Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 22d. 09:11

Milijardieriaus dovana Europai

G.Sorosas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / G.Sorosas

Amerikos finansininkas ir filantropas George'as Sorosas nusprendė paaukoti Vidurio ir Rytų Europai 100 mln. dolerių.

Nuo seno demokratiją ir atvirą visuomenę pokomunistinėse šalyse remiantis vengrų kilmės milijardierius G.Sorosas vėl susirūpino šiuo regionu. Jis nusprendė skirti 100 mln. dolerių asmeninių pinigų labiausiai nuo ekonomikos krizės nukentėjusių šalių, tarp jų ir ne Europos Sąjungos (ES) narių, neturtingiausiems žmonėms, visuomeninėms bei nevyriausybinėms organizacijoms.

Verslininkas paragino ES padidinti šioms šalims socialinę paramą ir perspėjo apie rimtą politinį pavojų, susijusį su kraštutinių dešiniųjų ekstremizmu. G.Sorosas kalbėjo apie šių politinių jėgų šovinizmą ir ksenofobiją turėdamas galvoje nesenus Europos Parlamento rinkimus, kurie atvėrė kelią į šią ES instituciją tokioms jėgoms kaip Slovakijos nacionalistų partija bei Didžiosios Rumunijos partija.

"ES turi padaryti daugiau tiekdama pagalbą, taip pat ir finansinę. Tarptautinio valiutos fondo programos, taikomos Vengrijoje, Ukrainoje, Latvijoje ir dar maždaug 5 šalyse, yra labai žiaurios biudžeto karpymo prasme. ES turi solidarizuotis dėl Europos vertybių", - sakė G.Sorosas.

Nuo komunizmo žlugimo labdarai Vidurio ir Rytų Europos šalims jis išleido jau daugiau kaip 3 mlrd. dolerių. Dabar jo pinigai pirmiausia bus skirti Ukrainai, Baltijos valstybėms ir Balkanų šalims, taip pat kai kurioms Vidurio Azijos dalims bei Kaukazui. Lėšos keliaus labdaros organizacijoms, kurios rūpinasi vaikais ir jaunimu, nevyriausybinėms organizacijoms, kurios dėl krizės nebegauna paramos.

G.Sorosas paragino Briuselį neapsiriboti parama ES narėms, tokioms kaip Lenkija, bet paremti toliau į Rytus esančias valstybes, ypač Ukrainą. "Regionas išgyvena nuosmukį ne dėl savo kaltės. Tai krizė, kuri gimė Vakaruose, bet labiausiai paveikė Vidurio ir Rytų Europą", - sakė G.Sorosas.

Prieš porą mėnesių amerikiečių milijardierius kalbėjo, kad pasaulio ekonomikos atsigavimas priklausys nuo to, kiek gili bus dabartinė krizė, tačiau prognozavo, jog atsigavimas gali prasidėti jau kitais metais. Ypač liūdnoje padėtyje yra Ukraina, negalima atmesti tokios galimybės, kad šalis gali žlugti. Pasak verslininko, labai rimtos problemos stebimos ir Latvijoje, Lietuvoje bei Estijoje. Kinijos ekonomika turėtų pradėti stotis jau šiemet, ir tai padės išjudinti viso pasaulio ekonomiką.

Viename interviu žymusis investuotojas palygino dabartinę krizę su Sovietų Sąjungos žlugimo padariniais.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min