K.Kallas ir M.Rubio taip pat kalbėjo apie ES ir JAV bendradarbiavimo stiprinimą, bendrus užsienio politikos prioritetus ir Kinijos keliamus iššūkius, atskleidė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Šį mėnesį duodama interviu agentūrai „Bloomberg“ K.Kallas iškėlė galimybę panaudoti bendrą ES skolą didelėms išlaidoms, reikalingoms gynybai nuo Rusijos stiprinti, finansuoti.
„Turime daryti politinį ir ekonominį spaudimą Rusijai, – sakė ji. – Mūsų pusėje yra daug ekonominės galios.“
Leidinys „The Moscow Times“ priminė, kad, pradėjęs eiti valstybės sekretoriaus pareigas, M.Rubio pareiškė, kad Rusijos ir Ukrainos karo nutraukimas bus oficiali JAV politika valdant prezidentui Donaldui Trumpui.
Jis pažadėjo dėti visas pastangas, kad tai būtų įgyvendinta, tačiau pabrėžė, kad tokie konfliktai neišsprendžiami skambiais viešais pareiškimais, o reikalauja „kietos diplomatijos“, kuria jis yra pasirengęs užsiimti.
M.Rubio taip pat pažymėjo, kad sankcijos, taip pat ir jų panaikinimas, galėtų atlikti svarbų vaidmenį derybose dėl karo pabaigos. Rusijai taikomus apribojimus jis pavadino „svertais“, kurių pagalba Jungtinės Valstijos gali pasiekti taikos susitarimą.
Anksčiau K.Kallas pabrėžė, kad ES sankcijos Rusijai nebus atšauktos tol, kol nesibaigs derybos dėl Rusijos ir Ukrainos konflikto.
„Kad ir kokios būtų derybos, būsime daug silpnesnėje padėtyje“, jei apribojimai bus panaikinti anksčiau. Buvusi Estijos premjerė sakė, kad tai neatitinka ir Jungtinių Valstijų interesų.
Tuo pat metu ES rengia 16-ąjį sankcijų Rusijai paketą, skirtą trečiosioms plataus masto karo Ukrainoje pradžios metinėms. Į jį bus įtraukti suskystintų gamtinių dujų (SGD) ir aliuminio tiekimo į Europos rinką apribojimai, naujų Rusijos bankų atjungimas nuo tarptautinės mokėjimų sistemos SWIFT ir dešimčių Rusijos „šešėlinio laivyno“ laivų įtraukimas į juodąjį sąrašą.
Praeitą savaitę D.Trumpas pagrasino sugriežtinti sankcijas Maskvai iki visiško Rusijos eksporto embargo, jei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nenutrauks karo.
Pasak jo, Vašingtonas neturės „kito pasirinkimo“, kaip tik įvesti „muitus, mokesčius ir sankcijas viskam“, ką Rusija parduoda Jungtinėms Valstijoms ir kitoms šalims, jei V.Putinas „greitai“ nesutiks susitarti.
„Galime tai padaryti geruoju arba bloguoju būdu. Geras būdas visada yra geresnis. Sudarykite susitarimą. Neturėtų būti daugiau prarastų gyvybių“, – pabrėžė D.Trumpas.