Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 9d. 11:38

Maskvoje vyko Pergalės dienos karinis paradas (atnaujinta 13.54 val., nuotraukos)

Parade dalyvauja rekordiškai daug per laikotarpį nuo Sovietų Sąjungos žlugimo kariškių ir karinės technikos.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Parade dalyvauja rekordiškai daug per laikotarpį nuo Sovietų Sąjungos žlugimo kariškių ir karinės technikos.

Karinis paradas, skirtas buvusios Sovietų Sąjungos pergalės vadinamajame Didžiajame tėvynės kare 64-osioms metinėms, įvyko Maskvos Raudonojoje aikštėje.

Paradą priimė Rusijos Federacijos gynybos ministras Anatolijus Serdiukovas, o jam vadovavo Maskvos karinės apygardos pajėgų vadas generolas pulkininkas Valerijus Gerasimovas.

Parade dalyvavo rekordiškai daug per laikotarpį nuo Sovietų Sąjungos žlugimo kariškių ir karinės technikos. Programoje buvo numatyta, kad per Raudonąją aikštę pražygiuos 8729 kariai. Parade iš viso dalyvavo daugiau nei 9 tūkst. žmonių, 103 sausumos karinės mašinos, tai pat praskrido 69 sraigtasparniai ir lėktuvai.

Žiūrovai pamatė naujausios Rusijos karinės technikos pavyzdžius, tarp jų pagrindinius kovos tankus T-90 ir šarvuočius BMP-3, taktinius raketų kompleksus „Iskander“, naikintuvus bombonešius Su-34. Parade pirmą kartą bus parodytos tolimojo nuotolio priešlėktuvinės gynybos raketų sistemos S-400 „Triumf“, kurias sukūrė ir gamina karinės technikos koncernas „Almaz-Antej“.

„Svarbi pamoka“

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas šeštadienį per paradą Maskvos Raudonojoje aikštėje pareiškė, kad pergalė prieš fašizmą yra visoms tautoms svarbi pamoka, aktuali ir šiandien.

„Pergalė prieš fašizmą – didis pavyzdys ir didi pamoka visoms tautoms. Pamoka, kuri yra aktuali ir šiandien, kai vėl atsiranda tokių, kurie imasi karinių avantiūrų. Dabar, kaip niekad, akivaizdu: saugus pasaulis įmanomas tik ten, kur griežtai laikomasi tarptautinės teisės normų“, – sakė D.Medvedevas.

„Kaip tik todėl mūsų šalis inicijavo naują Europos saugumo sutartį. Saugumo, pagrįsto patikima ginkluotės kontrole ir protingu karinės statybos pakankamumu, plačiausiu valstybių bendradarbiavimu ir vien tik taikiu konfliktų sureguliavimu. Mes tvirtai sieksime, kad šių principų būtų laikomasi“, – kalbėjo D.Medvedevas.

Pasak jo, „Tėvynės gynyba – mūsų šventa pareiga, dorovinis visų kartų pagrindas.“ „Ir šiandien, saugodami ir didindami pergalės tradicijas šia aikšte pražygiuos karo didvyrių įpėdiniai. Tarp jų yra ir tie, kurie tikrame susirėmime įrodė aukštą šiuolaikinės Rusijos armijos kovingumą. Mes esame įsitikinę: bet kuris agresorius prieš mūsų piliečius gaus pelnytą atkirtį. Rusijos ateitis bus taiki, sėkminga ir laiminga“, – sakė D.Medvedevas.

„Iš kartos į kartą“

Pasveikinęs Rusijos piliečius ir veteranus su Pegalės diena, D.Medvedevas pažymėjo kad tai šventė, „kuri perduodama iš kartos į kartą, kurią gerbs mūsų anūkai ir proanūkiai – kaip darome dabar ir mes.“

Kaip pranešė Kremliaus spaudos tarnyba, D.Medvedevas pasveikino NVS šalių, taip pat ir Pietų Osetijos bei Abchazijos vadovus su 64-osiomis Didžiosios pergalės metinėmis.

Rusija sovietinių laikų stiliumi perspėja savo priešus

Rusija šeštadienį griežtai perspėjo savo priešus, kad nedrįstų jos pulti. Tai padaryta sovietiniu stiliumi demonstruojant jėgą per paradą Raudonojoje aikštėje, kuria buvo vežamos ir raketos, kurios gali nešti ir branduolinius užtaisus.

Paradas 64-osioms pergalės prieš nacių Vokietiją metinėms paminėti surengtas tuo metu, kai vėl sustiprėjo įtampa tarp Rusijos ir NATO, nusprendusios Gruzijoje vykdyti karines pratybas, kurias Maskva iš karto pavadino provokacija.

„Mes esame įsitikinę: bet kuris agresorius prieš mūsų piliečius gaus pelnytą atkirtį. Rusijos ateitis bus taiki, sėkminga ir laiminga“, – sakė savo kalboje Raudonojoje aikštėje D.Medvedevas, o greta jo stovėjo įtakingasis ministras pirmininkas Vladimiras Putinas.

„Pergalė prieš fašizmą – didis pavyzdys ir didi pamoka visoms tautoms. Pamoka, kuri yra aktuali ir šiandien, kai vėl atsiranda tokių, kurie imasi karinių avantiūrų. Dabar, kaip niekad, akivaizdu: saugus pasaulis įmanomas tik ten, kur griežtai laikomasi tarptautinės teisės normų“, – kalbėjo D.Medvedevas.

Prieš perduodamas šalies valdymą D.Medvedevui V.Putinas atgaivino sovietinių laikų tradiciją – karinius paradus Raudonojoje aikštėje, kurios grindiniu darda tankai, vežamos raketos, o visą tą galią stebi Rusijos lyderiai ir jų svečiai.

Paradui vadovavo gynybos ministras Anatolijus Serdiukovas, buvęs prekeivis baldais, vykdantis prieštaringai vertinamą karinės sistemos reformą, kuria siekiama atsisakyti sovietinės struktūros ir parengti armiją šiuolaikiniam karui.

„Sveiki, draugai! Sveikinu jus su 64-osiomis pergalės Didžiajame Tėvynės kare metinėmis“, – kreipėsi kostiumą vilkintis A.Serdiukovas į karius iš atviro automobilio. „Ura!“ atsakė kariai, sukeldami stiprų aidą Raudonojoje aikštėje.

Rusijos oficialiais duomenimis, parengtais paskutinį XX amžiaus dešimtmetį, per Didyjį Tėvynės karą žuvo 8 mln. 668 tūkst. 400 sovietų karių. Šie duomenys tikslinami.

Pasak Gynybos ministerijos valdybos žuvusiųjų ginant Tėvynę atminimui įamžinti viršininko generolo majoro Aleksandro Kirilino, ministerijos elektroninėje duomenų bazėje įrašyta 23 mln, sovietų karių pavardės, bet jos dažnai kartojasi, kartais net dešimtimis kartų.

Galutinius patikrintus duomenis ketinama paskelbti 2010 metų gegužės 9 dieną.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Rusija Maskva
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min