Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Medvedevas siūlo Putino valdžios partijai „neturėti iliuzijų“

Dmitrijus Medvedevas
„Scanpix“ nuotr. / Dmitrijus Medvedevas
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas trečiadienį grįžo prie viršenybės šalyje temos ir pareiškė premjero Vladimiro Putino bendražygiams, kad atsižvelgia į jų nuomonę, bet sprendimus priima pats.

Problemos, kurių iškilo Rusijai jos ekonomiką pakirtus pasaulio krizei, paskatino valdžios kritikus suabejoti valdančiojo tandemo, kuriame, remiantis visuomenės nuomone, pagrindinį vaidmenį atlieka buvęs prezidentas V.Putinas, tvirtumu.

Po dviejų dienų, kai V.Putinas įsijautęs į įprastą tautos lyderio amplua kontroliuojamam parlamentui ir televizijos žiūrovams papasakojo apie tai, ką jis pavadino Vyriausybės antikrizinės programos laimėjimais, D.Medvedevas susikvietė bendražygius savo rezidencijoje Pamaskvyje.

Jis pasiūlė „rengtis naujai įgaliojimų federacijos subjektų vadovams suteikimo procedūrai“ ir pabrėžė: „Be abejo, galutinį sprendimą šiais klausimais priims ne partija, o Rusijos Federacijos prezidentas. Ir čia neturi būti jokių iliuzijų.“

V.Putino siūlymu jam lojalus parlamentas dar 2004 metais panaikino tiesioginius gubernatorių rinkimus, todėl Kremlius sulaukė kritikos dėl ribojamos demokratijos.

Opozicija pataria grįžti prie ankstesnės praktikos, tokios kaip antikrizinės priemonės, ir pernai šiai diskusijai pritarė įtakingiausi regionų vadovai, bet D.Medvedevas griežtai nutraukė polemiką. Jis pasiūlė kelias įstatymų pataisas, tarp jų – pailginti prezidento įgaliojimų laikotarpį iki šešerių metų.

Pagal viena jų gavusi daugumą regionų Dūmose partija turi teisę patarti prezidentui, ką skirti gubernatoriumi. Šią pataisą dar turi patvirtinti parlamentas, bet D.Medvedevas, kalbėdamasis su „Vieningosios Rusijos“ atstovais, neabejojo, kad dėl to problemų nebus.

V.Putinas skiria regionų vadovams pagrindinį vaidmenį kovojant su nedarbu ir įveikiant kitas krizės apraiškas, tuo tarpu juos paskirti ir atleisti tebėra prezidento kompetencija.

D.Medvedevas nuo metų pradžios pakeitė kelis gubernatorius, duodamas dingstį kalboms, kad siekia išeiti iš savo įtakingo pirmtako šešėlio.

Prezidentas nustebino opoziciją, paskirdamas Kirovo srities gubernatoriumi pralaimėjusios per 2007 metų parlamento rinkimus liberalios partijos Dešiniųjų jėgų sąjungos vieną lyderių Nikitą Belychą, po to pažadėjo sąžiningą ir konkurencingą atranką į savo personalo rezervą, prognozuodamas perspektyvas valstybės tarnyboje.

D.Medvedevas nuo metų pradžios pakeitė kelis gubernatorius, duodamas dingstį kalboms, kad siekia išeiti iš savo įtakingo pirmtako šešėlio.

„Iki tol, kol“

Susitikime su „Vieningąja Rusija“ D.Medvedevas padėkojo turintiesiems konstitucinę daugumą Dūmoje už pritarimą jo pasiūlytiems įstatymams ir užsiminė, kad jų lyderystė gali ir nebūti amžina.

„Jūsų turite daugumą federacijos subjektų įstatymų leidžiamosiose institucijose ir būtent jums teks veikti pagal šią (gubernatorių kandidatūrų kėlimo) procedūrą. Bent jau kol partija turi tokią įtaką“, – sakė Borisui Gryzlovui D.Medvedevas, kuris ne taip seniai užginčijo V.Putinui klusnaus Dūmos pirmininko teiginį, kad „parlamentas – ne vieta diskusijoms“.

Ekonomikos krizė tapo išbandymu „Vieningajai Rusijai“ ir Kremlius sako, kad „dugno“ kol kas nematyti, bet partijos Aukščiausiosios tarybos pirmininkas B.Gryzlovas įsitikinęs, kad ji bus sėkmingai įveikta.

„Vieningoji Rusija“, be abejo, yra valdžios partija. Mus iš viso remia 66 proc. gyventojų. Tai daugiau nei buvo 2007 metų gruodį, kai rinkimai vyko ekonomikai augant“, – sakė jis, komentuodamas neseniai regionuose vykusius rinkimus, kurie parodė, kad yra nesutarimų „Vieningosios Rusijos“ gretose.

Artėjant pirmajam susitikimui su nauju Amerikos lyderiu Baracku Obama D.Medvedevas davė interviu Britanijos visuomeniniam transliuotojui BBC ir į korespondento klausimą „Kas dabar Rusijoje vadovauja: jūs Putinui ar Putinas jums?“ atsakė: „Aš vadovauju valstybei, aš esu valstybės vadovas ir tuo pagrįstas įgaliojimų pasidalijimas.“

Jis apibūdino partnerystę su V.Putinu kaip „dviejų gerų policininkų duetą“.

D.Medvedevas priekaištavo Vyriausybei už per lėtai įgyvendinamas priemones krizei įveikti, bet nė žodžio kritikos nepasakė V.Putinui, kuriam turi būti dėkingas už politinę karjerą, bet formaliai turi teisę atleisti iš pareigų.

Susitikime su „Vieningosios Rusijos“ atstovais prezidentas vėl užsiminė apie nesutarimus su įtakingiausiais V.Putino kabineto nariais ir sakė, jog nesutinka su tais „kolegomis Vyriausybėje“, kurie mano, kad nereikia reguliuoti paskolų normų ir ekonomika pati sudėlios viską į vietas.

D.Medvedevas pranešė, kad ketina susitikti su visomis Dūmos frakcijomis, taip pat vienintele opozicine komunistų frakcija, sukritikavusia pirmadienį V.Putino kalbą apie krizės įveikimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min