Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 18d. 20:49

Mergaičių mokykla Palestinoje: šypsenas slepia tragedijos ir košmarai naktimis

Mergaičių mokykla Hebrone
H.Ghanem nuotr. / Mergaičių mokykla Hebrone

„Aš būsiu gydytoja“. „O aš – genetikos inžinierė“, „Aš noriu būti galaktikos mokslininke“, – savo svajonėmis dalijasi Palestinos mergaičių mokyklos, kurioje lydint ES atstovams teko lankytis užsienio žurnalistų delegacijai, auklėtinės. Hebrono miesto pašonėje įsikūrusioje mokykloje mokosi per 800 mergaičių. Už jų šypsenų slypi niūri tiesa – kasdienė baimė keliaujant į ugdymo įstaigą bei košmarai, aplankantys naktimis. Į mokyklą mergaitės keliauja matydamos karius, būna kruopščiai tikrinamos. Pasitaiko atvejų, kai į mokyklą atskrieja ašarinės dujos ar tiesiog jų akyse įvyksta šiurpūs mirtini incidentai.

Galimybę apsilankyti arabiškoje mergaičių mokykloje Palestinoje 15min žurnalistei sudarė Europos Sąjungos biuras Jeruzalėje, atrinkęs kelių senojo žemyno šalių žurnalistus viešnagei šioje konfliktų purtomoje šalyje.

Priešpriešos atspindys

Prieš leidžiantis į kelionę po palestinietišką mokyklą, svarbu paminėti, jog miestas, kuriame ji veikia, Hebronas, yra bene didžiausias priešpriešos tarp Izraelio ir Palestinos atspindys.

Miesto centras – tuščias, užkaltomis langinėmis ir užvertomis parduotuvėmis, o prieš porą dešimtmečių čia klegėjo turgūs, virė gyvenimas.

Dabar Hebrono centras labiau primena Izraelio kariuomenės bazę. Į kai kurias gatves įleidžiami tik žydai, palestiniečiams įžengti nevalia. Neapykanta tarp palestiniečių ir žydų Hebrone itin didelė. Šis miestas svarbus abiem tautoms. Žydams – nes čia palaidotas Abraomas ir Sara.

850 centre gyvenančių žydų čia saugo 650 karių, o per šventes – net 900.

Tas pats Abraomas, žinomas kaip Korane minimas Ibrahimas, buvo ne tik žydų, bet ir arabų protėvis.

Jau dvidešimt metų miestas padalintas į dvi dalis – žydų ir palestiniečių teritorijas, centrinėmis gatvėmis keliauti gali tik žydai. 850 centre gyvenančių žydų čia saugo 650 karių, o per šventes – net 900.

Izraelis karių buvimą Hebrone, kaip ir kitur Vakarų krante, motyvuoja siekiu apsaugoti žydus. Žurnalistų delegacijai viešint Hebrone ir kartu su žydų tautybės gidu keliaujant tuštutėlėmis centrinėmis gatvėmis, iš paskos lydėjo ir grupė karių, šie stovėjo vos per žingsnį ir sukūrė itin nejaukų įspūdį. Tokį pat nejaukumą ir savotišką baimės jausmą kasdien išgyvena ir palestiniečiai, susidurdami su Izraelio kariais. Juos kasdien tenka matyti ir į mokyklą keliaujantiems vaikams.

Kupina klegesio mergaičių mokykla

Vos įėjus į mergaičių mokyklos kiemą, čia pasitiko mažosios pradinių klasių auklėtinės, kurioms lauke vyko sporto užsiėmimai. Mergaitės negalėjo atitraukti akių nuo svečių, vis mojavo ir dalinosi šypsenomis.

Nuskambėjus skambučiui į uždarą kiemą pasklido įvairiausio amžiaus mokinės, klegėdamos jos skubėjo į čia pat mokyklos teritorijoje veikiantį kioskelį įsigyti užkandžių, kitos lūkuriavo ir šnabždėjosi. Pašnekintos jaunosios palestinietės netrukus gausiai apstojo rateliu ir angliškai vis klausė vienintelio klausimo: „Kuo tu vardu?“.

Paklaustos, ar myli savo mokyklą, mergaitės atsakė šypsenomis, o geriau kalbančios angliškai tikino, jog čia smagu, tiesa, tikino, jog per daug namų darbų. Šioje norvegų iš dalies išlaikomoje mokykloje mergaitės mokomos įvairių dalykų, tarp jų ir Palestinos istorijos, matematikos, joms dėstomos paskaitos apie žmogaus teises. Mokykla jas aprūpina knygomis, o reikiamas priemones mergaitės atsineša iš namų.

Į mokyklą jos atkeliauja apie 8 valandą ryto ir čia būna iki popietės, maždaug 13–14 valandos, o vėliau keliauja į norvegų globojamą centrą, kuriame gali dalyvauti popamokinėje veikloje – žaidžia futbolą, tenisą, siuva, mokosi kitų amatų.

812 moksleivių, kurių amžius nuo darželinukių iki 16 metų, ugdo 29 mokytojos. Jų kvalifikacija taip pat rūpinasi Europos Sąjungos šalys.

Žinių šioms mokytojoms reikia kur kas gilesnių, mat bet pagrindinių profesinių įgūdžių, jos turi būti pasirengusios neįprastiems psichologiniams išbandymams.

Gąsdina ginkluoti kariai

Kaip 15min sakė šios mokyklos direktorė Somaya Al-Mauhdi Zaitari, mergaitės į mokyklą atvyksta iš trijų skirtingų vietovių – viena grupė nemato kasdien patikrinimo postuose budinčių Izraelio karių, kita grupė gyvena visai šalia ribos ties Izraelio ir Palestinos siena, kur nuolat budi kariai, o trečioji mergaičių grupė kasdien turi kirsti patikrinimo postus.

H.Ghanem nuotr./Mergaičių mokyklos vadovė
H.Ghanem nuotr./Mergaičių mokyklos vadovė

„Būna, kad bijo ateiti į mokyklą. Jei eidamos susiduria su kariais, patiria šoką, yra streso būsenos, tad pasitaiko, jog paskui keletą dienų išvis neateina, lieka namuose. Tokių šiemet turėjome šešias. Jas atlydi tėvai, sėdame, kalbamės, kas nutiko.

Pasitaiko, jog kariai jas kalbina, tačiau sunku susikalbėti. Tai didžiulis stresas ir atėjus į mokyklą susikaupti neįmanoma, dirbti, tarsi nieko nebūtų nutikę. Būna, jog apylinkėse pasitaiko susirėmimų, į mokyklą jie neina, tačiau atskrieja ašarinės dujos į mokyklą. Sunku nupasakoti, ką patiria mūsų vaikai“, – pasakojo direktorė.

Anot vadovės, būta atvejų, kai pakeliui į mokyklą buvo nušautas moksleivės brolis, kitos – tėtis. To, ką išvydusios šios mergaitės, ir jų emocinės būklės neįmanoma apibūdinti, sako vadovė.

Dėl šių priežasčių padedamos norvegų specialistų mokytojos yra įgijusios specialių psichologinių žinių, tad aktyviai dirba su moksleivėmis, kurias kamuoja košmarai, koncentracijos problemos. Kai kurias mergaites į mokyklą lydi savanoriai, padedantys kirsti patikrinimo postus.

Skaičiuojama, jog Palestinoje yra 44 mokyklos, veikiančios visai greta Izraelio sienos. Ši Palestinos teritorija laikoma C zona ir yra kontroliuojama Izraelio. Kaip teigė gerai informuota Europos Sąjungos delegacijos atstovė Palestinoje, šios mokyklos dėl savo buvimo vietos, kur kontrolę vykdo Izraelis, gali būti bet kada nugriautos.

Gausios klasės

Vienoje klasėje mokosi net iki 40 mergaičių. Viešint šioje mokykloje, anglų kalbos pamokoje, mergaitės drąsiai dainavo, o paragintos mokytojos sudalyvavo žaidime.

„Nagi, koks skaičius?, – klausė mokytoja. – Štai ir žodis – iššūkis. Kas gi yra iššūkis?“. Šį žodį ištraukusiai mergaitei teko sudainuoti. Netrukus žaidime panoro dalyvauti ir pora žurnalistų. Kroatui teko sušokti, o štai italas įsuko mergaites į geografinių žinių sūkurį, klausdamas, ar šios žino, kur yra Milanas, iš kur jis ir atvyko, ar žino, kas yra Italijos sostinė. 13–14 metų mergaitėms šie klausimai, gal dėl to, jog skambėjo anglų kalba, nebuvo paprasti.

Gausias mokinių klases mokančios pedagogės Palestinoje uždirba apie 800 dolerių per mėnesį. Nors mokesčių sumoka tiek pat kaip Izraelyje, mokytojos tik svajoja apie atlygius, kurie ten siekia apie 1 800 dolerių.

Veikia universitetai

Palestinoje veikia per dešimt universitetų – nuo Betliejaus biblinio koledžo iki politechnikos universiteto ar slaugytojų kolegijų. Mokslas, priklausomai nuo studijų krypties, kainuoja apie 3 000 dolerių per metus.

Gana daug palestiniečių dirba Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kuveite, Saudo Arabijoje, tad šios šeimos turi galimybę siųsti vaikus mokytis į užsienį. Viešint Palestinoje teko sutikti jaunuolių, kurie pasakojo mokslus baigę JAV, Kanadoje ar kurioje nors Europoje šalyje.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Gediminas Žiemelis „Avia Solutions Group“ valdymą perkelia į Kiprą

Kultūra

Vilniuje siūloma kurti daugiafunkcį menų centrą, kurio statyboms reiktų daugiau nei 35 mln. eurų

Kultūra

Andrius Jakučiūnas: Kultūros spauda – mitų nelaisvėje

Kultūra

Paaiškėjo, kas tapo 15min metų knygos rinkimų nugalėtojais

Aktualu

G.Landsbergis teisme: pirmasis susitikimas su R.Kurlianskiu nebuvo draugiškas

Verslas

Ž.Mauricas: Lietuva prisivirė košės – negaus pusės milijardo ES paramos

Aktualu

S.Skvernelio gautoje informacijoje apie grėsmes minimi Seimo „valstiečiai“?

Pasaulis kišenėje

5 variantai, kur įsimintinai sutikti Naujuosius Čekijoje – nuo kalnų iki rūsių

„Eurolygos diena“: pavojus „Žalgiriui“ – iš NBA nusileidęs meteoritas (2/3)

24sek

Atlaikė Šaro rykštes: M.Grigonio kelionė – per kančias į žvaigždes

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis su dietologe apie sveiką mitybą ir kaip nepersivalgyti per šventes

Gazas

„Volkswagen“ atsižegnojo nuo vidaus degimo variklių: gamins tik elektromobilius

Mokslas.IT

Populiariausių 2018 m. slaptažodžių sąrašas parodė: Einsteinas buvo teisus

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Gyvūnų klubas

Pasieniečių kameros užfiksavo itin retai Lietuvoje sutinkamos lūšies šuolį

Verslas

Arūnas Pukelis-Švinius apie Nacionalinį stadioną: man šis projektas įdomus, investuoti norėčiau

Vardai

Turtingiausios podiumų deivės: šie modeliai uždirba daugiausiai pasaulyje

Aktualu

S.Skvernelis: puolimas prieš Vyriausybę verčia mąstyti apie kandidatavimą į prezidentus

Sportas

Populiariausi sportininkai „Google“ paieškoje: pirma vieta nustebino daugelį

Sportas

Plaukimo čempionate – netikėtai blankus R.Meilutytės startas ir sudaužytas Lietuvos rekordas

Naujienos

Sportas

Tautų lygoje – futbolo stebuklas: neįtikėtinai sugrįžusi Šveicarija triumfavo grupėje

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Apie Rusijos tęsiamą sovietų dezinformaciją – vyriausiojo N.Ceausescu šnipo lūpomis

Aktualu

Kovodamas su kainomis Saulius Skvernelis gali sudeginti savo populiarumą

Interviu Kultūra

T.H.Eriksenas apie žmonijos perkaitimą: „Mes neturime laiko informaciją paversti žiniomis, o žinias – išmintimi“

Aktualu

Gaisrai Kalifornijoje: kodėl tiek daug žmonių laikomi dingusiais be žinios?

Aktualu

Prie Fidžio įvyko stiprus žemės drebėjimas, cunamio pavojus neskelbiamas

Aktualu

SAM pertvarkant ligoninių tinklą, problemų gali kilti 15 įstaigų

Aktualu

Buvęs Meksikos narkotikų baronas H.Beltranas Leyva mirė kalėjime nuo širdies smūgio

Aktualu

Mokytojai tęsia streiką dėl etatinio apmokėjimo

Aktualu

Saulius Skvernelis Briuselyje susitiks su NATO vadovu

Aktualu

Prasideda viešos diskusijos dėl vasaros ar žiemos laiko

Gyvenimas

A.Kriščiūnas pasidalijo patirtimi, kaip atsikratė nerimo priepuolių ir išmoko mylėti

Pasaulis kišenėje

Automobiliu po Europą keliavę jonaviškiai: norėjome pratęsti bobų vasarą

24sek

Po A.Kavaliausko tritaškio – Šaro pokštai: „Nemanau, kad ant to reikia statyti žaidimą“

Verslas

Iš Ispanijos į Lietuvą grįžusi vilkaviškietė sėkmę atrado pasidalinusi žaislo nuotrauka internete

Gyvenimas

Pigmentinės dėmės kankina ir jaunus: kaltas vitaminų stygius

24sek

M.Kuzminskas nežaidė, o A.Gudaitis su „dizaineriais“ vos neprisižaidė Venecijoje

Vardai

Seksualiausiu pasaulio vyru paskelbto Idriso Elbos sužadėtinė didžiuojasi: „Jis velniškai karštas“

Aktualu

Gamtosaugininkai: vilkų nėra tiek daug, kaip teigia medžiotojai ir ūkininkai

Sportas

135 kg „buldozerį“ per minutę įveikęs T.Pakutinskas: „Tokio nepasmaugsi, patį pasmaugs“

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min