Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mėtinės cigaretės ES bus uždraustos nuo 2020-ųjų

Rūkymas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rūkymas
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienį Nuolatinių atstovų komitetas pritarė ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos derybose su Europos Parlamentu pasiektam sutarimui dėl Tabako gaminių direktyvos. Šia direktyva siekiama, kad tabako produktai būtų kuo mažiau patrauklūs jauniems žmonėms. Sutarta, kad po keleto metų turėtų nebelikti mėtinių cigarečių.

Gruodžio 16 d. vyko paskutinės neformalios derybos su Europos Parlamentu. Iš viso teisės aktų leidėjams prireikė penkių derybinių susitikimų pasiekti sutarimą dėl šio svarbaus ES teisės akto. Valstybės narės pritarė galutiniam Lietuvos suderėtam kompromisui, įskaitant ir elektroninių cigarečių reguliavimą.

Direktyva uždraustų mėtų ir kitų skonių tabako produktus bei reikalautų, kad ant visų cigarečių pakelių būtų 65 proc. pakuotės ploto užimantys perpėjimai apie rūkymo žalą sveikatai.

„Mes žinome, kad rūkyti pradeda vaikai, o ne suaugusieji. Ir nepaisant visose valstybėse narėse mažėjančio rūkymo tarp suaugusiųjų, nerimą keliantys Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenys rodo, kad kai kuriose šalyse narėse daugėja rūkančių jaunų žmonių. Turime neleisti tabako kompanijoms vilioti jaunų žmonių visokiais patraukliais produktais“, – sako europarlamentarė Linda McAvan.

„Priėmus šį išankstinį susitarimą, kitas žingsnis yra jį formaliai patvirtinti Taryboje ir Parlamente. Jis artimas mūsų pirminei pozicijai, dėl kurios balsavome spalį. Turime įvairiapusį tekstą, kuris gali pasiekti svarbiausius tikslus: uždrausti apgaulingus skonius ir produktus bei atgrasinti jaunus žmones nuo rūkymo. Valstybės narės, žinoma, gali eiti ir toliau bei nuspręsti, kad pakuotės bus be jokių prekės ženklų“, – sako Sveikatos komiteto pirmininkas Matthiasas Groote.

Pagal dabartines direktyvas, perspėjimai apie pavojų sveikatai turi užimti bent 30 proc. pakuotės priekio ir 40 proc. galo. Siūlomos taisyklės šį plotą padidintų iki 65 proc. Taip pat būtų draudžiamos mažesnės nei 20 cigarečių pakuotės.

Būtų leidžiamos daugkartinio naudojimo elektroninės cigaretės, tačiau Komisijai būtų palikta galimybė jas uždrausti, jei taip padaryti nuspręstų bent trys ES narės.

Tuo tarpu elektroninės cigaretės būtų reguliuojamos arba kaip medicinos, arba kaip tabako produktai. Pastaruoju atveju jose nebūtų leidžiama didesnė nikotino koncentracija nei 20 miligramų mililitre.

Būtų leidžiamos daugkartinio naudojimo cigaretės, tačiau Komisijai būtų palikta galimybė jas uždrausti, jei taip padaryti nuspręstų bent trys ES narės.

Vienoje elektroninės cigaretės kasetėje nikotino kiekis galėtų prilygti 20 cigarečių. Jos turėtų būti neprieinamos vaikams ir ant pakuočių taip pat turėti perspėjimus. Elektroninių cigarečių reklamai galitoų tie patys apribojimai kaip ir tabako produktų.

Direktyvos projektas taip pat draudžia cigaretes ir tabaką „paskaninti“ įvairiais aromatais. Mėtinės cigaretės būtų uždraustos nuo 2020 metų. Vis dėlto skoniai būtų leidžiami kaljanams.

Europos Komisija taip pat sudarytų cigaretėse ir tabake leidžiamų priedų „prioritetinį sąrašą“. Būtų leidžiami tabako gamybai būtini priedai, tokie kaip cukrus.

Dabar galiojanti tabako produktus reguliuojanti direktyva įsigaliojo prieš dvylika metų, tačiau rūkymo sukeltos ligos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių, kurioms galima užkirsti kelią. Kasmet nuo to miršta 700 tūkst. europiečių.

Vis dėlto įvairios priemonės siekiant atgrasinti žmones nuo rūkymo davė rezultatų. 2002 metais 15-oje ES šalių rūkė 40 proc. gyventojų, o 2012-aisiais rūkė 28 proc. 27 ES šalių piliečių.

Toliau direktyva bus svarstoma Sveikatos komitete, o 2014-ųjų pradžioje dėl jos balsuojama EP plenarinėje sesijoje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min