Dabar populiaru
Publikuota: 2010 kovo 29d. 08:05

Maskvos metro nugriaudėjo sprogimų serija (atnaujinta 22.33 val., naujos nuotraukos, video)

Maskvos metro
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Maskvos metro

Pirmadienio rytą Rusijos sostinės metropolitene įvyko du galingi sprogimai, per kuriuos, pirminiais duomenimis, žuvo beveik keturios dešimtys žmonių. Dar kelios dešimtys buvo sunkiai sužeista. Teisėsaugos institucijos netrukus po sprogimų pareiškė, kad tai – savižudžių terorisčių išpuolis.

Kaip praneša naujienų agentūra ITAR-TASS, besiremianti Maskvos teisėsaugos institucijomis, pirmasis sprogimas 7.56 val. vietos laiku (6.56 val. Lietuvos laiku) nugriaudėjo stotyje „Lubianka“. Sprogstamasis įtaisas detonavo metro traukinio vagone. Po šio sprogimo suskaičiuoti 26 žuvusiųjų kūnai. Yra sužeistųjų.

Nepraėjus nė valandai, 8.39 val. vietos laiku (7.39 val. Lietuvos laiku), antrasis sprogimas įvyko stotyje „Park kultury“. Čia taip pat yra žuvusiųjų ir sužeistųjų.

Papildyta 8.18 val. Pirminiais duomenimis, stotyje „Lubianka“ nenustatyto tipo sprogmenį detonavo teroristas savižudis. Apie tai naujienų agentūrai „Interfax“ sakė šaltinis teisėsaugos institucijose.

Per sprogimą stotyje „Park kultury“ žuvo mažiausiai 12 žmonių ir tiek pat sužeista, pranešė Maskvos milicijos Informacijos ir viešųjų ryšių valdybos viršininkas Viktoras Biriukovas.

„Po šių įvykių sustiprinta metro stočių ir masinio žmonių susikaupimo vietų kontrolė. Taip pat padidintas milicijos patrulių skaičius mieste“, – sakė pareigūnas.

Stotyje „Lubianka“, patikslintais duomenimis, žuvo 25 žmonės, o dar 15-a buvo sužeista.

Papildyta 8.42 val. Rusijos interneto leidinys lifenews.ru pranešė apie trečiąjį sprogimą stotyje „Prospekt mira“. Šią žinią, remdamosis pirmuoju šaltiniu, atkartojo ir kitos Rusijos žiniasklaidos priemonės. Maskvos teisėsaugos institucijos šios informacijos kol kas nepatvirtina.

Reuters/Scanpix nuotr./Sprogimai Maskvos metro
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sprogimai Maskvos metro sukėlė ant kojų visas specialiąsias tarnybas.

Papildyta 9.00 val. Maskvos teisėsaugos institucijų atstovai tvirtina jau neabejojantys, kad abu sprogimus sukėlė teroristai. Kaip rašo lenta.ru, sprogimų vietų apžiūrų metu aiškėja, kad sprogmenys detonuoti naudojant mobiliuosius telefonus. Anksčiau skelbta, kad tai teroristų mirtininkų darbas.

„Ekspertai darbo imsis, kai visiems nukentėjusiesiems bus suteikta pagalba ir jie bus evakuoti“, – sakė vienas pareigūnas.

Sprogimų vietose dirba operatyvinės Nepaprastųjų situacijų ministerijos grupės ir gelbėtojai. Kadangi greitosios pagalbos automobiliai stringa Maskvos gatvių spūstyse, kilusiose po sprogimų, sunkiausiai nukentėję asmenys į ligonines skraidinami specialiu medikų sraigtasparniu.

Gelbėjimo operacijoms vadovauja Rusijos sostinės meras Jurijus Lužkovas, kuris atvyko į vieną iš sprogimų vietų.

Rusijos Federalinės saugumo tarnybos vadovas Aleksandras Bortnikovas šalies prezidentui Dmitrijui Medvedevui raportavo apie įvykius ir informavo, kokių priemonių imtasi teikiant pagalbą nukentėjusiesiems ir aiškinantis išpuolių aplinkybes.

Papildyta 9.16 val. Maskvos prokuroras Jurijus Seminas tvirtina, kad sprogimus, kurių galia prilygo dviem kilogramams trotilo, dviejose stotyse vis dėlto įvykdė mirtininkai. Naujausiais duomenimis, per sprogimą stotyje „Lubianka“ žuvo 19 žmonių ir 11 buvo sužeista. Per sprogimą stotyje „Park kultury“ žuvo 14, sužeista – 7.

Automobilių eismas miesto centre visiškai paralyžiuotas. Mobilusis ryšys taip pat beveik neveikia. Milicija paprašė automobilių vairuotojų neišvažiuoti į gatves. Radijo stotis „Echo Moskvy“ kreipėsi į klausytojus, esančius Maskvos centre, prašydama imti pakeleivius, nes taksi vairuotojai, naudodamiesi proga, kainas pakėlė iki astronominio lygio – jie dabar už kelionę prašo iki 3 tūkst. rublių (260 litų).

Papildyta 9.46 val. Sužeistieji vežami į septynias miesto ligonines. Prie stoties „Park kultury“ atidaryta laikina lauko ligoninė. Dar kartą patikslintas aukų sąrašas. Naujausiais duomenimis, per abu sprogimus iš viso žuvo 35 žmonės, o dar 37 buvo sužaloti.

Į abiejų stočių, kurios tapo teroristų taikiniu, prieigas nusiųsta 20 automobilių evakuatorių, kurie turi išvežti greitosios pagalbos ir gelbėtojų mašinoms trukdančias transporto priemones.

Rusijos žiniasklaidoje pasirodė patikslinta įvykio versija, pagal kurią abu sprogimus įvykdė moterys teroristės. Jos susprogdino ant savo kūnų pritvirtintus sprogmenis.

Papildyta 10.49 val. Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad per sprogimus Maskvos metro stotyse „Lubianka“ ir „Park kultury“ kovo 29 dienos rytą būtų nukentėjusių Lietuvos piliečių, teigiama išplatintame pranešime spaudai.

Turinčius arba ieškančius informacijos apie nukentėjusius Lietuvos piliečius prašome skambinti į Lietuvos ambasadą Maskvoje specialiu telefono numeriu +7 910 4009880.

Lietuvos ambasada Maskvoje, sustiprinusi vidinę kontrolę, dirba įprastu režimu. Nukentėjusiųjų sąrašą galite rasti čia.

Papildyta 11.34 val. Dar kartą patikslinta, kiek žmonių žuvo ir buvo sužeista per išpuolius. Sužeistųjų skaičius išaugo dvigubai. Naujausiais duomenimis, per du sprogimus žuvo 35 žmonės ir buvo sužeista 73. 49 iš jų paguldyti į ligoninę. Daugelio jų būklė sunki arba labai sunki.

Atsektas savižudžių maršrutas

Teisėsaugos institucijų pareigūnai jau pareiškė atsekę dviejų savižudžių terorisčių maršrutą. Pasak šaltinių Maskvos metropoliteno vadovybėje, mirtinus sprogimus įvykdžiusios šachidės įlipo į traukinius stotyje „Jugo-zapadnaja“, praneša „RIA Novosti“.

Radijo stotis „Echo Moskvy“ kreipėsi į klausytojus, esančius Maskvos centre, prašydama imti pakeleivius, nes taksi vairuotojai, naudodamiesi proga, kainas pakėlė iki astronominio lygio – jie dabar už kelionę prašo iki 3 tūkst. rublių (260 litų).Pasak vieno pareigūno, stotis „Lubianka“, kaip vieno iš teroro akto vietų, galėjo būti pasirinkta specialiai dėl to, kad virš jos stovi FST rūmai. Jo nuomone, antrasis sprogimas turėjo būti įvykdytas ne stotyje „Park kultury“, o „Oktiabrskaja“, greta kurios yra centrinis Rusijos vidaus reikalų ministerijos pastatas.

„Moteris šachides bendrininkai greičiausiai atvežė iš Kaukazo kalnų regiono. Metro jos niekada nebuvo ir dėl to prastai orientavosi. Joms tik pasakė stočių, kuriose turėjo susisprogdinti, pavadinimus“, – teigė naujienų agentūros pašnekovas.

Metropoliteno atstovas pareiškė, kad pirminiai duomenys apie savižudes bus patikrinti peržiūrėjus išorės ir metropoliteno vidaus stebėjimo kamerų įrašus. Rusijos žiniasklaida skelbia, kad „Lubiankos“ stotyje aptiktas vienas ar net du savižudžių kūnai.

Naujienų agentūra REGNUM, remdamasi liudininkų pasakojimais, teigia, kad šeštadienį, kovo 27-ąją, Sokolnikų metro linijoje tarp stočių „Sokolniki“ ir „Lubianka“ buvo atliekama nuodugni patikra. Agentūra iš to daro išvadą, kad specialiosios tarnybos galbūt iš anksto žinojo apie rengiamus teroro išpuolius.

Patikslinta sprogmens galia

Kaip praneša „Interfax“, oficialūs pareigūnai teigia, kad sprogimo galia stotyje „Park kultury“ siekė apie pusantro kilogramo trotilo ekvivalento. Tyrėjai tvirtina, jog sprogmuo greičiausiai buvo iš plastito. Savižudės kūno dalių liekanų aptikta ir šioje stotyje.

Vaizdo kamerų įrašuose matyti, kad sprogimas šioje stotyje įvyko tuo metu, kai traukinys sustojo, o jo vagonų durys atsidarė.

Kitas šaltinis iš teisėsaugos institucijų, kuris nepanoro būti įvardytas, pasakojo, kad „Lubianka“ stotyje susprogdinto traukinio vagono langai išbyrėję, smarkiai apgadintas vagono vidus, kiek deformuotas ir pats vagonas.

Žuvusiųjų atpažinimo procedūra prasidės baigus apžiūrėti sprogimų vietas.

Teroro aktus surengė čečėnai? (papildyta 14.05 val.)

Televizijos kanalas CNN informavo, kad atsakomybę už išpuolius Maskvos metro prisiėmė Čečėnijos ekstremistai, jie apie tai paskelbė vienoje savo interneto svetainių. Kokioje būtent svetainėje tai skelbiama, nepranešama. Taip pat kol kas nežinoma grupuotė, prisiėmusi atsakomybę.

FST direktorius A.Bortnikovas taip pat patvirtino, kad su išpuoliais, kaip manoma, susijusios ginkluotosios Šiaurės Kaukazo separatistų grupuotės. Kaip praneša „RIA Novosti“, per pasitarimą pas prezidentą D.Medvedevą A.Bortnikovas pareiškė, kad tai pagrindinė versija, nes rasti dviejų terorisčių mirtininkių iš Šiaurės Kaukazo kūnai.

Neįvardytas ekspertas analitikas, dirbantis vienoje iš Rusijos specialiųjų tarnybų, naujienų agentūrai „Interfax“ pareiškė, kad sprogimai galėjo būti surengti keršijant už neseniai įvykdytą žinomų Kaukazo kovotojų Anzoro Astemirovo, Salambeko Achmadovo, Abu Chaledo ir Saido Buriatskio sunaikinimą.

Ši versija įtikimiausia pasirodė ir buvusiam FST direktoriui Nikolajui Kovaliovui. Pasak jo, savižudėmis galėjo tapti S.Buriatskio giminaitės, rašo lenta.ru.

Kas vis dėlto buvo susisprogdinusios moterys, turėtų būti išaiškinta, nes, pasak teisėsaugos institucijų atstovų, jų veidai išliko, o sprogimus užfiksavo vaizdo kameros vagonuose ir stotyse.

Tuo tarpu Kaukazo islamistų portalas Kavkazcenter.com skeptiškai vertina pasirodžiusius pranešimus, kad čečėnai prisiėmė atsakomybę už teroro aktus Maskvoje. Tinklalapio atstovų teigimu, žiniasklaida tokius pranešimus skelbia nepateikdama konkrečių šaltinių, tad jie gali ir neatitikti tikrovės. Tiesa, tinklalapis nepateikia savo versijos, kas galėjo organizuoti šiuos išpuolius.

Įsiūtį kelia taksistai (papildyta 14.35 val.)

Maskvoje žmonėms įsiūtį kelia taksistai, kurie įkainius pakėlė bent dešimt kartų. Kaip praneša naujienų portalas newsru.com, socialiniame tinkle „Twitter“ pasirodė raginimų mėginančius pasipelnyti iš tragedijos taksistus tempti lauk iš mašinų ir mušti.

Man papasakojo, kad taksistai kelis kartus padidino važiavimo kainas, nes žmonės negali vykti metro. Tie pinigai neatneš jiems laimės, – patriarchas KirilasMaskvos ir visos Rusijos patriarchas Kirilas taip pat pasmerkė nesąžiningus taksistus. Išplatintame pareiškime jis kviečia solidarizuotis, melstis už žuvusiuosius ir smerkia visus tuos, kurie stengiasi užsidirbti iš kitų žmonių skausmo. „Man papasakojo, kad taksistai kelis kartus padidino važiavimo kainas, nes žmonės negali vykti metro. Tie pinigai neatneš jiems laimės“, – cituojamas patriarchas Kirilas.

Tuo tarpu naujienų portalas gazeta.ru praneša, kad įsiūtį Maskvoje kelia ne tik taksistai, – smurto aukomis tampa ir musulmonai. Skelbiama, kad metro buvo užpultos dvi musulmonės.

V.Putinas pažadėjo sunaikinti išpuolių organizatorius

Gelbėtojai ir medikai pradėjo į žemės paviršių kelti žuvusiųjų kūnus. Juodi maišai su aukų kūnais kraunami į greitosios medicinos pagalbos automobilius ir vežami į morgą. Prie stočių įėjimų budi daugybė milicijos pareigūnų. Miesto gatvėse patruliuoja Vidaus tarnybos kariuomenė.

Patikslintais duomenimis, teroristų sprogmenys buvo pagaminti naudojant heksogeną, varžtus ir armatūros nuoraižas. Po sprogimo varžtai ir kitos aštrios metalinės detalės pažiro po vagonus ir peronus, kliudydamos – žudydamos ir sužeisdamos – daugybę žmonių. Dar kartą buvo patikslinta sprogimų galia. Naujausiais duomenimis, jie siekė 2–4 kg trotilo ekvivalento.

Rusijos premjeras Vladimiras Putinas pareiškė, kad sprogimų Maskvos metropolitene organizatoriai „bus sunaikinti“.

„Aš įsitikinęs, jog teisėsaugos organai padarys viską, kad nusikaltėliai būtų rasti ir nubausti. Teroristai bus sunaikinti“, – V.Putiną cituoja naujienų agentūra „Interfax“.

Aukų galėjo būti daugiau – rastas nesprogęs savižudės diržas (papildyta 15.51 val.)

Stotyje „Park kultury“ susprogdintame metro vagone rastas vienas nesprogęs savižudės diržas su sprogmenimis. Šią žinią, remdamasi šaltiniu FST, pranešė naujienų agentūra „RIA Novosti“. Kaip patikslina „Interfax“, diržas buvo ant teroristės mirtininkės liemens.

Tuo tarpu naujienų agentūros nepatikslina diržo radimo aplinkybių, o anksčiau pranešimuose iš įvykių vietų skelbta, kad iš pačių mirtininkių kūnų liko tik nedideli fragmentai.

Naujausiais duomenimis, aukų skaičius pirmadienio popietę išaugo iki 38. Sužeistųjų skaičius svyruoja tarp 64 ir 70.

Informacija apie nesprogusį diržą paneigta (papildyta 16.35 val.)

Milicijos atstovai paneigė Rusijos žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie rastą dar vieną savižudės diržą su sprogmenimis. „Pranešimai apie tai, kad stotyje „Park kultury“, kur šiandien ryte buvo įvykdytas teroro aktas, neva rastas dar vienas nesprogęs „savižudės diržas“, nebuvo patvirtinti. Jokių nesprogusių sprogmenų metro daugiau nebuvo rasta“, – naujienų portalas gazeta.ru cituoja šaltinius milicijoje.

Musulmonai ragina atsakyti į terorizmo grėsmę (papildyta 18.41 val.)

Po teroro aktų Maskvos metropolitene Šiaurės Kaukazo musulmonų koordinacinis centras paskelbė kreipimąsi, raginantį Rusijos gyventojus susitelkti ir tinkamai atsakyti į terorizmo grėsmę.

„Šiaurės Kaukazo musulmonai labai liūdi dėl šios tragedijos, šiandien įvykusios Maskvos metropolitene. Nuo teroristų rankų žuvo dešimtys žmonių. Kruvinajam Molochui išgamos paaukojo nekaltas sielas. Šios baisios žmogžudystės organizatoriams ir vykdytojams nėra nei pateisinimo, nei atleidimo“, – sakoma pirmadienį agentūrai „Interfax“ atsiųstame kreipimesi.

Šiaurės Kaukazo musulmonų koordinacinis centras pažymi, kad „teroristų tikslas – pasėti Rusijos visuomenėje baimę, sukelti nesantaiką tarp tautų ir religijų, tačiau jiems nepavyks to padaryti, kaip nepavykdavo ir anksčiau.“

Šiaurės Kaukazo musulmonų koordinacinis centras ragina visą Rusijos visuomenę „susitelkti ir deramai atsakyti į terorizmo grėsmę“. „Mūsų laukia garbinga ateitis, ir grupelė teroristų negali sukliudyti žengti šiuo keliu“, – pabrėžiama kreipimesi.

AFP/Scanpix nuotr./Dmitrijus Medvedevas deda gėlių tragedijos vietoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Medvedevas deda gėlių tragedijos vietoje

Centro vadovas Ismailas Berdijevas Šiaurės Kaukazo musulmonų vardu išreiškė užuojautą žuvusiųjų šeimoms ir artimiesiems.

„Melsimės, kad Alachas palengvintų sužeistųjų kančias ir padėtų jiems pasveikti“, – pažymima kreipimesi.

Sankt Peterburge irgi gauta pranešimų (papildyta 19.10 val.)

Sankt Peterburge irgi buvo gautas pranešimas apie centrinėse metropoliteno stotyse padėtas bombas. Milicija ėmė tikrinti šią informaciją, stotys buvo uždarytos, praneša naujienų portalas lenta.ru.

Atlikus patikrinimą bombų nerasta, metropolitenas vėl veikia pagal įprastą tvarką.

Žmonės masiškai neša gėles (papildyta 20.10 val.)

„Liubiankos“ stotyje sustatyti stalai su urnomis, čia galima padėti gėlių. Kaip praneša Rusijos žiniasklaida, gėlių jau atnešta daug. Vakare atvyko ir Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, kuris padėjo gėlių, o vėliau davė interviu žurnalistams. Jis vėl pakartojo griežtą poziciją, kad teroristai bus sunaikinti. „Aš neturiu jokių abejonių: mes juos surasime ir sunaikinsime“, – sakė D.Medvedevas, išpuolių organizatorius pavadinęs „tiesiog žvėrimis.“

Perspėjama apie galimus naujus išpuolius (papildyta 22.33 val.)

Kaip skelbia naujienų portas gazeta.ru, šiuo metu Maskvos ligoninėse yra 72 sužeistieji per teroro išpuolius. Penkių ių jų būklė yra labai sunki, 27 – sunki.

Tuo tarpu Maskvos metropolitene perspėjama apie tai, kad gali įvykti nauji teroro išpuoliai. Keleiviai raginami bet kokiu atveju išlaikyti ramybę.

VIDEO: Moscow metro attack: Dozens killed in subway explosions

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Aktualu

Maskva: pasitraukimas iš branduolinių ginklų sutarties – „pavojingas žingsnis“ JAV

Pasaulis kišenėje

Naujas gidas po Užupį: kur atrasti kūrybiškumą, kuris keičia pasaulį

24sek

Kauną pasiekęs „Žalgirio“ naujokas tryško pasitikėjimu: „Esu labai arti NBA“

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Gyvenimas

Plastikos chirurgas R.Vaičiūnas: yra raukšlių, prieš kurias bejėgis net botoksas

Tiesiogiai Sportas

Stebėkite tiesiogiai: ar pavyks A lygos lyderiams neišbarstyti taškų?

Maistas

Renata Ničajienė pristatė naują knygą: pasakiško obuolių torto receptas ir įspūdžiai iš renginio

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Ar galite....? Galime!

Aktualu

D.Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

Vardai

Lotynų Amerikos superžvaigždės Marco Anthony vila Floridoje – kaip iš muilo operos apie turtuolius

Neišsiųsti CV Kultūra

Jūratė Čerškutė: Apie dvarų atkūrimą, deadline’o palaimą ir norą skaityti sau

Aktualu

Londone Rihannai gaminęs virtuvės šefas laimę rado Šiauliuose

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

24sek

LeBrono Jameso debiutas Los Andžele pažymėtas muštynėmis ir pralaimėjimu

Aktualu

Užsėdęs ant merginos ir ją smaugdamas, 19-metis vidury Radviliškio tenkino lytinę aistrą

Aktualu

Alytuje ties sankryža rastas komos ištiktas vyras: sulaukė dūrio į pilvą

Verslas

LRT biudžetas kitąmet didės 2, 8 mln. eurų

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Naujienos

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Aktualu

Maskva: pasitraukimas iš branduolinių ginklų sutarties – „pavojingas žingsnis“ JAV

Pasaulis kišenėje

Naujas gidas po Užupį: kur atrasti kūrybiškumą, kuris keičia pasaulį

24sek

Kauną pasiekęs „Žalgirio“ naujokas tryško pasitikėjimu: „Esu labai arti NBA“

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Gyvenimas

Plastikos chirurgas R.Vaičiūnas: yra raukšlių, prieš kurias bejėgis net botoksas

Tiesiogiai Sportas

Stebėkite tiesiogiai: ar pavyks A lygos lyderiams neišbarstyti taškų?

Maistas

Renata Ničajienė pristatė naują knygą: pasakiško obuolių torto receptas ir įspūdžiai iš renginio

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Ar galite....? Galime!

Aktualu

D.Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

Vardai

Lotynų Amerikos superžvaigždės Marco Anthony vila Floridoje – kaip iš muilo operos apie turtuolius

Neišsiųsti CV Kultūra

Jūratė Čerškutė: Apie dvarų atkūrimą, deadline’o palaimą ir norą skaityti sau

Aktualu

Londone Rihannai gaminęs virtuvės šefas laimę rado Šiauliuose

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

24sek

LeBrono Jameso debiutas Los Andžele pažymėtas muštynėmis ir pralaimėjimu

Aktualu

Užsėdęs ant merginos ir ją smaugdamas, 19-metis vidury Radviliškio tenkino lytinę aistrą

Aktualu

Alytuje ties sankryža rastas komos ištiktas vyras: sulaukė dūrio į pilvą

Verslas

LRT biudžetas kitąmet didės 2, 8 mln. eurų

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min