Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 12d. 09:09

Milijardus žalos atnešęs potvynis Vokietijoje: kokių išmokų gali tikėtis nukentėjusieji?

Potvynis Vokietijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Potvynis Vokietijoje

Palei Elbės upę gyvenantys vokiečiai vis dar susirūpinę, išsiliejusi upė neslūgsta, pietinėje Vokietijos dalyje jau ramiau, čia žmonės pamažu tvarkosi. Draudimu buvo pasirūpinę tik nedaugelis, potvynių aukoms paramą žada vyriausybė. Ko jie gali tikėtis?

„Spiegel“ skelbia, kad tik tuomet, kai vanduo nuslūgs, bus nukastas purvas, namų savininkai, ūkininkai ir privačios bendrovės galės įvertinti jiems padarytus nuostolius. Nuostoliai kasdien vis didėja. Antradienį reitingų agentūra „Fitch“ paskelbė, kad Vokietijai padaryta apie 12 mlrd. eurų žala, draudimo bendrovės greičiausiai išmokės apie 2,5-3 mlrd. eurų.

Nuo potvynių Vokietijoje yra apsidraudę tik trečdalis namų ūkių. Kai kuriose apsemtose teritorijose statistika dar liūdnesnė: Žemutinėje Saksonijoje draudimo polisus turi tik 13 proc. namų, Bavarijoje – 21 proc. Tiuringijoje ir Saksonijoje dvigubai daugiau – apie 40 proc.

Nuo potvynių Vokietijoje yra apsidraudę tik trečdalis namų ūkių.

Ką gi dabar daryti nuo potvynio nukentėjusiems žmonėms?

Tie, kuri turi draudimo polisus, turėtų kuo greičiau susisiekti su draudimo kompanijomis, tuomet nuostoliai bus įvertinti sparčiau. Jei draudėjas dėl situacijos turėjo palikti savo namus, sugrįžus bendroves reikia informuoti. Sunaikinti namų apyvokos daiktai negali būti išmetami nepasikonsultavus su draudiku. Nuostolius būtina įamžinti vaizdo įrašuose bei nuotraukose. Paprastai išmokami pinigai ir už  valymo paslaugas bei atliekų pašalinimą.

Daugelis draudimo bendrovių potvynio aukoms įsteigė karštąsias linijas.

Valstybės parama ir mokesčių lengvatos

Federalinė vyriausybė iškart paskelbė, kad potvynio apimtoms žemėms nedelsiant skirs 100 mln. eurų, žadama, kad pagalba bus dar išplėsta. Po 2002 metų potvynio vyriausybė ir žemių valdžia pinigus privalėjo pervedinėti į specialų potvynio fondą, lėšos bus paskirstytos ir iš jo.

Per valstybinį banką bus paskirstyta dar apie 100 mln. eurų parama. Pavyzdžiui, nukentėjusioms įmonėms ir bendrovėms bus skolinami pinigai su 1 proc. palūkanomis. Privačių namų savininkai galės gauti iki 50 tūkst. eurų paramos.

Išmetami per potvynį sugadinti daiktai
Išmetami per potvynį sugadinti daiktai

Nuspręsta aukoms pagelbėti ir mokesčių lengvatomis. Išlaidos baldams ir drabužiams galės būti įtrauktos į neatidėliotinų išlaidų sąrašą, o vėliau kompensacijos grįš su mokesčių permokomis.

Nuo potvynių nukentėję verslininkai gali kreiptis dėl dalinių nedarbo išmokų savo darbuotojams. Svarbu, kad darbas būtų sustojęs būtent dėl kilusio potvynio.

Kaip gelbsti žemių valdžia

Vokietijos žemių ekonomikos ministrai pasisakė už greitą ir nebiurokratinę pagalbą įmonėms ir žmonėms. Kiekviena jų nustatė savas „lubas“.

Tiuringija: Erfurte įsikūrusi vyriausybė skirs neatidėliotą pagalbą potvynio aukoms. Namų ar būtų savininkai, kuriems potvynis pridarė mažiausiai 2 000 eurų žalą, iškart gaus 400 eurų vienam suaugusiajam ir 250 eurų vaikui. Iš viso vienam namų ūkiui bus skiriama ne daugiau kaip 2 000 eurų. Tačiau yra ir tam tikrų su pajamomis susijusių apribojimų – jei du žmonės per metus uždirba daugiau kaip 36 tūkst. eurų, išmokos nebus skiriamos.

Bavarija: Verslininkai, įdarbinę iki 500 darbuotojų, patyrę daugiau kaip 5 000 eurų nuostolių, sulauks pusės žalos atlyginimo.

Kiekvienam namų ūkiui, paveiktam potvynio, iškart išmokama 1 500 eurų kompensacija.

Scanpix nuotr./Potvynio nuniokotas Degendorfas
Scanpix nuotr./Potvynio nuniokotas Degendorfas

Saksonija: Potvynio aukoms numatyta skirti: 400 eurų suaugusiajam, 250 eurų vaikui, vienam namų ūkiui ne daugiau kaip 2 000 eurų. Įmonės gaus vienkartinę 1 500 eurų kompensaciją tiesioginei žalai atlyginti.

Saksonija-Anhaltas: Magdeburge įsikūrusi valdžia piliečiams nusprendė skirti tokią pat paramą, kaip ir Saksonijoje.

Aukos

Vokietijos prezidentas Joachimas Gauckas paragino vokiečius paaukoti nuo potvynių nukentėjusiems tautiečiams, tačiau daug surinkti nesitikima. Vokietijos Raudonojo kryžiaus bendrijos duomenimis, iki pirmadienio buvo surinkta apie milijonas eurų. 2002 metais žmonės paaukojo net 140 mln. eurų.

Temos: 2 Potvynis Vokietija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Video

09:12
07:48
01:24

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min