Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Malaizijos policija suėmė apie 1 400 protestuotojų

Suimtas protestuotojas Malaizijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Suimtas protestuotojas Malaizijoje
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Malaizijos policija šeštadienį leido ašarines dujas, vandens patrankos čiurkšles ir suėmė apie 1 400 žmonių per susirėmimus su protestuotojais, kurie nepaisė vyriausybės perspėjimų ir surengė demonstracijas sostinėje, reikalaudami rinkimų sistemos reformos.

Tarp suimtųjų per didelio masto saugumo pajėgų operaciją buvo kai kurie opozicijos partijų lyderiai, tačiau policija nesugebėjo užkirsti kelio nesankcionuotai demonstracijai, per kurią, pasak organizatorių, į Kvala Lumpūro gatves išėjo apie 50 tūkst. žmonių.

Tikimasi, kad rinkimai vyks ateinančių metų pradžioje; demonstrantai reikalauja, kad būtų pakeistas balsavimo procesas, siekiant užkirsti kelią balsų pirkimui ir kitiems pažeidimams, kurie esą temdė ankstesnius rinkimus.

Opozicijos lyderis Anwaras Ibrahimas, kuriam šiuo metu yra iškelta baudžiamoji byla dėl įtariamų homoseksualių santykių, sakė naujienų agentūrai AFP, jog jam buvo sumušta galva ir prakirsta koja, kai politikas buvo parblokštas ant žemės, kilus sumaiščiai, kai policija paleido ašarines dujas.

„Jie šaudė tiesiai (į mus)... Tuo metu vos įstengiau kvėpuoti ir išsilaikyti ant kojų“, – skundėsi į ligoninę atvežtas 62 metų buvęs vicepremjeras. Anwaras Ibrahimas pridūrė, kad ligoninėje praleis ateinančią naktį ir kad jam skirta skausmą malšinančių vaistų.

„Aš laikau (šią demonstraciją) sėkminga, nors jie (policija) elgėsi išties žiauriai“, – pridūrė liguistai atrodantis opozicijos lyderis, pridūręs, jog prieš jį mesti absurdiški kaltinimai yra politiškai motyvuoti.

Retai Malaizijoje pasitaikančius protestus organizavusi plati koalicija „Bersih“, reikalauja, kad balsavę rinkėjai būtų žymimi nenuplaunamu rašalu, siekiant išvengti balsavimo po kelis kartus. Be to, norima, kad visų partijų žiniasklaidos kanalams būtų sudarytos lygios galimybės stebėti balsavimo eigą, taip pat kad būtų ištaisyti rinkėjų sąrašai.

Anwaro Ibrahimo vadovaujama opozicija smarkiai sustiprino savo pozicijas per 2008 metais vykusius rinkimus, tačiau teigė, kad rezultatai galėjo būti dar geresni ir galbūt keliantys pavojų partijos „Barisan Nasional“ pusę šimtmečio besitęsiančiam viešpatavimui, jeigu balsavimas būtų buvęs sąžiningesnis.

Per patį šeštadienį vykusių neramumų įkarštį protestuotojai susidūrė su guminėmis lazdomis ginkluotais riaušių policininkais prie autobusų stoties. Aktyvistai retkarčiais atsitraukdavo ir persigrupuodavo, o tada vėl mėgindavo nustumti policijos gretas. Šis katės ir pelės žaidimas vyko pliaupiant smarkiam lietui.

Kai kurie demonstrantai smogė atgal, čiupdami iššautus ašarinių dujų kanistrus ir svaidydami juos į pareigūnus, nurodė AFP žurnalistai. Daugelis jų skandavo „Reformų!“, „Dievas yra visu didžiausias!“ ir „Tegyvuoja liaudis!“

Tačiau policijas laikėsi tvirtai, todėl protestuotojai, kurių, pasak pareigūnų, buvo apie 10 tūkstančių, nesugebėjo prasiveržti ir žygiuoti į vieną stadioną bei prie karaliaus rūmų, kur tikėjosi perduoti memorandumą su surašytais konkrečiais reikalavimais.

„Kodėl vyriausybė mėgina įbauginti piliečius? – klausė eitynėse dalyvavęs 50 metų verslininkas Mohamadas Manijas Abdullah. – Mes tik mėginame reformuoti rinkimus ir užsitikrinti laisvą ir sąžiningą vyriausybę.“

Tuo tarpu nacionalinės policijos vadovas Ismailas Omaras spaudos konferencijoje sakė, kad policija sulaikė 1 401 asmenį ir aiškinasi, ar jie dalyvavo neteisėtame susirinkime. Tačiau tikimasi, jog daugelis suimtųjų bus paleisti už užstatą.

Tarp suimtųjų buvo protestų lyderės Ambiga Sreenevasan ir Maria Chin Abdullah. Ambiga Sreenevasan, anksčiau vadovavusi Malaizijos advokatų tarybai, sakė AFP, kad buvo paleista vėliau šeštadienį, nepateikus jokių kaltinimų.

Taip pat buvo suimtas didžiausio opozicijos judėjimo – Visos Malaizijos islamo partijos (PAS) – pirmininkas Abdul Hadi Awangas. Protestuotojai buvo susirinkę keliose sostinės vietose, o kai kuriose policijos uždarytose gatvėse buvo baugiai ramu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Malaizija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min