Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 27d. 10:43

Michailas Chodorkovskis ir Platonas Lebedevas pripažinti kaltais (papildyta 13.19 val., nuotraukos)

Michailas Chodorkovskis
„Scanpix“ nuotr. / Michailas Chodorkovskis

Buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis ir tarptautinio finansinio susivienijimo „Menatep“ vadovas Platonas Lebedevas buvo pripažinti kaltais jiems iškeltoje antroje baudžiamojoje byloje, praneša BBC.

Nuosprendžio aprašomosios ir motyvuojamosios dalies pradžioje teisėjas paskelbė, kad M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas vadovavo organizuotai nusikalstamai grupei, padariusiai nusikaltimų Rusijos naftos komplekse.

Kaip tikina valstybės kaltintojai, M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas pagrobė „Jukos“ antrinių bendrovių akcijų, naftos, kurią bendrovė išgavo nuo 1998 iki 2003 metų, ir legalizavo gautas pajamas.

„Teismas nustatė, kad M.Chodorkovkis ir P.Lebedevas pasisavino svetimą turtą, naudodamiesi tarnybine padėtimi“, – sakoma nuosprendyje.

Tačiau kaltintojai atsisakė vieno gana didelio epizodo, inkriminuojamo kaltinamiesiems – Rytų naftos bendrovės „Tomskneft“ akcijų grobimo, nes baigėsi patraukimo dėl jo baudžiamojon atsakomybėn terminas.

Prokurorai paprašė nuteisti teisiamuosius po 14 metų laisvės atėmimo, atliekant bausmę bendrojo režimo kolonijoje.

Pirmadienį teisėjas Viktoras Danilkinas atvažiavo į teismą 7 val. 30 min. Maskvos laiku. Apie 10 val. į teismą šarvuotu automobiliu buvo atvežti kaltinamieji.

Prie Chamovnikų teismo pastato rytą susirinko apie 200 žmonių, kurie rankose laikė plakatus su raginimais paleisti kaltinamuosius.

Be to, susirinkusieji laikė plakatus, kurių viename M.Chodorkovskis buvo pavaizduotas drauge su prezidentu Dmitrijumi Medvedevu, o kitame – su prezidentu ir ministru pirmininku Vladimiru Putinu, kurie, kaip paaiškino plakato autoriai, simbolizuoja du bylos baigties variantus.

Maždaug po valandos prie teismo sienų prasidėjo stichinis mitingas. Susirinkusieji ėmė skanduoti „Laisvę!“ ir „Gėda“!„, taip pat “Rusija be Putino„ ir “Putiną ant gultų„.

Milicija, kaip pranešama, sulaikė prie teismo apie 20 protestuotojų.

Pasak žurnalistų, iš pradžių į teismo salę buvo įleistos tik keli televizijos operatoriai, taip pat keli fotokorespondentai ir informacijos agentūrų darbuotojai – iš viso ne daugiau kaip 30 žmonių, nes visi norintieji į salę netilpo.

Vėliau spaudos atstovai buvo paprašyti palikti Chamovnikų teismo salę.

„Spauda, palikite teismo posėdžio salę“, – žurnalistus paprašė V.Danilkinas, kuris pirmininkauja procese.

M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas kaltinami pagrobę naftos iš “Jukos„ antrinių bendrovių už maždaug 30 mlrd. dolerių ir juos išplovę. Prokuratūra teigia, kad laikotarpiu nuo 1998 iki 2003 metų jie pagrobė 218 mln. tonų naftos.

Kaltintojai pareikalavo teisiamiesiems po 14 metų laisvės atėmimo, tai vos vieneriais metais mažiau nei didžiausias terminas, numatytas Rusijos įstatymais.

Sečino byla

M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas buvo nuteisti 2005 metais pagal kaltinimą vengimu mokėti mokesčius ir jau atsėdėjo 7 metus, o dabar Generalinė prokuratūra reikalauja padidinti subendrintą terminą iki 14 metų, tai yra pridėti dar šešerius metus.

Nedaug laiko iki arešto 2003 metais M.Chodorkovskis sugadino santykius su V.Putinu – jis viešai prieštaravo jam ir, nors Kremlius buvo nepatenkintas, finansavo opoziciją.

Po to įvyko „Jukos“ žlugimas: didžiausia šalies naftos bendrovė bankrutavo po didžiulių nepriemokų, kuria pateikė mokesčių tarnyba antgaline data. Pagrindinis gavybos aktyvas atiteko valstybinei bendrovei „Rosneft“, kurios direktorių tarybai vadovauja artimiausias V.Putino bendražygis, vicepremjeras Igoris Sečinas.

M.Chodorkovskis mano, kad I.Sečinas yra „Jukos“ bylos“ įkvėpėjas. Interviu „Financial Times“ šiais metais I.Sečinas pirmą kartą pakomentavo šį kaltinimą, atmetęs kaltinimus „Jukos“ eksproprijavimu. Paklaustas apie bylos politinę potekstę jis pasiūlė dėl paaiškinimų kreiptis į prokuratūrą.

„Jukos“ byla tapo nuosavybės teisių ir nepriklausomo teismo nebuvimo Rusijoje sinonimu, po jos buvo paskelbti itin griežti nuosprendžiai bendrovės darbuotojams.

M.Chodorkovskis ir V.Putino kritikai vylėsi, kad bus peržiūrėta „Jukos“ byla, kai prezidentu tapo D.Medvedevas, deklaravęs kursą į teismo nepriklausomybę ir įstatymo viršenybę.

Tačiau per trejus metus Kremliuje D.Medvedevas nesugebėjo išeiti iš populiaraus partnerio valdančiajame tandeme šešėlio, ir dauguma mano, kad vadovavimo vadžios tebėra V.Putino rankose.

Antras kartas į tą pačią upę

Advokatai ir teisiamieji vadina kaltinimus dėl naftos už maždaug 30 mlrd. dolerių pagrobimo ir pinigų plovimo

absurdiškais ir teigia, kad „Jukos“ savininkai teisiami antrą kartą už tą patį.

Antrajame procese parodymus davė keli dabartiniai ir buvę aukšti pareigūnai, tarp jų pramonės ministras Viktoras Christenka, Šiaurės banko vadovas Germanas Grefas, buvęs Centrinio banko vadovas Viktoras Geraščenka ir buvęs ministras pirmininkas Michailas Kasjanovas.

V.Christenka ir G.Grefas, buvęs ekonomikos ministras, sakė, jog nežino, ar buvo pagrobta milijonai tonų naftos.

„2003 metų pabaigoje aš aiškiai supratau, kad abu vadovai buvo areštuoti politiškai motyvuotu pagrindu“, – pareiškė teisme M.Kasjanovas, vadovavęs vyriausybei „Jukos“ bylos pradžioje.

Pasinaudodamas paskutinio žodžio teise M.Chodorkovskis sakė, kad nesitiki išteisinamojo nuosprendžio, ir jam gėda už žmogaus beteisiškumą Rusijoje, bet jis tiki laisva šalies ateitimi ir vertina šį tikėjimą daugiau nei savo laisvę.

P.Lebedevas paskutinio žodžio teisės atsisakė.

Medvedevo patarėjas: išteisinamasis nuosprendis Chodorkovskiui galėtų išsklaidyti daugelį nuogąstavimų

Šiuolaikinės raidos instituto valdybos pirmininkas ir Rusijos pramonininkų ir verslininkų sąjungos (RPVS) viceprezidentas Igoris Jurgensas įsitikinęs, kad nuosprendis antrojoje „Jukos“ byloje turi būti tik išteisinamasis.

„Toks nuosprendis patenkins ir verslininkų bendriją, ir Vakarus plačiąja šio žodžio prasme, ir galimus investuotojus Rusijoje“, – sakė Rusijos prezidento patarėjas I.Jurgensas interviu laikraščiui „Kommersant“, išspausdintame pirmadienį.

Komentuodamas šalies ministro pirmininko Vladimiro Putino teiginius tiesioginėje televizijos laidoje, kad „vagis turi sėdėti kalėjime“, ir jo priminimą apie 150 metų, kuriems nuteistas amerikiečių finansininkas Bernardas Madoffas, I.Jurgensas oponuoja ministrų kabineto vadovui.

„Vladimiro Putino įtaka viešajai nuomonei didžiulė. Aš, žinoma, nė nepretenduoju ir į šimtąją jo vaidmens dalį. Bet oponuoju jam. „Kaltė neįrodyta tol, kol nepaskelbtas nuosprendis“ – taip visada kalbėjo pats Vladimiras Vladimirovičius, ir lygiai taip manau ir aš“, – sako RPVS viceprezidentas.

Antra, mano I.Jurgensas, „jo pateikti (tiesioginėje televizijos laidoje su gyventojais) bauginantys skaičiai 150 metų ir visa kita dabar nereikalingi – „nei investicinio klimato požiūriu, nei istorinių mazgų, kurie užrišami šioje byloje, požiūriu“.

„Nuosprendį pirmojoje byloje platieji sluoksniai pripažino tariamai teisingu. Todėl, kad nuteistasis – oligarchas, kaip jis įgijo nuosavybę – neaišku, mokėti mokesčius tikriausiai vengė. Visi suprato, kad tai „pasirinktinė jurisprudencija: pažeidinėjo visi, o pasodino vieną“, – sakė I.Jurgensas.

„Jeigu nuosprendis bus išteisinamasis, be problemų, kurios jau išvardytos, visuomenėje sustiprės tai, kas vadinama „hipochondrija“. Pesimizmas, netikėjimas permainų galimybe, hipochondrija jau tapo nacionaliniu bruožu“, – pažymėjo I.Jurgensas.

„Sunkiausias to padarinys – „smegenų nutekėjimas“, – pridūrė jis.

Gozmanas: išteisinamasis nuosprendis Chodorkovskiui atvertų naują Rusijos istorijos etapą

Partijos „Teisingas reikalas“ vienas pirmininkų Leonidas Gozmanas mano, kad buvęs „Jukos“ M. Chodorkovskis ir buvęs susivienijimo „Menatep“ vadovas P.Lebedevas gali būti amnestuoti 2012 metais po Rusijos prezidento rinkimų.

„Aš manau, prezidentas 2012 metais amnestuos juos abu. Aš manau, tai gali padaryti bet kuris tandemo (Medvedevas–Putinas) narių“, – sakė agentūrai „Interfax“ L.Gozmanas pirmadienį.

Vienas partijos pirmininkų atvažiavo rytą prie Chamovnikų teismo, kur bus pradėta skelbti nuosprendį M.Chodorkovskiui.

L.Gozmano nuomone, nuosprendis vadinamojoje antrojoje Chodorkovskio byloje bus kaltinamasis.

„Aš netikiu išteisinamuoju nusprendžiu nė sekundę. Tai reikštų naujausią mūsų istorijos etapą“, – sakė jis.

Nuosprendis Chodorkovskiui ir Lebedevui nuliūdino Liudmilą Aleksejevą

Seniausios Rusijoje teisių gynimo organizacijos – Maskvos Helsinkio grupės – vadovė Liudmila Aleksejeva nuliūdo, kad Maskvos Chamovnikų teismas pirmadienį pripažino kaltais buvusius „Jukos“ vadovus Michailą Chodorkovskį ir Platoną Lebedevą.

„Kad teisėjas tokiame procese paskelbtų išteisinamąjį nuosprendį – tam reikia būti didvyriu“, – sakė L.Aleksejeva agentūrai „Interfax“.

„Aš tikėjausi šio nuosprendžio, bet vis tiek tai mane nuliūdino“, – pranešė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius, grįždamas į Romą, pareiškė: Baltijos šalys visada yra pavojuje

Aktualu

Dvasinis kapitalas: kodėl Ukraina atsiskiria nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios?

Aktualu

Valdžios paslauga narkomafijai: prekeivių įkliūva vis mažiau, taikiklyje – jaunimas su „žole“ kišenėje

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius žada, kad Bažnyčia nebedangstys seksualinių nusikaltėlių

Aktualu

Dėl kanapių auginimo kalta pripažinta lietuvė: „Maniau, kad tai – egzotiškas augalas iš Japonijos“

Sportas

J.Mourinho vėl ant skydo: „Man Utd“ iš taurės išspyrė F.Lampardo auklėtiniai

Aktualu

Ką daryti su A.Hitlerio rezidencija Alpėse, į kurią plūsta neonaciai?

24sek

M.Kalnietis ir ASVEL neklumpa: Prancūzijoje – antra pergalė

Gyvenimas

Mes lygūs. Su spalvų lagaminu keliaujanti Sigita: „Piešdama vizijas, jaučiuosi įrankiu“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Iš kur tas žydėjimas“: pastelinis Nomedos Saukienės portretas

Mokslas.IT

„Google“ pristatė vizualesnį ir intuityvesnį paieškos variklį

Vardai

Lietuvoje kaip modelis išgarsėjusi Erika Stasiulevičiūtė – JAV geidžiama aktorė ateivės vaidmenims

24sek

Po D.DeRozano mainų Kyle'as Lowry vengė „Raptors“ vadovų skambučių

Vardai

Teismas M.Tylai negailestingas: „Jis – suaugęs asmuo, už neteisėtus veiksmus privalo atsakyti“

Vardai

Aristokratiškų jūros gėrybių mėgėjai šventiškai atidarė austrių sezoną

Aktualu

Popiežius turės galutinio sprendimo teisę dėl Kinijos vyskupų skyrimo

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius sako, kad religinė priespauda paskatino Baltijos šalių krikščionis vienytis

Aktualu

Sukrėsti vietiniai surinko daugiau kaip 6000 svarų Dandolke nužudytos lietuvės laidotuvėms

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius, grįždamas į Romą, pareiškė: Baltijos šalys visada yra pavojuje

Aktualu

Dvasinis kapitalas: kodėl Ukraina atsiskiria nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios?

Aktualu

Valdžios paslauga narkomafijai: prekeivių įkliūva vis mažiau, taikiklyje – jaunimas su „žole“ kišenėje

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius žada, kad Bažnyčia nebedangstys seksualinių nusikaltėlių

Aktualu

Dėl kanapių auginimo kalta pripažinta lietuvė: „Maniau, kad tai – egzotiškas augalas iš Japonijos“

Sportas

J.Mourinho vėl ant skydo: „Man Utd“ iš taurės išspyrė F.Lampardo auklėtiniai

Aktualu

Ką daryti su A.Hitlerio rezidencija Alpėse, į kurią plūsta neonaciai?

24sek

M.Kalnietis ir ASVEL neklumpa: Prancūzijoje – antra pergalė

Gyvenimas

Mes lygūs. Su spalvų lagaminu keliaujanti Sigita: „Piešdama vizijas, jaučiuosi įrankiu“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Iš kur tas žydėjimas“: pastelinis Nomedos Saukienės portretas

Mokslas.IT

„Google“ pristatė vizualesnį ir intuityvesnį paieškos variklį

Vardai

Lietuvoje kaip modelis išgarsėjusi Erika Stasiulevičiūtė – JAV geidžiama aktorė ateivės vaidmenims

24sek

Po D.DeRozano mainų Kyle'as Lowry vengė „Raptors“ vadovų skambučių

Vardai

Teismas M.Tylai negailestingas: „Jis – suaugęs asmuo, už neteisėtus veiksmus privalo atsakyti“

Vardai

Aristokratiškų jūros gėrybių mėgėjai šventiškai atidarė austrių sezoną

Aktualu

Popiežius turės galutinio sprendimo teisę dėl Kinijos vyskupų skyrimo

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius sako, kad religinė priespauda paskatino Baltijos šalių krikščionis vienytis

Aktualu

Sukrėsti vietiniai surinko daugiau kaip 6000 svarų Dandolke nužudytos lietuvės laidotuvėms

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

09:06
00:29
01:11

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min