Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 5d. 11:46

MH17 reiso lėktuvą Ukrainoje numušę asmenys bus teisiami Nyderlanduose

Vietos gyventojos vaikšto tarp numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo nuolaužų Donecke, Ukrainoje.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vietos gyventojos vaikšto tarp numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo nuolaužų Donecke, Ukrainoje.

Asmenys, atsakingi už „Malaysia Airlines“ MH17 reiso lėktuvo numušimą virš Rytų Ukrainos, bus teisiami Nyderlanduose. Taip antradienį nusprendė penkios šalys, kartu tiriančios šį 2014 metų nusikaltimą, praneša nltimes.nl.

Šių penkių šalių – Nyderlandų, Australijos, Belgijos, Malaizijos ir Ukrainos – atstovai kartu dirba Bendroje tyrėjų komandoje, tiriančioje katastrofos aplinkybes.

Kada galėtų prasidėti bylos svarstymas, dar nežinoma. Baudžiamasis tyrimas dar vykdomas.

Keleivinis lėktuvas buvo numuštas virš prorusiškų separatistų kontroliuojamos Rytų Ukrainos dalies 2014 metų liepos 17-ąją. Visi 298 orlaiviu skridę žmonės žuvo, daugelis aukų – 196 – buvo Nyderlandų piliečiai.

Tiek Bendros tyrėjų komandos, tiek Nyderlandų saugumo valdybos ekspertai yra paskelbę, kad lėktuvas buvo numuštas raketa iš priešlėktuvinės „Buk“ sistemos. Raketa buvo paleista iš teritorijos, kontroliuojamos separatistų.

Nepriklausomi ekspertai yra atkūrę maršrutą, kuriuo „Buk“ sistema buvo atgabenta į Donbasą per sieną iš Rusijos. Minimi ir konkretūs ir įsakymą paleisti raketą davę Rusijos kariškiai. Tačiau Kremlius įnirtingai neigia kaltę ir ją meta ukrainiečiams.

2015 metais Nyderlandai kreipėsi į Jungtines Tautas (JT) su prašymu įsteigti specialų tribunolą, kuris teistų už lėktuvo numušimą atsakingus asmenis. Šį pasiūlymą blokavo JT Saugumo Taryboje veto teisę turinti Rusija.

Atsižvelgta į tai, kad teismas Hagoje turi patirties narpliojant sudėtingas tarptautines bylas, o tai gali paspartinti procesą.

Buvo pateiktas ir kitas variantas – įsteigti tribunolą, kurią sudarytų Bendrai tyrėjų komandai priklausančios valstybės. Tačiau šis pasiūlymas buvo atmestas dėl skirtingų šalių teisės sistemų – pavyzdžiui, Malaizijoje galioja mirties bausmės, daug skirtumų yra ir tarp Ukrainos bei Nyderlandų įstatymų.

Tad galiausiai priimtas sprendimas procesą pradėti Nyderlanduose. Atsižvelgta ir į tai, kad teismas Hagoje turi patirties narpliojant sudėtingas tarptautines bylas, o tai gali paspartinti procesą.

Tiesa, kaip skelbia Nyderlandų dienraštis „de Volkskrant“, Rusija beveik neabejotinai iškels klausimų dėl Nyderlandų teisėjų nešališkumo, nes dauguma aukų – olandai.

Galima neabejoti ir tuo, kad jei įtariamųjų pavardės bus oficialiai įvardintos ir paaiškės, jog jie – Rusijos piliečiai, Maskva blokuos jų ekstradiciją į Nyderlandus.

VIDEO: 10 svarbiausių faktų apie Malaizijos lainerio MH17 katastrofą
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min