Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2019 09 03 /15:39

MH17 katastrofos tyrėjai nori apklausti ukrainiečių kalinį

Nyderlandų prokurorai, tiriantys prieš penkerius metus įvykusį incidentą, kai virš Rytų Ukrainos raketa buvo numuštas Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 skridęs lėktuvas, antradienį pareiškė, kad nori apklausti vieną sulaikytą ukrainietį.
Numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo nuolaužos Donecke, Ukrainoje.
Numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo nuolaužos Donecke, Ukrainoje. / „Scanpix“/„Anadolu Ajansi“ nuotr.

Volodymyro Cemacho likimas gali būti veiksnys, dėl kurio įstrigo Rusijos ir Ukrainos apsikeitimo kaliniais procesas, nes Nyderlandų prokurorai nori, kad šis asmuo liktų Ukrainoje.

Nepatvirtintuose žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad V.Cemachas yra įtrauktas į sąrašą Ukrainoje kalinamų asmenų, kuriuos Maskva nori susigrąžinti mainais į ukrainiečių kalinių, įskaitant pernai lapkritį prie Krymo sulaikytus 24 jūreivius, paleidimą.

Nyderlandų vadovaujamos Jungtinės tyrėjų komandos (JIT) atstovė Brechtje van de Moosdijk naujienų agentūrai AP sakė, kad V.Cemachas šiuo metu yra viename Ukrainos kalėjime, „bet jei jis bus iškeistas, tada, žinoma, sunku pasakyti, kad galėsime su juo pasikalbėti jam būnant Rusijoje“.

Tarptautinė tyrėjų komanda siekia nuteisti atsakinguosius už lėktuvo „Boeing 777“, skridusio iš Amsterdamo į Malaizijos sostinę Kvala Lumpūrą, numušimą virš konflikto krečiamos Rytų Ukrainos ir 298 keleivių ir įgulos narių žūtį 2014 metų liepos 17-ąją.

JIT kol kas yra pareiškusi kaltinimus keturiems asmenims – trims Rusijos piliečiams ir vienam ukrainiečiui. Vos dėlto V.Cemacho tarp jų nėra.

„Nyderlandų prokororas norėtų, kad ponas Cemachas būtų Ukrainoje, galėtų dalyvauti tyrime ir mes galėtume jo paklausti daugiau klausimų“, – teigė B.van de Moosdijk.

Ukrainiečių pareigūnai nekomentuoja pranešimų, kad V.Cemachas figūruoja minėtuose kalinių sąrašuose, bet separatistų kontroliuojamo Donecko pareigūnė Darja Moroz Rusijos žiniasklaidai pirmadienį tai patvirtino.

V.Cemachą, kuris buvo separatistų oro gynybos vadas toje vietoje, kur buvo numuštas lėktuvas, šią vasarą jo namuose Rytų Ukrainoje kaip potencialiai svarbų liudytoją MH17 katastrofos tyrime sulaikė Ukrainos saugumo tarnyba (SBU).

Manoma, kad V.Cemachas laikomas viename Ukrainos kalėjime, Kijevo teismui liepos mėnesį nurodžius jį suimti.

Keturių įtariamųjų teismas turėtų prasidėti kovą Nyderlanduose, tačiau menkai tikėtina, kad kuris nors iš jų stos prieš teismą, nes Rusija ir Ukraina neišduoda kitoms šalims savo piliečių.

Rusijos užsienio reikalų ministerija savo šalies piliečiams pareikštus kaltinimus vadina „absoliučiai nepagrįstais“ ir kaltina tyrėjus naudojantis „abejotinais informacijos šaltiniais“ ir ignoruojant Maskvos pateiktus įrodymus, taip esą siekiant diskredituoti Rusiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius