Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 16d. 12:50

Milijardierius Michailas Prochorovas atsisakė partijos dėl Kremliaus

Michailas Prochorovas
„Scanpix“ nuotr. / Michailas Prochorovas

Vienas turtingiausių Rusijos žmonių Michailas Prochorovas ketvirtadienį pasitraukė iš partijos „Teisingas reikalas“ lyderio posto ir atsisakė dalyvauti parlamento rinkimuose, neatlaikęs, pasak jo, prezidento administracijos vadovo pirmojo pavaduotojo Vladislavo Surkovo spaudimo.

Politologai mano, kad likęs be partijos M.Prochorovas iškels savo kandidatūrą prezidento rinkimuose kitais metais. Pats milijardierius, atsakydamas į klausimą apie prezidento ambicijas, neatmetė tokio varianto, bet atsisakė dalytis mintimis dėl to.

Vasarą M.Prochorovas paliko verslą dėl partijos, įsteigtos 2008 metais dalyvaujant Kremliui, lyderio posto ir paskelbė, kad ketina tapti Valstybės Dūmos deputatu, nors partijos populiarumas rugpjūtį, Jurijaus Levados centro duomenimis, buvo maždaug 3 proc., kai patekimo į parlamentą slenkstis yra 7 procentai.

Tačiau pastaruoju laiku M.Prochorovas ir jo šalininkai skundėsi regionų valdžios ir Kremliaus daromu spaudimu, o partijos veikėjai užvakar per suvažiavimą Maskvoje pasitraukė iš pavaldumo M.Prochorovui ir ketvirtadienį, perkėlę renginį į kitą vietą, balsavo už jo pašalinimą iš partijos.

Milijardierius, užvakar pavadinęs tai, kas vyksta, „Teisingo reikalo“ užgrobimu, rytą pripažino pralaimėjimą.

„Mes su savo šalininkais pasikalbėjome ir nusprendėme, kad mes šioje juokdarių partijoje nedalyvausime“, – paskelbė M.Prochorovas per čia pat sukviestą spaudos konferenciją.

Į salę, kur susirinko jo bendražygiai, milijardierius atėjo drauge su dainininke Ala Pugačiova, bet partijos viršūnių su juo nebuvo.

Liberalios opozicijos Rusijos parlamente nėra nuo 2003 metų, dėl to opozicionieriai ir visuomenė kaltina sukurtą V.Putino vadovavimo laikotarpiu valdžios vertikalę, kuri nustatė sudėtingesnes dalyvavimo rinkimuose taisykles ir pro pirštus žiūrėti į tai, kad valdančioji „Vieningoji Rusija“ naudojasi administraciniais ištekliais.

Politologas Glebas Pavlovskis, buvęs V.Surkovo patarėjas, įžvelgė skandale valdžios krizę:

„Naujovė yra ta, kad labai lojalus Prochorovas atsisakė priimti įprastas valdomos demokratijos normas. Ir tai rodo, kad sistema priartėjo prie finišo, ji jau nebepajėgia atlikti įprastų uždavinių. Prochorovas – tai ne kokia nors didelė problema, o “Teisingas reikalas„ – ne koks nors didžiulis projektas“.

Kandidatas į prezidentus

M.Prochorovas pažadėjo šalininkams nepalikti politikos ir pasiėmė savaitę pamąstyti, kaip toliau dalyvaus politiniame gyvenime.

„Planų išeiti iš politikos aš neturiu“, – sakė jis žurnalistams.

Ekspertai mano, kad M.Prochorovas bus kandidatas į prezidentus.

„Aš manau, kad Prochorovas gali pamėginti iškelti savo kandidatūrą prezidento rinkimuose, ir jeigu sumaniai veiks, gali pasiekti neblogų rezultatų“, – mano Jevgenijus Minčenka iš Tarptautinio politinės ekspertizės instituto.

„Prochorovas dabar – galimas kandidatas į prezidentus. Žinoma, jis neturi galimybių laimėti. Bet jis gali surinkti kokią nors svarbią liberalaus elektorato dalį prezidento rinkimuose“, – prognozuoja G.Pavlovskis.

Tandemo dalyviai dar nepaskelbė, kas iš jų eis į prezidento rinkimus. „Reuters“ susitikimo Maskvoje dalyvių anoniminė apklausa parodė, kad žymūs ekonomistai ir bankininkai mano, kad būsimas prezidentas – V.Putinas.

G.Pavlovskis mano, kad kaip kandidatas į prezidentus M.Prochorovas trukdytų D.Medvedevui, nes atimtų dalį jo balsų, bet būtų parankus partneris V.Putinui.

„Viena vertus, būtų parankus priešas, kita vertus – nepavojingas“, – sakė jis.

Kad M.Prochorovas susipriešins su šalies pirmaisiais asmenimis, „Reuters“ apklausti politologai netiki.

„Abejoju, kad jis peržengs šią ribą“, – sakė politologas Aleksejus Makarkinas.

Vabzdžių pasaulis

M.Prochorovas apkaltino dėl savo pasitraukimo V.Surkovą, kuris atsakingas Kremliuje už vidaus politiką.

„Šalyje yra lėlininkas, kuris seniai privatizavo politinę sistemą, seniai dezinformuoja šalies vadovybę, spaudžia žiniasklaidos priemones, skiria į vietas žmones ir mėgina manipuliuoti piliečiais, jų nuomone, – paskelbė verslininkas bendražygiams, ir jo žodžius palydėjo jų plojimai. – Tai – Vladislavas Surkovas, (prezidento) administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas. Kol tokie žmonės vadovauja politiniam procesui, jokia tikra politika šalyje neįmanoma“.

M.Prochorovas sakė pasiskųsiąs dėl V.Surkovo D.Medvedevui ir V.Putinui.

„Pirmiausia noriu susitikti su prezidentu ir ministru pirmininku, informuoti juos, kas nutiko partijai, kaip tai vyko, parodyti būtinus dokumentus“, – sakė buvęs verslininkas, žadėdamas paskambinti tandemo dalyviams iš karto po suvažiavimo.

Premjero sekretorius spaudai Dmitrijus Peskovas suabejojo, ar galės susitikimas įvykti nedelsiant.

„Pas mus šiandien – įtempta darbo diena. Kai bus gautas prašymas susitikti, premjeras jį išnagrinės. Situacija dėl partijos nėra premjero darbotvarkės dalis“, – sakė jis.

Prezidento sekretorė spaudai Natalija Timakova pasiūlė kreiptis dėl komentarų į V.Surkovo priimamąjį.

V.Surkovo sekretorė savo ruožtu žadėjo susisiekti su „Reuters“, jeigu jos viršininkas norės atsakyti į faksu gautus klausimus.

Vakar prezidento padėjėjas Arkadijus Dvorkovičius „Reuters“ susitikime Maskvoje sakė, jog nemato nieko neįprasta partinių veikėjų ryšiuose su Kremliumi.

„Visos partijos konsultuojasi su prezidento administracija, su vyriausybės vadovybe. Tai daro visos politinės partijos. Ir visoms politinės partijoms duodama atitinkamų patarimų. Visoms be išimties. Aš turiu omenyje tas partijas, kurios rungtyniauja dėl vietos parlamente“, – sakė jis „Reuters“ susitikime Maskvoje.

M.Prochorovas pranešė žurnalistams, jog, kaip ir iki šiol, nemano esąs opozicionierius, bet patarė parodyti pilietinę drąsą, sakydamas, kad jis savo „jau parodė“.

„Man labai nelengva šiandien kalbėti apie tai, ką aš pasakiau. Taip, šiame etape aš galbūt truputi pralaimėjau. Bet aš žengiau žingsnį atgal, kad po to žengčiau dar vieną ryžtingą žingsnį į priekį“, – sakė M.Prochorovas.

Pasak buvusio partijos lyderio, dingstis Kremliaus nepasitenkinimui buvo pakvietimas į partiją opozicionieriaus Jevgenijaus Roizmano, kurio santykiai su valdžia visiškai pašlijo per 2007 metų rinkimų kampaniją.

J.Roizmanas atėjo į partijos renginį be kostiumo, su džinsais ir raudonais sportiniais marškinėliais, prie kurių iškirptės buvo prisikabinęs rašiklį.

„Čia susirinko žmonės, kurie buvo pasirengę politinei kovai, bet niekas nebuvo pasirengęs nusileisti į vabzdžių pasaulį, dalyvauti kažkokiame ilganosiukų vaidinime“, – apibendrino jis sužlugusią rinkimų kampaniją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min