Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 11d. 14:42 , atnaujinta: 2014 sausio 11d. 16:35

Mirė buvęs Izraelio premjeras Arielis Sharonas

Arielis Sharonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Arielis Sharonas

Šeštadienį mirė buvęs Izraelio premjeras Arielis Sharonas, aštuonerius metus išbuvęs komoje, skelbia CNN.

Buvęs Izraelio premjeras A.Sharonas mirė Tel Avivo ligoninėje, taip ir nepabudęs iš komos. 

85 metų A.Sharono, kuris dėl savo stiliaus ir stoto buvo vadinamas „Buldozeriu“, būklė pastaruoju metu, kai jam po operacijos prasidėjo rimtos inkstų problemos, nuolatos blogėjo.

Praėjusią savaitę ligoninė pranešė, kad A.Sharono kraujo tyrimas rodo infekciją ir kad buvo neįmanoma atlikti dializės, nes kitų organų būklė yra labai komplikuota.

Ilgametis Izraelio dešiniųjų nacionalistų stovyklos lyderis A.Sharonas 2006 metų sausio 4 dieną patyrė rimtą insultą. Nuo to laiko jis taip ir neatsigavo iš komos.

B.Netanyahu: „A.Sharono atminimas gyvuos tautos širdyje“

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad Izraelio žmonės amžinai puoselės A.Sharono atminimą.

„Izraelio valstybė lenkia galvą prieš išėjusį buvusį ministrą pirmininką Arielį Sharoną“, – sakoma B.Netanyahu pareiškime.

„Jo atminimas bus amžinai saugomas tautos širdyje“, – pabrėžė jis, reikšdamas ir „didį liūdesį“ dėl A.Sharono mirties.

Priešai džiaugiasi

„Buvęs ministras pirmininkas A.Sharonas atsisveikino su šiuo pasauliu būdamas 85-erių“, – parašė Ofiras Gendelmanas, ministro pirmininko Benjamino Netanyahu atstovas oficialioje paskyroje tinkle „Twitter“.

„Jis išėjo; išėjo, kai pats nusprendė išeiti“, – sakė jo sūnus Giladas netoli Tel Avivo esančioje ligoninėje „Sheba“, kur jo tėvas buvo prižiūrimas.

Dešiniosios Izraelio vyriausybės ministrai ir politinė opozicija gedi griežto ir gudraus lyderio, palikusio ryškius pėdsakus regione per karinę invaziją, žydų nausėdijų kūrimą ir šokiravusio tautiečius savo vienašališku sprendimu išvesti Izraelio karines pajėgas ir naujakurius iš Gazos Ruožo 2005 metais.

„Jis išėjo; išėjo, kai pats nusprendė išeiti“, – sakė jo sūnus Giladas.

„Izraelio tauta neteko brangus žmogaus, didžio vadovo ir narsaus kario“, – sakoma strateginių reikalų ministro Yuvalo Steinitzo pareiškime.

Kol kas negauta komentarų iš palestiniečių savivaldos vadovo Mahmoudo Abbaso, su kuriuo A.Sharono politinis įpėdinis partijos „Likud“ vadovo poste, premjeras B.Netanyahu vedė JAV tarpininkaujamas taikos derybas.

Tuo tarpu Gazoje, „Hamas“ islamistai, kurių politinė įtaka augo Izraeliui pasitraukus iš Gazos, džiaugiasi A.Sharono mirtimi.

„Mes dar labiau pasitikime savo pergale, pasitraukus šiam tironui“,– pareiškė „Hamas“ atstovas Sami Abu Zurhi, kurio judėjimas siekia sugriauti žydų valstybę.

„Mūsų žmonės šiandien jaučiasi nepaprastai laimingi dėl šios mirties, dėl to, kad išėjo šis nusikaltėlis, kurio rankos suteptos mūsų žmonių krauju ir mūsų lyderių čia ir tremtyje krauju“, – nurodė jis.

Panašaus vertinimo sulaukta ir iš „Fatah“ partijos.

„Sharonas buvo nusikaltėlis, atsakingas už (palestiniečių prezidentu vadinto Yassero) Arafato nužudymą. Mes tikėjomės, kad jis pasirodys prieš tarptautinį baudžiamąjį teismą kaip karo nusikaltėlis“, – sakė įtakingas „Fatah“ atstovas Jibrilas Rajubas.

Pusę amžiaus trukusi karjera

Šio 85 metų politiko karjera – išskirtinė ir prieštaringai vertinama – truko daugiau nei pusę amžiaus, o jos tikslas buvo ginti šalies saugumą.

Šio 85 metų politiko karjera – išskirtinė ir prieštaringai vertinama – truko daugiau nei pusę amžiaus, o jos tikslas buvo ginti šalies saugumą.

A.Sharonas kartą nusprendė, kad Izraeliui reikia atsiskirti nuo palestiniečių ir vienašališkai nustatyti savo sienas. 2005 metų rugsėjį, po 38 metus trukusios okupacijos išvedęs Izraelio pajėgas ir naujakurius iš Gazos Ruožo, A.Sharonas paliko savo dešinės pakraipos partiją „Likud“ ir įkūrė centristų partiją, kuriai numatė, jo nuomone, istorinę užduotį.

Tačiau kai jį ištiko koma, Gazos Ruožo kontrolę perėmė islamistų judėjimas „Hamas“, kuris 2007-ųjų birželį sutriuškino jėgas, lojalias nuosaikiam palestiniečių prezidentui Mahmudui Abbasui, ir kuris iš esmės įsteigė islamistų teritoriją Izraelio pasienyje.

Pagarsėjo invazija į Libaną

A.Sharonas taip pat garsėjo prieštaringai vertinama Izraelio 1982 metų invazija į Libaną, per kurią žuvo maždaug 20 tūkst. žmonių.

2006 metais, po 34 dienas trukusio karo tarp Izraelio ir šiitų kovotojų grupuotės „Hizbollah“, tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms (JT), Libane buvo nutraukta ugnis. Pati „Hizbollah“ buvo įkurta po 1982 metų invazijos, kuriai A.Sharonas vadovavo kaip gynybos ministras.

Save apibūdino: „Karys“

A.Sharonas gimė 1928 metų vasario 27 dieną britų valdytoje Palestinoje. Jo tėvai buvo kilę iš Baltarusijos.

Pats save jis vienu žodžiu apibūdino autobiografijos pavadinimu: „Karys“.

Dėl vadovavimo stiliaus ir sudėjimo „buldozeriu“ vadintą A.Sharoną arabai prisimena kaip „Beiruto skerdiką“ – dėl palestiniečių pabėgėlių žudynių Sabroje ir Šatiloje, kurias, stebint izraeliečių pajėgoms, vykdė viena Libano grupuotė.

Tai galiausiai kainavo jam postą – jis buvo priverstas atsistatydinti, nes buvo laikomas „netiesiogiai atsakingu“ už minėtas žudynes.

Tačiau jis liko ministrų kabinete ir atkūrė savo reputaciją, pirmiausia – kaip infrastruktūros, o paskui – kaip užsienio reikalų ministras, o 2000-aisiais tapo „Likud“ lyderiu.

2005 metų lapkritį jis išėjo iš „Likud“ ir įkūrė naują partiją „Kadima“, nusivylęs radikaliųjų pažiūrų šalininkais, kurie nepritarė pasitraukimui iš Gazos Ruožo ir bet kokioms tolesnėms nuolaidoms okupuotame Vakarų Krante.

Tai padaręs A.Sharonas iš esmės performavo Izraelio politinį kraštovaizdį. Jo lošimas pasiteisino per 2006 metų kovo rinkimus, kai „Kadima“ pateko į Izraelio istoriją kaip pirmoji nauja partija, laimėjusi pirmuosius savo rinkimus.

Tačiau asmeniniame gyvenime jį lydėjo tragedijos. Pirmoji žmona Margalith žuvo per automobilio avariją 1962 metais.

Antroji A.Sharono žmona – Margalith jaunesnioji sesuo Lily – mirė nuo vėžio 2001 metais, o vienas iš trijų jo sūnų 1967-aisiais mirė po nelaimingo atsitikimo, žaisdamas su tėvo šautuvu.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min