmininkas taip puolė neviltin, kad net ėmė žarstytis konspiracijos teorijomis, kaip, jos įsitikinimu, paprastai elgiasi kraštutiniai dešinieji, bet tai jam nepadėjo. Vyriausybės vadovui apkaltinus George`ą Sorosą kurstant protestus juokėsi visa tauta ir žiniasklaida. Vienoje iš demonstracijų toks jaunuolis ant palto užsirašė: „Aš per senas tikėti pasakomis apie Sorosą.“

Bandydamas pasitelkti Vengrijos vadovo Viktoro Orbano retoriką R.Fico tikriausiai užmiršo, kad V.Orbanas savo nepakantų režimą kuria jau ne vienerius metus ir visiškai kontroliuoja Vengrijos žiniasklaidą. Tačiau šiandien Slovakija nepasirengusi diktatūrai ir fašizmui. XX a. paskutiniame dešimtmetyje į valdžią atėjus Vladimirui Mečiarui šalis tapo pirmąja kieto kumščio valdžią patyrusia pokomunistine Centrinės Europos šalimi. Tačiau pilietinis pasipriešinimas nuvertė V.Mečiaro režimą.

Kas toliau?

Per anksti prognozuoti, kuo baigsis dabartiniai protestai. Rumunijoje ir Bulgarijoje didelės antikorupcinės demonstracijos neatnešė reikšmingų politinių permainų. Slovakijai tikrai ne į naudą, kad nėra akivaizdžios proeuropietiškos alternatyvos, kuri galėtų pakeisti dabartinę valdžią. Bet vis dar tikėtina, kad pavyks išsaugoti permainų nuotaiką daugiau nei kelioms savaitėms. Komentaro autorė tiki, kad 5,4 mln. gyventojų turinti šalis įrodė esanti verta demokratijos, o dėl to, kaip teigia M.Frišova, daugiausia reikia dėkoti jaunimui.

Čekai ir slovakai žavisi „stebuklingais“ skaičiais. 1918 m. įsteigta Čekoslovakija nustojo egzistuoti 1938-aisiais, kai Miuncheno sutartis leido Hitleriui padalyti šalį. 1948 m. perversmą surengė komunistai. 1968-aisiais įvyko Prahos pavasaris. Diktatūros keliu sukęs V. Mečiaras buvo nuverstas 1998 m.

J.Kuciakas ir jo mergina M.Kušnirova 2018-aisiais buvo nužudyti dėl to, kad kėlė grėsmę mafijai. 1968 m. sovietų armijai numalšinus Prahos pavasarį Prahoje dėl Čekoslovakijos laisvės susidegino studentas Janas Palachas.

Šiedvi istorijos skirtingos, bet, žurnalistės teigimu, jas sieja vienas dalykas: abiejų pagrindiniai veikėjai labai jauni.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Žemaitė iš Plungės savo laimę rado didžiausiame Europos uoste

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kauno Santakoje popiežiaus mišių išvakarėse renkasi tikintieji

Stiprus vėjas talžo regatos jūroje dalyvius: sraigtasparnis ieško dingusio tėvo ir sūnaus, gelbėja įgulas

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: esame viena labiausiai grybaujančių Europos tautų

Sportas

Barselonos ekipą įveikęs „Real“ kyla į Ispanijos čempionato viršūnę

Vienos iš labiausiai jaudinančių vizito akimirkų: popiežius Pranciškus aplankė hospisą

Gyvenimas

Kas nutinka, jei neleidžiate savo smegenims pailsėti

Lietuvių įspūdžiai po susitikimo su popiežiumi: „Fantastika!“

Verslas

Vagiančius siuntinių išvežiotojus „Amazon“ nusprendė gaudyti tuščiomis dėžėmis

Sportas

„Bayern“ Vokietijoje toliau nestabdo: pratęsė „Schalke“ agoniją

Vardai

Renata Norvilė į grožio renginį atvyko su dukra Vanesa: „Vaikų nesustabdysi – dažosi nuo 12-os“

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kelionė su popiežiumi: susitikimas gali atimti kalbos dovaną ir pačiam kalbiausiam reporteriui

24sek

Š.Jasikevičius po pirmosios pergalės – apie klaidas, energiją ir naujokus

Gyvenimas

Įspūdinga „Moschino“ nuotaka – G.Hadid pasipuošė vestuvine suknele su skraidančiais drugeliais

Aktualu

Popiežius Pranciškus: Gailestingumo Motina kužda kiekvienam į ausį: „Ieškok savo brolio“

24sek

Su vėjeliu: „Žalgiris“ triuškinančia pergale pradėjo LKL pirmenybes

Vardai

Vaidai Skaisgirei Ispanija – tarsi antri namai: čia dešimtmetį gyvena sesuo su šeima

Gazas

Patarimai: kur popiežiaus Pranciškaus vizito metu Kaune galima palikti automobilį

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvoje: „Galite tapti tiltu tarp Rytų ir Vakarų“

Aktualu

Mokslininkė: kaimų Lietuvoje net neverta gaivinti

Naujienos

Aktualu

Žemaitė iš Plungės savo laimę rado didžiausiame Europos uoste

Popiežiaus vizitas Aktualu

Diakonas D.Chmieliauskas: popiežius Pranciškus atsigavo bendraudamas su paprastais žmonėmis

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Sportas

Diržų kolekcija lieka Londone: prakirsta nosimi A.Joshua sudorojo rusą A.Povetkiną

Aktualu

Prie Panevėžio su BMW vertėsi „klevo lapas“ – nušlavė stotelę ir rėžėsi į medį

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Vardai

Julia Roberts išnuomoja namą Malibu: pas žvaigždę gyventi galima už 10,5 tūkst. dolerių per mėnesį

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kauno Santakoje popiežiaus mišių išvakarėse renkasi tikintieji

Stiprus vėjas talžo regatos jūroje dalyvius: sraigtasparnis ieško dingusio tėvo ir sūnaus, gelbėja įgulas

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min