Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Milijonai lenkų žiūri satyrinę TV laidą, kuri šaiposi iš Jaroslawo Kaczynskio

„Pirmininkas“ padėjėjų ir sekretorių apsuptyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „Pirmininkas“ padėjėjų ir sekretorių apsuptyje
Šaltinis: 15min
2
A A

Daugybė lenkų internete reguliariai žiūri satyrinę TV laidą, vaizduojančią šalį, kurią valdo vienintelis žmogus, niekada neišeinantis iš savo kabineto, bet piršto mostais varinėjantis premjerę ir palaižūnus patarėjus. Jis priverčia koridoriuje laukti net prezidentą. Žiūrovai ekrane, žinoma, mato Jaroslawą Kaczynskį, rašo „Reuters“.

Turbūt nėra laidos „Pirmininko ausis“ („Ucho Prezesa“) žiūrovų, kurie nemanytų, kad ji gana tiksliai atspindi tai, kaip šiuo metu valdoma Lenkija. Valdžios vadžios – dešiniosios Teisės ir teisingumo partijos (PiS) pirmininko J.Kaczynskio rankose, nors jis ir neužima jokio posto vyriausybėje.

Laidą šių metų sausį pradėta rodyti platformoje „YouTube“, ir kai kurias serijas pažiūrėjo net 10 mln. unikalių vartotojų.

Palyginkime – šiuo metu populiariausias lenkiškas serialas yra jau 17 metų transliuojama muilo opera „M reiškia meilę“ („M jak miłość“). Šį serialą reguliariai žiūri 6 mln. lenkų.

R.Gorski: „Jis – tragiška asmenybė“

Atrodo, kad „Pirmininko ausis“ labiausiai domina milijonus liberalių J.Kaczynskio kritikų, kurie kaltina jį vedant Lenkiją autoritarizmo link. Tačiau satyrinė laida vilioja ir šalies „pilkojo generolo“ šalininkus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Pirmininko ausį“ kuriantis Robertas Gorski
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Pirmininko ausį“ kuriantis Robertas Gorski

Pastariesiems, atrodo, tikrai patinka, kad laidoje Pirmininkas vaizduojamas kaip kates dievinantis ir apskritai kiek pasimetęs viengungis, kuriam reikia pagalbos naudojantis telefonu ar bandant pasišildyti pietus mikrobangų krosnelėje.

„Ne paslaptis, kad PiS pirmininkas yra tikrasis Lenkijos lyderis ir kad jam paklūsta tiek premjerė, tiek prezidentas. Svarbiausia, kad jis tave išgirstų: tai reiškia galią“, – sako šou sukūręs ir pagrindinį vaidmenį jame atliekantis 46-erių Robertas Gorski.

„Visi šnibžda jam į ausį ir jis turi nuspręsti, kuo gali pasitikėti. Kaip ir kiekvienas lyderis, jis tam tikra prasme yra tragiška asmenybė“, – priduria R.Gorski.

Nuomonė apie J.Kaczynskį yra suskaldžiusi Lenkiją. O šio politiko nacionalistinės, euroskeptiškos pažiūros sustiprėjo, kai 2010 metais Rusijoje per aviakatastrofą žuvo jo brolis dvynys, tuometis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis.

Nors liberalesni lenkai ir Europos Sąjunga vis reiškia susirūpinimą prieštaringomis PiS socialinės politikos programomis ir bandymais užvaldyti visuomeninę žiniasklaidą bei teismus, Beatos Szydlo vyriausybė po 20 mėnesių darbo išlieka populiari.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jaroslawas Kaczynskis savo kabinete
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jaroslawas Kaczynskis savo kabinete

Nemažai daliai rinkėjų 68 metų J.Kaczynskis yra ryžtingas tradicinės katalikiškos tapatybės ir nacionalinio suverenumo gynėjas vis globalesniame pasaulyje.

Šaipomasi iš antipatijų ES

Dalis stebėtojų teigia, kad „Pirmininko ausis“ yra tarsi sveikas būdas atsipalaiduoti. Šiuo metu Lenkijai tenka kovoti su nemažai iššūkių, tad žmonės nori galėti pasijuokti iš savęs.

„Kas kartą, kai atmosfera įkaista, žmonės bando nuleisti garą juoku ir satyra, – teigia vienas populiariausių Lenkijos karikatūrininkų Andrzejus Mleczko. – Bet man, kaip ir daug kam, įdomu, ar šios laidos yra tikra vyriausybės kritika, ar bandymas sušvelninti Kaczynskio įvaizdį.“

Andrzejus Mleczko: „Man, kaip ir daug kam, įdomu, ar šios laidos yra tikra vyriausybės kritika, ar bandymas sušvelninti Kaczynskio įvaizdį.“

„Pirmininko ausyje“ satyra vis dėlto gali būti ir negailestinga. Pavyzdžiui, šaipomasi iš J.Kaczynskio antipatijų ES ir gilaus jo nepasitikėjimo Vokietija.

Vienoje serijoje rodoma, kaip Varšuvoje ruošiamasi artėjančiam Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vizitui. Pirmininko asistentas, beje, primenantis vidaus reikalų ministrą Mariuszą Blaszczaką, šia proga iš guminio bato išsitraukia suglamžytą ES vėliavą.

Asistentas tuomet pareiškia, kad vėliavą į batą jis kiša, nes kitaip sušaltų kojos renkant grybus miške. A.Merkel su Pirmininku susitikti galiausiai gali tik jos leidimą patikrinus sekretorei.

Be to, Pirmininko darbo stalą puošia gaublys, kuriame vaizduojama milžiniška, vandenynų apsupta Lenkija. Taip juokiamasi iš J.Kaczynsko teiginių, kad Lenkija jam yra visas pasaulis.

Jaroslawas Kaczynskis
Jaroslawas Kaczynskis

Pačiam J.Kaczynskiui, tiesa, tokia satyra nekliūna: „Gerai, kad žmonės juokiasi, juoktis reikia. O dėl fakto, kad jie juokiasi iš manęs? Na, galima sakyti, kad dėl to kaltas aš pats.“

Visas iki šiol pasirodžiusias „Pirmininko ausies“ serijas lenkų kalba ir su angliškais titrais galite žiūrėti čia.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min