Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 8d. 12:16 , atnaujinta: 2018 balandžio 8d. 13:27

Maskva neigia, kad Sirijos režimas Dumoje panaudojo cheminį ginklą

Ar Sirijos režimas vėl panaudojo cheminį ginklą?
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Ar Sirijos režimas vėl panaudojo cheminį ginklą?

Maskva sekmadienį atmetė pareiškimus, kad Sirijos režimas opozicijos kontroliuojamame Dumos mieste Rytų Gutoje panaudojo cheminį ginklą.

Anksčiau JAV pareiškė, kad galiausiai atsakomybė už bet kokias atakas tenka Rusijai.

„Mes griežtai neigiame šią informaciją“, – naujienų agentūroms sakė Rusijos kariuomenės vadovaujamo Sirijos priešiškų šalių susitaikymo centro vadovas generolas majoras Jurijus Jevtušenka.

„Mes pasirengę, kai tik Duma bus išvaduota iš kovotojų, tuojau pat nusiųsti rusų radiacijos, cheminės ir biologinės gynybos specialistus rinkti duomenų, kurie patvirtins, kad šie pareiškimai yra sufabrikuoti“, – pridūrė jis.

Anksčiau Sirijos aktyvistai, gelbėtojai ir medikai pranešė, kad per nuodingų dujų ataką prieš sukilėlių kontroliuojamą miestą netoli sostinės Damasko žuvo mažiausiai 40 žmonių.

Numanoma ataka Dumoje įvyko šeštadienį vakare, po paliaubų žlugimo Sirijos vyriausybinėms pajėgoms atnaujinus puolimą.

Padėtį šalyje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) pranešė, kad šeštadienį Dumoje žuvo mažiausiai 80 žmonių, įskaitant maždaug 40 žmonių, kurie mirė uždusę.

Su opozicija susiję gelbėtojai „Baltieji šalmai“ taip pat pranešė apie ataką ir sakė, kad savo namuose ir prieglaudose buvo rastos uždususios ištisos šeimos. Gelbėtojai nurodė, kad uždusę mirė daugiau kaip 40 žmonių.

Pagalbos organizacija „Syrian American Medical Society“ pranešė, kad žuvo 41 žmogus, o dar šimtai buvo sužeisti.

Be to, šioje paskutinėje sukilėlių teritorijoje Sirijos Rytų Gutoje sekmadienį įvyko naujų aviacijos antskrydžių, nors buvo pranešta, kad kovotojai su režimo sąjungininke Rusija susitarė dėl paliaubų.

Derybininkai Dumoje ir Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA pranešė apie susitarimą derėtis su Dumą kontroliuojančia sukilėlių grupuote „Jaish al Islam“ („Islamo armija“).

Sukilėlių ir Rusijos derybose dalyvaujantis civilių komitetas sekmadienio rytą paskelbė apie „paliaubas ir derybas, kurios bus atnaujintos šiandien“ ir kuriose tikimasi „galutinio susitarimo“.

Remdamasi oficialiu šaltiniu, SANA pranešė, kad „Jaish al Islam“ teroristai reikalauja derybų su Sirijos vyriausybe, ir vyriausybė šias derybas pradės per dvi valandas“.

Vėliau sekmadienį SANA paskelbė, kad Sirijos vyriausybė pasiekė susitarimą, pagal kurį sukilėliai turėtų palikti paskutine jų tvirtove vadinamą Dumą ir atsitraukti į opozicijos valdomą miestą šalies šiaurėje.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Sirijos karas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Sirijos karas

Tuo trapu SOHR paskelbė, kad „režimo lėktuvai atnaujino Dumos bombardavimą“ po trumpos ramybės naktį, ir pridūrė, kad antskrydžiais siekiama didinti spaudimą grupuotei „Jaish al Islam“.

Organizacija pridūrė, kad „nepaisant atnaujintų antskrydžių, derybos vyksta“.

Per režimo antpuolius Gutoje nuo vasario 18 dienos žuvo daugiau kaip 1,6 tūkst. civilių, teritorija buvo suskaidyta į tris atskirus gabalus, kontroliuojamus skirtingų sukilėlių grupuočių.

Dvi šios sukilėlių teritorijos buvo evakuotos praėjusį mėnesį, pagal susitarimus, kuriems tarpininkavo Rusija. Tuomet daugiau kaip 46 tūkst. sukilėlių ir civilių autobusais buvo pervežti į opozicijos kontroliuojamą Idlibo provinciją šalies šiaurės vakaruose.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Evakuojami Rytų Gutos gyventojai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Evakuojami Rytų Gutos gyventojai

Tačiau derybos su Dumą – paskutinę trečią sukilėlių teritoriją – kontroliuojančia „Jaish al Islam“ įstrigo nepaisant praeitą savaitę pasiekto pirminio susitarimo, pagal kurį į Sirijos šiaurę autobusais išvyko beveik 3 tūkst. kovotojų ir civilių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:30
02:50
01:29

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min