Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2009 01 02, 12:04

Maskva: Europa dujas gaus

Rusija dar kartą patikino Europos Sąjungos (ES) valstybes, kad joms neteks susidurti su jokiais dujų tiekimo trukdžiais dėl šios žaliavos tiekimo Ukrainai nutraukimo. Šį radikalų žingsnį Maskva žengė nepavykus iki sausio 1 d. atgauti iš Kijevo skolų ir pasiekti susitarimą dėl dujų kainos.
„Gazprom“
„Gazprom“ generalinis direktorius A.Milleris žada palankesnes dujų kainas Europai. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kaip rašo BBC, Rusijos dujų magnatas „Gazprom“ pranešė padidinęs dujų, tiekiamų ES šalims per Ukrainos vamzdynų tinklą, kiekį. Ukraina savo ruožtu taip pat užtikrino, kad dujų tiekimas į Vakarus nesutriks.

Per Ukrainoje nutiestus vamzdynus ES gauna apytiksliai penktadalį savo dujų poreikio. Ukraina atkakliai tikina sumokėjusi savo skolas „Gazpromui“, bet Rusija tai neigia. Be skolų grąžinimo, minėtoms valstybėms nepavyko susitarti ir dėl dujų kainų 2009-iesiems.

„Gazprom“ atstovas Aleksėjus Milleris įspėjo Ukrainą, kad 2009 metais už 1000 kubinių metrų dujų ši turės mokėti 418 JAV dolerių, taip atmesdamas ankstesnį pasiūlymą – 250 dolerių už 1000 kubinių metrų dujų.

„Gazprom“ pranešė užsukusi čiaupus 7:00 val. ketvirtadienį – pasibaigus kontrauktui dėl dujų tiekimo Ukrainai. „Naftogaz“ patvirtino, kad tiekiamo dujų kiekis ketvirtadienį akivaizdžiai sumažėjo ir kad bendrovė pradėjo išgauti dujas iš savo rezervų. Taip išgaunamų dujų šaliai užteks keliems mėnesiams.

Rusijos dujų magnatės atstovai taip pat pranešė padidinę Europos vartotojams tiekiamų dujų kiekį nuo 300 milijonų kubinių metrų per dieną iki 326 milijonų kubinių metrų per dieną.

Kol kas nė viena ES šalis nepranešė apie sumažėjusį Rusijos tiekiamų dujų kiekį.

„Gazprom“ teigimu, Ukraina skolinga 2 mlrd. JAV dolerių už dujas ir taip pat už pavėluotų apmokėjimų baudas. Tuo tarpu bendrovė „Naftogaz“ pranešė sumokėjusi 1,5 mlrd. JAV dolerių „RosUkrEnergo“ – Šveicarijoje registruotai bendrovei, prekiaujančiai dujomis – kaip tarpininkei. Ukrainos dujų bendrovės atstovai taip pat prisipažino nesumokėję „Gazprom“ paskirtų baudų.

Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka sakė tikį, kad derybos dėl naujo kontrakto bus pasiektos iki sausio 7 d. ir kad abi pusės yra „netoli kompromiso“.

Jungtinės Valstijos savo ruožtu paragino Maskvą ir Kijevą pamąstyti apie galimas humanitarines dujų tiekimo sutrikdymo pasekmes. Baltųjų rūmų atstovas Gordonas Johndroe sakė: „Tikimės, kad Rusija ir Ukraina išspręs ginčą dėl skolos už dujas ir sąlygas dėl jų tiekimo skaidriu ir verslui būdingu keliu“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min