Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 12d. 21:38

Markas Galeotti abejoja vadinamojo „Donaldo Trumpo dosjė“ autentiškumu

Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas

Rusijos ekspertas Markas Galeotti skeptiškai vertina nežinomo buvusio britų žvalgybininko surinktą vadinamąjį „Donaldo Trumpo dosjė“. Jis negali patikėti, kad šis „superšnipas“ turi tiek daug gerai informuotų šaltinių Kremliuje. O šiam užvirusi košė skaniausia, Nyderlandų portale „Raam op Rusland“ rašo analitikas.

„Twitter“ nuotr./Markas Galeotti
„Twitter“ nuotr./Markas Galeotti

M.Galeotti pastebi, kad dokumentas – iš tiesų pranešimų rinkinys – jau kelis mėnesius klajojo žiniasklaidos paraštėse, o dabar paaiškėjo, kad jo pagrindu išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas JAV žvalgybininkų buvo informuotas apie jį galimai kompromituojančią informaciją Rusijoje.

„Ataskaitos turinį pavadinti sprogstamuoju būtų kuklu – kalbama apie užkulisinius verslo sandėlius, niūrius teiginius apie „iškrypėliškus seksualinius aktus“, šantažą, vidines Kremliaus kovas.

Ten yra visko. Bet ar tuo galima tikėti? Ar vis dėlto tai gali tapti dar viena šmeižikiško karo, plėšančio JAV politiką, eskalacija? Prisipažįstu: aš skeptiškas“, – rašo M.Galeotti.

Kas šis „superšnipas“?

Ekspertą stebina ataskaitos autoriaus tariamas sugebėjimas prieiti prie tokio aukšto lygio šaltinių Kremliuje. Suprask, jam pasiekiami gandai ir tikrojoje Rusijos Vyriausybėje – prezidento administracijoje ir žvalgybos tarnybose.

Didžioji žmogiškosios žvalgybos (HUMINT) dalis išgaunama iš antrųjų ar trečiųjų rankų, surenkama iš gandų, išgirstama iš vairuotojų, meilužių, sargybinių, uošvių, o ne pačių pareigūnų, kurie ir patys saugosi, ir yra saugomi.

Nors autorius, kaip skelbiama, beveik du dešimtmečius dirbo Jungtinės Karalystės žvalgyboje, M.Galeotti teigimu, „itin retai pasitaiko, kad kas nors, dirbantis vyriausybinėje tarnyboje, būtų užmezgęs tokį tinklą“.

„Jei tai skamba kaip nuostaba, tai yra todėl, kad aš tuo tikrai abejoju. Pranešimuose apstu teiginių apie „aukšto lygio“ šaltinius – tokius, kurių geidžia MI6 arba CŽV (JAV centrinė žvalgybos valdyba, – red.).

O šis buvęs agentas kažkokiu būdu sugeba išgauti iš šaltinių, atvirai kalbant, itin jautrią informaciją“, – stebisi M.Galeotti.

Jis primena, kad didžioji žmogiškosios žvalgybos (HUMINT) dalis išgaunama iš antrųjų ar trečiųjų rankų, surenkama iš gandų, išgirstama iš vairuotojų, meilužių, sargybinių, uošvių, o ne pačių pareigūnų, kurie ir patys saugosi, ir yra saugomi.

„Šis superšnipas ne tik pažįsta žmones pačioje Rusijos politinės mašinos šerdyje, bet ir su jais bendrauja. Rusijoje? Telefonu? Elektroniniu paštu? Mano patirtis rodo, kad šiomis dienomis rusai yra paranojiški dėl tokios netiesioginės, atsekamos komunikacijos“, – svarsto M.Galeotti.

Be to, jam iš paviešintų pranešimų susidaro įspūdis, kad Rusijoje visi – nuo Vladimiro Putino atstovo Dmitrijaus Peskovo iki „Rosneft“ vadovo Igorio Sečio – žinojo apie operaciją su D.Trumpu. O tai tiesiog nelogiška – tikrai būtų imamasi itin griežtų saugumo priemonių.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Dmitrijus Peskovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Dmitrijus Peskovas

„Kad Maskva bando rinkti kompromituojančią informaciją apie JAV politinės sistemos atstovus, neabejotina. Kad duomenis jie panaudotų kaip „aktyviąsias priemones“ – irgi.

Tačiau daug sunkiau priimti ne tik hipotezę apie ilgalaikį planą iš Maskvos išrinkti Amerikai prezidentą D.Trumpą – juk Kremliuje niekas tuo netikėjo, bet ir versiją, kad veiksmai buvo derinami su D.Trumpo komanda“, – rašo M.Galeotti.

Analitikui užkliuvo ir teiginys, kad D.Trumpo teisininkas Michaelas Cohenas susitiko su Rusijos atstovais Prahoje, kur aptarė veikimo strategiją: „Kam? Kam susitikti mažoje Europos šalyje ir palikti ten pėdsakus? Kam rusams apskritai reikėjo ką nors koordinuoti?“

Chaosas geriausiai tinka Maskvai

Anot M.Galeotti, kol kas yra daugiau klausimų nei atsakymų – ypač dėl „keistų teiginių“ apie sąsajas tarp V.Putino ir konglomerato „Alfa Group“.

D.Trumpo biografijoje ir elgesyje yra tiek groteskiškumo, kad jis net gali būti atsparus bet kokiam šantažui.

„Nepatogi ir ironiška tiesa yra tokia, jog D.Trumpo biografijoje ir elgesyje yra tiek groteskiškumo, kad jis net gali būti atsparus bet kokiam šantažui“, – pastebi ekspertas.

Jam dabar knieti sužinoti, „kas tas superšnipas“ iš privačios žvalgybos kompanijos, skelbiantis, kad turi neįtikėtiną prieigą prie aukšto lygio šaltinių, ir pasakojantis fantastišką istoriją apie išrinktojo JAV prezidento ryšius su Kremliumi.

„Jei visa tai tiesa, tai – dinamitas. Bet ar tai tiesa? Greitai sužinosime, kas šis superšnipas. Jei tai buvo profesionalus darbas, o ne prieš D.Trumpą nukreipta klastotė, kažkas šiuos pranešimus atpažins, ir pasigirs pavardė.

Žinoma, mums reikia žinoti, ar M.Cohenas tikrai buvo Prahoje, o tai galės patvirtinti arba paneigti Čekija.

„Scanpix“/AP nuotr./Michaelas Cohenas
„Scanpix“/AP nuotr./Michaelas Cohenas

Problema – tai, kad šiuos duomenis D.Trumpo kritikams sunku ignoruoti, o D.Trumpo stovyklai neįmanoma jų priimti. Kol kas tai tik tušti kaltinimai, o kol nėra jokių įrodymų, jie tik dar labiau suskaldys Amerikos visuomenę.

O būtent to nori Kremlius. Šiuo metu tas dokumentų rinkinys turbūt net efektyvesnis nei ištisos valandos televizijos RT transliacijų“, – konstatuoja M.Galeotti.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min