Dabar populiaru
Sportas gyvai
Publikuota: 2018 spalio 12d. 16:26

Malaizija paleido 11 musulmonų uigūrų ir neišdavė jų Kinijai

Uigūrai Kinijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Uigūrai Kinijoje

Malaizija paleido 11 musulmonų uigūrų, pabėgusių iš imigrantų sulaikymo centro Tailande, ignoruodama Pekino reikalavimą juos deportuoti į Kiniją, penktadienį pranešė jų advokatas.

Dvidešimt penki šios persekiojamos mažumos nariai praėjusį lapkritį naktį pabėgo iš pietiniame Tailande esančio pabėgėlių sulaikymo centro. Jie išlipo pro langą pasinaudodami antklodėmis.

Vienuolika iš jų – visi vyrai – sausuma pasiekė kaimyninę Malaiziją, kur buvo sugauti ir apkaltinti nelegaliu valstybės sienos kirtimu.

Pietų Tailandas ir Malaizija turi bendrą lengvai pereinamą sieną.

Antradienį ši 11 asmenų grupė buvo paleista ir išskrido į Turkiją, naujienų agentūrai AFP pranešė musulmonų advokatas Fahmi Abdul Moinas.

„Humanitariniais sumetimais prokurorai nusprendė kaltinimus jiems panaikinti“, – nurodė jis.

Toks sprendimas buvo priimtas, kai teisininkai kreipėsi į Malaizijos generalinį prokurorą, prašydami panaikinti iškeltus kaltinimus, pridūrė Fahmi Abdul Moinas.

Tuo metu Kinijos užsienio reikalų ministerija naujienų agentūrai AFP nurodė, kad stebi pranešimus, tačiau nepritaria „nelegaliai imigracijai“.

„Šie žmonės yra kinai, todėl kategoriškai pasisakome prieš tai, kad jie būtų išsiųsti į trečiąją šalį, – sakoma ministerijos atsiųstoje faksogramoje. – Mes tikimės, kad Malaizija rimtai įvertins Kinijos poziciją ir jos susirūpinimą“.

Grupės musulmonų uigūrų paleidimą pasveikino žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW).

„Jeigu būtų sugrąžinti į Kiniją, šiems 11 vyrų grėstų sulaikymas, kankinimai ar net dar blogiau“, – sakė HRW pavaduotojas Azijos šalims Philas Robertsonas.

Vasario mėnesį Kinija kreipėsi į buvusią Malaizijos vyriausybę, prašydama sugrąžinti šią uigūrų grupę į šalį, tačiau naujasis ministras pirmininkas Mahathiras Mohamadas atrodo labiau nepriklausomas nuo Pekino negu jo pirmtakas.

Gegužę į valdžią atėjęs premjeras jau atšaukė daugiau nei 20 mlrd. vertės infrastruktūros projektus, kuriuos palaikė Kinijos kompanijos.

M.Mahathiro pirmtakas Najibas Razakas buvo laikomas per daug draugišku Pekinui.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Najibas Razakas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Najibas Razakas

Praėjusiais metais jo vyriausybė į Kiniją deportavo 28 uigūrus, kurie, pasak jos, buvo susidėję su islamistų kovotojais.

Uigūrai yra daugiausia musulmoniška tiurkų etninė grupuotė iš plačiai nusidriekusio Kinijos vakarinio Sindziango regiono. Šio regiono pareigūnai taiko drakoniškas saugumo priemones, teisindamiesi savo kova su ekstremistais ir separatistais.

Rugpjūčio mėnesį JT paskelbtais duomenimis, regione esančių internuotų asmenų stovyklose gyvena iki milijono uigūrų ir kitų musulmonų etninių mažumų atstovų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Uigūrai Kinijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Uigūrai Kinijoje

Pekinas neigia tokių stovyklų buvimą, tačiau pripažįsta, kad vykdo nesunkiais nusikaltimais kaltinamų asmenų pataisos programą ir kad tuose centruose jie gauna profesinį apmokymą.

Tačiau antradienį Sindziangas priėmė svarbią šių centrų reglamento pataisą. Joje numatyta, kad nesunkiais su terorizmu susijusiais nusikaltimais kaltinami asmenys į šias įstaigas pateks savanoriškai ir nebus ten kalinami.

Šią savaitę JAV Kongresas paskelbė kritišką ataskaitą, kurioje kaltina Kiniją vykdant beprecedentes etninių mažumų, įskaitant uigūrus, represijas ir naudojant autoritarinę taktiką, galinčią virsti „nusikaltimais žmogiškumui“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Kinija Uigūrai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min