Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Michailas Chodorkovskis: nefinansuosiu opozicijos, nedalyvausiu politikoje ir nešvaistysiu laiko verslui

Michailas Chodorkovskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Michailas Chodorkovskis
Šaltinis: 15min
0
A A

Didžiausiu Rusijos vadovo Vladimiro Putino kritiku vadinamas Michailas Chodorkovskis Vokietijoje sekmadienį surengė spaudos konferenciją. Jos metu buvęs verslo magnatas, dešimtmetį praleidęs kalėjime, sakė norįs atkreipti dėmesį, kad jis – toli gražu ne paskutinis politinis kalinys Rusijoje.

„Tikiuosi, kad pasaulio vadovai nepamirš, kad aš – ne paskutinis politinis kalinys Rusijoje, – kalbėjo M.Chodorkovskis. – Norėčiau, kad laikytumėte mane simboliu to, kad pilietinės visuomenės pastangos gali nulemti paleidimą žmonių, kurių paleidimo niekas nesitikėjo."

Tačiau jis pridūrė, kad būtų pernelyg arogantiška iš jo pusės dalinti daugiau patarimų valstybių vadovams, kaip jie turėtų elgtis su Rusija.

Paklaustas, kokia jo nuomonė apie Sočio žiemos olimpinių žaidynių boikotą, jis sakė pats net neturįs pasirinkimo dalyvauti jose. Tačiau jis pabrėžė, kad žaidynės – šventė milijonams žmonių, todėl būtų nesąžininga jas gadinti dėl politikos.

Spaudos konferencijos metu buvęs „Jukos“ vadovas padėkojo Vokietijos kanclerei Angelai Merkel, kuri realybe pavertė jo norą išeiti į laisvę, ir žurnalistams. Anot M.Chodorkovskio, jis dabar nebūtų laisvas, jeigu ne žiniasklaidos dėmesys. „Jūs turite galią padėti žmonėms visame pasaulyje“, – kalbėjo jis.

Spaudos konferencijos metu jis sakė, kad dešimtys, jei ne šimtai žmonių gyvenimų buvo sunaikinti dėl „Jukos“ bylos. „Galų gale ši byla baigta“, – džiaugėsi M.Chodorkovskis.

Jis nusijuokė, kad išėjęs turi taikytis prie naujo informacinio gyvenimo – kai jis pateko į kalėjimą prieš 10 metų, neegzistavo nei „Twitter“, nei tokia sparti žinių dalijimosi praktika kaip dabar.

Kalėjime ir jis pats pasikeitė – metė rūkyti. „Kai tave nori palaidoti, kvaila pačiam save laidoti“, – šmaikštavo M.Chodorkovskis.

Nesikiš į politiką ir verslą

Spaudos konferencijos metu jis sakė, kad dešimčių – jei ne šimtų – žmonių gyvenimų buvo sunaikinta dėl „Jukos“ bylos. „Galų gale ši byla baigta“, – džiaugėsi M.Chodorkovskis.

Tačiau prieš didžiąją spaudos konferenciją grupelei žurnalistų jis pareiškė, kad neketina finansuoti Rusijos opozicijos ir nenori būti toliau laikomas opozicijos rėmėju.

Buvęs „Jukos“ vadovas taip pat sakė net nesvarstantis galimybės įsitraukti į politiką. „Nėra net klausimo apie politiką, jeigu politika suprantama kaip kova dėl galios. Manęs tai nedomina, ir aš nenoriu elgtis taip, kaip turi elgtis Rusijos politikai. Aš manau, kad  iškovojau sau vieną teisę, kuri reiškia labai daug – teisę nesakyti to, ko aš negalvoju“, – sakė M.Chodorkovskis.

Jis pridūrė, kad neketina įsitraukti ir į verslą – nei kurti naują, nei kovoti dėl senųjų turtų. „Nedalyvausiu tame dėl vienos paprastos priežasties – nenoriu tam švaistyti laiko“, – sakė jis.

Sako negalįs grįžti į Rusiją

Į laisvę paleistas buvęs turtingiausias Rusijos žmogus sekmadienį sakė, kad šiuo metu negali grįžti į Rusiją – dėl teismo nurodymo sumokėti daugiau kaip pusę milijardo dolerių, susijusio su jo pirmuoju nuosprendžiu 2005 metais.

M. Chodorkovskis sakė, kad teismo nurodymas jam sumokėti 550 mln. dolerių kompensaciją tebegalioja ir jeigu jis grįš į Rusiją, „Rusijos teisė turi galią neleisti jam išvykti į užsienį“, – sakė jis Berlyne.

Šeštadienį jis pripažino, kad jei turėtų galimybę, norėtų grįžti į Rusiją. Tačiau su viena sąlyga – jis turi būti tikras, kad vėl galėtų iš jos netrukdomas išvykti.

Papildyta 16.08 val. Chodorkovskis „neturėjo pasirinkimo“ dėl savo kelionės tikslo

Kremliaus kritikas sekmadienį atskleidė, kad paleistas iš kalėjimo neturėjo pasirinkimo dėl kelionės tikslo Vokietijos, ir pasakė Vakarų lyderiams, kad Rusijos kalėjimuose liko kitų „politinių kalinių“.

„Paleidimo etapu neturėjau pasirinkimo“, – sakė jis pirmojoje savo atviroje spaudos konferencijoje Berlyne ir pridūrė, kad tik paties pervežimo metu sužinojo, kad vyksta į Vokietiją.

„Daugelis mano paleidimo faktų man vis dar nežinomi“, – sakė jis, kalbėdamas 36 valandos po to, kai buvo paleistas iš kalėjimo Rusijos šiaurės vakaruose.

Paklaustas apie savo santykius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, M.Chodorkovskis susilaikė nuo neapykantos Rusijos lyderiui reiškimo.

Jis sakė, kad nors su juo buvo elgiamasi griežtai, jo šeima „niekad nebuvo paliesta“.

-------

Šeštadienį interviu duodamas „The New Times“ M.Chodorkovskis sakė, kad pats prašydamas malonės V.Putinui rašė, jog neketina nei įsitraukti į politiką, nei kovoti už „Jukos“ turto susigrąžinimą.

Buvęs „Jukos“ savininkas nusprendė rašyti malonės prašymą, kai Kremlius nustojo kartu su prašymu reikalauti pripažinti ir savo kaltę. „Buvau pasiryžęs rašyti bet ką – kad ir apie kosminius laivus, kurie keliauja po visatą. Tačiau kaltės pripažinimas būtų sukėlęs konkrečias pasekmes dideliam žmonių ratui“, – prisiminimais dalijosi M.Chodorkovskis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min