Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mianmare vykstančius retai rengiamus rinkimus temdo nuogąstavimai dėl sukčiavimo

Mianmaro piliečiai laukia eilėje prie balsavimo apylinkės.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Mianmaro piliečiai laukia eilėje prie balsavimo apylinkės.
Šaltinis: BNS
0
A A

Mianmare sekmadienį vyksta pirmieji po 20 metų pertraukos rinkimai, kuriuos temdo skundai dėl bauginimo, didinantys nuogąstavimus, kad šis balsavimas bus tik klastotė demokratijos fasadui sukurti.

Demokratijos simboliu tapusi Aung San Suu Kyi tebėra laikoma namų arešto sąlygomis, o maždaug du trečdaliai visų kandidatų priklauso dviem dešimtmečius trunkantį kariškių valdymą remiančioms partijoms. Tuo tarpu susiskaldžiusios opozicijos šansai laimėti yra labai maži.

Nobelio taikos premijos laureatė Aung San Suu Kyi 1990 metais nuvedė savo partiją į valdžią, bet jų rezultatų šalį valdantys generolai niekada nepripažino. Pastaruosius 20 metų beveik visą laiką Aung San Suu Kyi buvo sulaikyta. Ji remia šio sekmadienio rinkimų boikotą.

Mianmare vykstant balsavimui, JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton sakė, kad šie rinkimai „atskleidžia karinės chuntos piktnaudžiavimą“.

Pagrindiniame šalies mieste Jangone buvo sustiprintas saugumas, gatvėse patruliuoja ginkluoti policininkai. Sostinėje Neipide parduotuvėms penktadienį vakare buvo nurodyta užsidaryti ir vėl pradėti dirbti tik balsavimui pasibaigus.

Nepaisant generolų nepopuliarumo, laimėti turėtų jų politinė įgaliotinė, Solidarumo ir plėtros sąjungos partija (SPSP), kuri turi didžiulį finansinį ir rinkimų kampanijos pranašumą. Be to, jai yra naudinga šalyje tvyranti baimės atmosfera.

Balsuoti gali daugiau kaip 29 mln. žmonių, tačiau neaišku, kiek iš tikrųjų jų balsuos, nes daugelis šios skurdžios šalies gyventojų yra apimti apatijos ir nusivylę rinkimais.„Tai tokia partija, kuri yra nekenčiama, bet bendras žmonių supratimas yra tas, kad SPSP laimės“, – sakė Tailande įsikūręs nepriklausomas Mianmaro ekspertas Aungas Naingas Oo.

Kada bus paskelbti rinkimų rezultatai, neaišku.

Daugelyje apygardų varžosi po du kandidatus – iš SPSP ir Nacionalinės vienybės partijos (NVP), kuri yra velionio diktatoriaus Ne Wino partijos įpėdinė, taip pat glaudžiai susijusi su kariškiais.

Ketvirtadalis vietų dvejų rūmų nacionaliniame parlamente ir regioniniuose parlamentuose yra palikta kariškių skiriamiems deputatams, nesvarbu, kokie būtų rinkimų rezultatai.

Chunta atsisakė įsileisti į šalį tarptautinius stebėtojus ar žiniasklaidos atstovus, o vietos žurnalistams taikomi griežti apribojimai dėl neoficialaus rinkimų apylinkių lankymo.

„Ką tik balsavau, bet buvo dingusi elektra, todėl negalėjau gerai matyti. Balsavau už liūtą (SPSP) ir ryžių lauką (NVP)“, – AFP žurnalistui per Mianmaro valdžios suorganizuotą išvyką sakė 56 metų Hla Hla Yi, paminėdamas tų partijų emblemas.

Balsuoti gali daugiau kaip 29 mln. žmonių, tačiau neaišku, kiek iš tikrųjų jų balsuos, nes daugelis šios skurdžios šalies gyventojų yra apimti apatijos ir nusivylę rinkimais.

Chuntos lyderio Thano Shwe ketinimai tebėra neaiškūs. Buvo spėliojama, kad jis gali atsistatydinti iš ginkluotųjų pajėgų vyriausiojo vado posto, tačiau nedaugelis tiki, kad jis atsisakys realios valdžios.

Režimas, kuris bando atremti kritiką dėl balsavimo sąlygų, yra pareiškęs, kad Aung San Suu Kyi po rinkimų gali būti paleista. Ši 65 metų kovotoja už demokratiją yra viena iš maždaug 2,2 tūkst. politinių Mianmaro kalinių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min