Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Maskvos oro uoste įvykdyto sprogdinimo organizatoriai taip pat planavo surengti išpuolį Naujųjų metų išvakarėse

Po sprogimo Domodedovo oro uoste sustiprintos saugumo priemonės.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Po sprogimo Domodedovo oro uoste sustiprintos saugumo priemonės.
Šaltinis: BNS
0
A A

Didžiausiame Rusijos oro uoste įvykdyto sprogdinimo organizatoriai taip pat planavo surengti didelį išpuolį Naujųjų metų išvakarėse, tačiau šis sumanymas žlugo, per anksti detonavus vienos mirtininkės turimai bombai, trečiadienį pranešė žiniasklaida.

Dienraštis „Moskovskij komsomolec“, remdamasis neįvardytais saugumo šaltiniais, nurodė, kad kovotojai iš Šiaurės Kaukazo planavo pasiųsti mirtininkę, kuri turėjo susisprogdinti Maskvoje Naujuosius metus sutinkančių žmonių minioje.

Tačiau sprogstamasis užtaisas atsitiktinai detonavo likus kelioms valandoms iki vidurnakčio. Tikėtina, kad sprogimas driokstelėjo, kai mirtininkės mobilusis telefonas priėmė vieną iš Rusijoje masiškai siuntinėjamų SMS sveikinimų su Naujausiais metais.

Kaip rašo dienraštis, mirtininkė turėjo susprogdinti bombą Maniežo aikštėje, esančioje prie Kremliaus sienos.

„Sprogdinimą Domodedovo oro uoste pradėta planuoti vos žlugus sumanymui įvykdyti aktą Maniežo aikštėje“, – nurodė „Moskovskij komsomolec“.

Sprogimas sunaikino pastatą

Pirmoji sprogdintoja buvo išsinuomojusi svečių namelį viename šaudymo klube, esančiame Kuzmino parke, Maskvos pietrytiniame rajone. Pasak dienraščio, ši vieta buvo ideali sąmokslininkų slėptuvė. Tačiau mirtininkė, kurios vardas neatskleidžiamas, netyčia detonavo prie diržų pritvirtintus sprogmenis savo buveinėje.

Kaip praneša naujienų agentūros, gruodžio 31 dieną apie 20.30 val. vietos (19.30 val. Lietuvos) laiku driokstelėjęs sprogimas užmušė mirtininkę ir sunaikino pastatą. „Moskovskij komsomolec“ nurodė, kad iš įvykio vietos tada pabėgo kita moteris ir vyras.

Antroji moteris – Zeinat Sujunova, vieno pernai rugsėjį Šiaurės Kaukaze suimto kovotojo žmona, buvo sulaikyta sausio 5 dieną traukinyje, kuris važiavo į pietinį Rusijos miestą Volgogradą.

Išpuolis Domodedovo oro uoste vėliau buvo suplanuotas viename bute Maskvos priemiestyje Zelenograde. Šį butą sausio 20 dieną buvo apieškoję saugumo pareigūnai, tačiau nieko nerado, rašo „Moskovskij komsomolec“.

Kol kas nežinoma, kas susprogdino bombą oro uoste, tačiau kai kuriuose pranešimuose teigiama, kad tai padarė moteris. Tuo tarpu tinklalapis Lifenews.ru antradienį išspausdino sprogimo nutrauktos vyro galvos nuotrauką ir nurodė, kad ji galėjo būti sprogdintojo.

Veido bruožus atkūrė kompiuteriu

Rusijos teisėsaugininkai sudarė fotokompozicinį portretą ir turi apytikrius duomenis apie teroristą, pirmadienį susisprogdinusį Domodedovo oro uoste, trečiadienį agentūrai „Interfax“ nurodė šaltinis teisėsaugos organuose.

„Šiuo metu operatyvininkai jau turi prielaidų dėl mirtininko, Šiaurės Kaukazo gyventojo“, – sakė agentūros pašnekovas.

Tačiau jis neatskleidė operatyvinių duomenų, susijusių su teroristu.

„Nors teroristo kūnas buvo stipriai sužalotas, pavyko sudaryti jo vadinamąjį parametrinį fotokompozicinį portretą“, – teigė šaltinis.

Šiuo metu „portretas atpažinti nusiųstas Šiaurės Kaukazo regiono teisėsaugos žinyboms“, pridūrė jis.

Agentūros pašnekovas paaiškino, kad teroristo portretą padėjo atkurti speciali kompiuterinė programa, kuri „veido bruožus atkūrė taip, kad jie tinka norint identifikuoti asmenį“.

V.Putinas: Domodedovo oro uoste nerasta čečėnų pėdsako

Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas pareiškė, kad teroro išpuolyje Domodedovo oro uoste nerasta jokio čečėnų pėdsako.

Kai tiktai pradedama derėtis su teroristais, didėja agresija ir atitinkamai padidėja aukų skaičius. Pasaulio praktikoje priimta, kad su teroristais niekas nesidera, – pabrėžė Vladimiras Putinas.„Dabartinis teroro aktas, pirminiais duomenimis, nėra susijęs su Čečėnijos respublika“, – sakė V.Putinas žurnalistams trečiadienį po susitikimo su Belgijos ministro pirmininko pareigas einančiu Yves'u Leterme'u.

V.Putinas pridūrė esąs įsitikinęs, kad Rusijos visuomenė teroro grėsmės akivaizdoje susitelks. „Kiekviena sveika visuomenė grėsmės sąlygomis susitelkia ir duoda bendrą atkirtį banditams, ekstremistams ir teroristams. Esu įsitikinęs, kad taip bus ir Rusijoje“, – sakė jis.

Rusija nesiderės su teroristais, pareiškė V.Putinas. „Nė viena save gerbianti šalis neis šiuo keliu – nesiderės su teroristais. Tai ne tik savigarbos klausimas, tai pasaulyje priimta kovos su teroristais praktika“, – trečiadienį Maskvoje po susitikimo su Y.Leterme'u žurnalistams sakė V.Putinas.

„Kai tiktai pradedama derėtis su teroristais, didėja agresija ir atitinkamai padidėja aukų skaičius. Pasaulio praktikoje priimta, kad su teroristais niekas nesidera“, – sakė  V.Putinas.

Premjeras pastebėjo, kad „bandymai derėtis su teroristais ir ekstremistais dešimtojo dešimtmečio pradžioje baigėsi pirmuoju ir antruoju Čečėnijos karais“. Tuo pačiu V.Putinas mano, kad galima derėtis su konstruktyviomis politinėmis jėgomis, siekiančiomis, kad konfliktas būtų sureguliuotas.

„Jeigu kalbėtume apie galimas derybas, mes niekada neatsisakėme ir derėjomės su visomis politinėmis jėgomis, kurios siekia sureguliuoti padėtį. Buvo deramasi Čečėnijoje ir per patį krizės įkarštį. Esu visiškai įsitikinęs, kad šis dialogas padėjo sureguliuoti padėtį Čečėnijos respublikoje“, – pabrėžė Rusijos premjeras.

Atsakydamas į klausimą, ką turi dabartinėje situacijoje daryti valstybė, V.Putinas nurodė, kad pirmiausiai būtina plėtoti socialinę ir ekonominę bazę Šiaurės Kaukaze.

„Tąai nuolat darome. Be to, reikia visaip gerinti teisėsaugos organų ir specialiųjų tarnybų veiklą. Reikia rūpintis, kad fiziškai būtų apsaugota transporto infrastruktūra ir masinio žmonių susirinkimo vietos. Reikia dirbti ir palaikyti tradicinį islamą. Ir, žinoma, reikia negailestingai kovoti su terorizmu ir ekstremizmu“, – sakė V.Putinas.

Belgijos žurnalistų paklaustas, ar Rusija aptars su Europos Sąjunga bendradarbiavimą kovoje su terorizmu, V.Putinas atsakė, kad pirmoje vasario pusėje šie klausimai bus svarstomi per susitikimą su Europos Komisija Briuselyje.

Maskvos Domodedovo oro uoste sprogimas nugriaudėjo sausio 24 dieną tarptautinių skrydžių keleivių atvykimo zonoje.

Pirminiais duomenimis, bombą, kurios galingumas prilygo 5 kilogramams trotilo ir kurioje buvo pridėta metalo fragmentų, mirtininkas susprogdino minioje žmonių, atėjusių sutikti atskridusių artimųjų ar draugų. Sprogmenis savižudis turėjo paslėpęs prie savo kūno.

Remiantis naujausia turima informacija, žuvo 35 žmones, nukentėjo dar 180, iš jų daugiau kaip 110 paguldyti į ligonines.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min