Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 6d. 09:16 , Atnaujinta: 2014 sausio 6d. 10:49

Į politiką nesikišti žadėjęs Michailas Chodorkovskis kovos už Rusijos politinių kalinių laisvę

Michailas Chodorkovskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Michailas Chodorkovskis

Buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis, kurį Maskva praėjusį mėnesį išleido į laisvę po 10-ies kalėjime praleistų metų, sekmadienį iš savo naujosios bazės Šveicarijoje žadėjo kovoti už Rusijos politinius kalinius.

„Negali gyventi su dvasios ramybe, kai žinai, kad kalėjime pūva politiniai sulaikytieji“, – sakė M.Chodorkovskis Šveicarijos visuomeninei televizijai SRF, važiuodamas traukiniu iš Berlyno į Bazelį.

Žmogaus, kuris iki paleidimo gruodžio 20-ąją buvo garsiausias Rusijos kalinys, atstovė sakė, kad jis su žmona nuvyko į Šveicariją, kur jų dvyniai sūnūs lanko mokyklą.

„Jis yra Šveicarijoje, kur jo vaikai eina į mokyklą“, – pranešė atstovė, kuri atsisakė nurodyti, į kurį miestą M.Chodorkovskis vyks iš Bazelio.

SRF pranešė, kad šis Kremliaus kritikas į Bazelio geležinkelio stotį atvyko 18 val. 54 min. vietos (19 val. 54 min. Lietuvos) laiku, drauge su žmona Ina, dukterimi Nastia ir dvyniais Glebu ir Ilja.

Sekmadienį paskelbtame pareiškime M.Chodorkovskio atstovai sakė, jog jis yra „patenkintas, kad Šveicarija yra antra šalis, kurioje jis gali kvėpuoti laisvės oru“

Bernas praėjusį pirmadienį pranešė, kad šiam Kremliaus kritikui, kuris nuteistas dėl finansinių nusikaltimų už grotų išsėdėjo 10 metų, o gruodį staiga sulaukė prezidento Vladimiro Putino malonės, išdavė trijų mėnesių vizą.

50 metų M.Chodorkovskis nuo pat savo paleidimo buvo Vokietijoje.

„Abu mano jaunesnieji sūnūs lanko mokyklą Šveicarijoje ir netrukus vėl prasidės jų pamokos“, – traukinyje sakė jis SRF.

Kol kas neaišku, kur tiksliai Šveicarijoje gyvena M.Chodorkovskio žmona ir sūnūs.

Pastarosiomis dienomis žiniasklaida minėjo kelias galimas vietas. Naujausiame šveicarų leidinių pranešime sakoma, kad šeima gyvena Šernė prie Ženevos ežero Montrė savivaldybėje.

Sekmadienį paskelbtame pareiškime M.Chodorkovskio atstovai sakė, jog jis yra „patenkintas, kad Šveicarija yra antra šalis, kurioje jis gali kvėpuoti laisvės oru“.

„Ponas Chodorkovskis ir jo šeima yra dėkingi Šveicarijai, suteikusiai šią galimybę, ir brangins šiuos laiką ir vietą ... ypatingam metui drauge“, – sakoma pareiškime.

Tačiau jame pabrėžiama, kad buvęs naftos magnatas „dar nieko neplanavo dėl nuolatinio gyvenimo Šveicarijoje ar kur nors kitur“.

M.Chodorkovskio šalininkai sako, kad dešimtmetį trukęs jo kalinimas buvo V.Putino kerštas jam už politinės opozicijos finansavimą ir atvirą Rusijos lyderio kritikavimą.

M.Chodorkovskis, kuris kažkada buvo turtingiausias Rusijos žmogus ir kuris sako, kad negrįš į tėvynę, nes ten jam tebegalioja teismo nurodymas sumokėti 550 mln. dolerių kompensaciją, pažadėjo nesiekti keršto V.Putinui.

„Galvoju, kad darbas už neteisingai kalinamų žmonių paleidimą yra kiekvieno piliečio pareiga. Tai neturi nieko bendra su politika“, – sakė M.Chodorkovskis

Tačiau jis įrodinėjo, kad kova už politinių kalinių teises nėra politinė.

„Galvoju, kad darbas už neteisingai kalinamų žmonių paleidimą yra kiekvieno piliečio pareiga. Tai neturi nieko bendra su politika“, – sakė jis SRF.

Sekmadienio pareiškime jis gyrė Šveicariją už jos „principingą poziciją, kurios (ji) laikėsi ... daugelį metų dėl jo neteisingo kalinimo“.

„Šveicarijos teismų valdžia greit pripažino politizuotą pono Chodorkovskio persekiojimo pobūdį“, – priduriama pareiškime.

Po to, kai M.Chodorkovskis 2003 metais buvo pasodintas į kalėjimą už sukčiavimą ir vengimą mokėti mokesčius, Šveicarija iš pradžių bendradarbiavo su Maskva įšaldydama lėšas, susijusias su dabar jau bankrutavusia jo naftos kompanija JUKOS.

Tačiau 2004 metais Šveicarijos aukščiausios instancijos teismas panaikino įšaldymą maždaug 1,6 mlrd. dolerių iš tų lėšų. Po trejų metų buvo panaikintas įšaldymas dar 200 mln. Šveicarijos frankų, nes teismas atmetė Maskvos prašymą padėti vykdyti tyrimą.

Savo nutartyje Aukščiausiojo Teismo teisėjai sakė, jog visi įrodymai „aiškiai remia įtarimus, kad Maskvoje pradėtu baudžiamuoju procesu naudojasi valdžios institucijos Rusijoje.

JUKOS, kuri vienu metu buvo didžiausia Rusijos naftos kompanija, 2006 metais paskelbė bankrotą ir visas jos turtas buvo parduotas aukcione siekiant padengti daugelio milijardų dolerių ieškinius dėl nesumokėtų mokesčių, kuriuos pateikė Rusijos vyriausybė.

Vis dar neaišku, kokį turtą M.Chodorkovskis tebeturi Šveicarijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min