TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Mirė JAV senatorius Edwardas Kennedy (atnaujinta 13.03 val.)

Edward Kennedy
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Edwardas Kennedy
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV senatorius, įtakingas Demokratų partijos narys Edwardas Kennedy, kuris po dviejų vyresniųjų brolių mirties tapo vienos garsiausių Amerikos politinių dinastijų patriarchu, antradienį vakare mirė, trečiadienį pranešė jo šeima.

Jam buvo 77 metai. E.Kennedy, vienas įtakingiausių ir ilgiausiai dirbusių senatorių per visą JAV istoriją, sirgo smegenų vėžiu, kuris jam buvo diagnozuotas 2008 metų gegužę.

„Edwardas M.Kennedy – sutuoktinis, tėvas, senelis, brolis ir dėdė, kurį taip mylėjome, – antradienį vėlai vakare mirė namuose Hajanis Porte (Masačusetse)“, – sakoma Kennedy šeimos pareiškime.

„Netekome nepakeičiamo savo šeimos centro ir džiaugsmingos savo gyvenimo šviesos, tačiau jo tikėjimo, optimizmo ir atkaklumo įkvėpimas amžinai gyvens mūsų širdyse“, – sako šeima.

Tikėjo, kad geriausi laikai dart laukia

Šis liberalų stovyklos vėliavnešys, kuris taip pat garsėjo kaip patyręs Kongreso derybininkas, yra prezidento Johno F.Kennedy, kuris buvo nužudytas 1963 metais, senatoriaus Roberto Kennedy, kuris neišgyveno incidento per 1968-ųjų rinkimų kampaniją dėl demokratų nominacijos į prezidentus, kai į jį buvo šauta, ir piloto Joe Kennedy, kuris žuvo Antrajame pasauliniame kare, brolis.

„Jis mylėjo šią šalį ir paskyrė savo gyvenimą tarnauti jai. Jis visada tikėjo, kad geriausi laikai mūsų dar laukia, bet sunku tokius įsivaizduoti be jo“, – priduriama šeimos pareiškime.

Jis visada tikėjo, kad geriausi laikai mūsų dar laukia, bet sunku tokius įsivaizduoti be jo, – šeimos pareiškimas Per beveik pusę amžiaus darbo Senate E.Kennedy pozicija dominavo sveikatos apsaugos, pilietinių teisių, karo ir taikos, kitose srityse. Tačiau Amerikos visuomenei jis buvo labiausiai žinomas kaip paskutinis gyvas legendinės politikų šeimos brolis.

E.Kennedy į Senatą buvo išrinktas 1962 metais, kai jo brolis Johnas buvo prezidentas, ir dirbo jame ilgiau už visus, išskyrus du, senatorius per visą JAV istoriją.

Per dešimtmečius E.Kennedy Kongrese prisidėjo rengiant beveik visus svarbius įstatymus dėl socialinių klausimų.

Žymi dinastijos saulėlydį

Jo mirtis žymi vienos politinės dinastijos saulėlydį ir sudavė smūgį demokratams, siekiantiems atsiliepti į prezidento Baracko Obamos raginimą pertvarkyti sveikatos apsaugos sistemą. E.Kennedy sveikatos apsaugos reformą buvo iškėlęs savo pagrindiniu reikalu.

Senato demokratų lyderis Harry Reidas savo pareiškime pažymi, kad Kennedy šeima ir Senatas abu „neteko savo patriarcho.“

„Gedėdami dėl jo netekties iš naujo atsidedame klausimams, kuriems jis buvo taip pareigingai paskyręs savo gyvenimą“, – rašo jis.

Matė daug neteisybės

Kai Tedžiu vadinamas E.Kennedy 1962-aisiais pirmą kartą atėjo dirbti į Senatą, kur užėmė J.F.Kennedy vietą, jis buvo laikomas nereikšminga politikos figūra, iškilusia dėl savo garsios pavardės.

Tačiau bėgant dešimtmečiams jis pelnė vieno naudingiausių senatorių reputaciją ir rengdavo įstatymus bendradarbiaudamas su įstatymų leidėjais ir prezidentais iš abiejų partijų, rasdamas net tokių sąjungininkų, kuriuos būtų buvę sunku numatyti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./E.Kennedy su B.Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./E.Kennedy su B.Obama

Tuo pačiu metu jis tvirtai laikėsi liberalių įsitikinimų, kuriuos „naujieji demokratai“ centristai vadino anachroniškais, ir buvo žaibolaidis konservatorių pykčiui.

Jis padėjo priimti priemones pilietinėms ir darbuotojų teisėms apginti, sveikatos priežiūrai išplėsti, mokykloms pagerinti, pagalbai studentams padidinti ir branduolinių ginklų plitimui stabdyti.

„Yra daug darbo, – 2006 metais agentūrai „Reuters“ sakė E.Kennedy. – Manau, kad dauguma jo yra (dėl) tos neteisybės, kurią vis dar matau, ir galimybės ją paveikti.“

Skandalo sukūryje

Po R.Kennedy mirties daug kas tikėjosi, kad Edwardas negaišdamas laiko sieks prezidento posto. Tačiau 1969 metais, E.Kennedy po nakties linksmybių vairuojamam automobiliui Masačusetso kurortinėje Čapakidiko saloje nulėkus nuo tilto, nuskendo jauna moteris.

E.Kennedy įvaizdžiui buvo suduotas didelis smūgis, kai paaiškėjo, kad jis nepranešė apie tą avariją. Jis padarė kaltės pripažinimo pareiškimą dėl pasitraukimo iš įvykio vietos ir buvo nuteistas lygtinai.

Galiausiai E.Kennedy 1980 metais siekė savo partijos kandidato į prezidentus statuso, bet pralaimėjo tuometiniam prezidentui Jimmy Carteriui. Žlugus ambicijoms dėl prezidento posto E.Kennedy atsidėjo karjerai Senate.

Šiemet atlikta Kapitolijaus leidinio „The Hill“ apklausa parodė, jog Senato respublikonai mano, kad su E.Kennedy buvo lengviausia dirbti iš visų demokratų ir kad jo pažiūros buvo labiausiai dvipartinės.

Respublikonų senatorius Johnas McCainas pavadino E.Kennedy „pačiu naudingiausiu Senato nariu, jei norima gauti rezultatų.“

2008 metų sausį E.Kennedy parėmė tuo metu pirmą kadenciją Senate dirbusio Baracko Obamos siekį tapti demokratų kandidatu į JAV prezidentus. Daug kas tą paramos pareiškimą laikė politinio deglo perdavimu naujai kartai.

„Liūtas“ tęsė kovą

Susirgęs E.Kennedy Kongrese iš esmės buvo nustumtas į šoną. Šis „Senato liūtas“ ėmė naudotis lazda ir dažnai atrodydavo pavargęs, nes darbą turėjo derinti su gydymu.

Vis dėlto kolegos ir jo darbuotojai sakė, kad neprarado ryžto atlikti tai, ką vadino „savi gyvenimo reikalu“, – užtikrinti sveikatos draudimą visiems amerikiečiams. Jis padėjo parengti įstatymo projektą dėl 2,5 trilijono dolerių vertės JAV sveikatos apsaugos sistemos pertvarkymo.

E.Kennedy rūpintis sveikatos apsauga pradėjo 8-ajame dešimtmetyje, kai jo sūnus susirgo vėžiu. Pastaruoju metu kaip reformų būtinybės argumentu jis naudodavosi ir savo liga.

„Pasinaudojau geriausiais medicinos dalykais, bet taip pat mačiau ir pacientų, ir gydytojų nusivylimą ir pasipiktinimą susidūrus su sistemos, kuri apgauna milijonus amerikiečių, iššūkiais“, – rašė jis laikraščio „The Boston Globe“ 2009 metų gegužės 28-osios numeryje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./E.Kennedy su žmona Victoria
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./E.Kennedy su žmona Victoria

Jo, kaip „paskutinio iš brolių Kennedy“ charizma buvo didžiulė, tačiau jam niekada nepavyko galutinai atsikratyti avarijos Čapakidike šešėlio.

Dešimtmečius truko ginčai dėl to, ar jis bandė nuslėpti savo vaidmenį toje avarijoje pabėgdamas iš jos vietos, nors po vandeniu panirusiame automobilyje liko Mary Jo Kopechne, ir ar policija padėjo užgniaužti tokius klausimus. Visi su šia byla susiję asmenys neigia bet kokius bandymus nuslėpti tiesą.

Vėlesnės krizės dėl jaunesniųjų Kennedy, pavyzdžiui 1991 metų Palm Bičo byla dėl išžaginimo, kuri buvo iškelta jo sūnėnui Williamui Kennedy Smithui, taip pat atkreipė žiniasklaidos dėmesį į išvargintą „dėdę Tedą.“ Pranešimai apie smarkų gėrimą ir silpnybę moterims paskatino E.Kennedy paskelbti viešą atsiprašymą dėl „privataus gyvenimo klaidų.“

Netrukus, 1992 metais, E.Kennedy vedė antrą kartą – 38 metų išsiskyrusią teisininkę Victorią Anne Reggie su dviem mažais vaikais. Jis su nauju įkarščiu dirbo Senate.

Iš 1958 metais įregistruotos pirmosios santuokos su Virginia Joan Bennett jis turėjo tris vaikus - Karą Anne, Edwardą jaunesnįjį ir Patricką. Pirmąją senatoriaus santuoką 1981-aisiais išardė žmonos alkoholizmas ir jo sukinėjimasis apie moteris.

Antrajai jo žmonai priskiriami nuopelnai dėl E.Kennedy surimtėjimo ir vėl į vėžes stojusios karjeros Senate.

Net jo priešininkai respublikonai pripažino E.Kennedy atsidavimą ginant pilietines teises, teikiant federalinę pagalbą neturtingiesiems, stabdant branduolinių ginklų platinimą, keliant minimalų darbo užmokestį, plečiant sveikatos priežiūrą ir gerinant Amerikos mokyklas.

Šeimos srtandartai

Edwardas Moore'as Kennedy gimė 1932 metų vasario 22 dieną ir buvo paskutinis iš keturių sūnų ir penkių dukterų, kurių susilaukė verslininkas milijonierius Josephas Kennedy, kuris vėliau tapo ambasadoriumi Didžiojoje Britanijoje, ir jo žmona Rose.

Ši Bostono airių šeima suderino imigrantų „naujųjų turtuolių“ konkurencinę dvasią, įgytą rafinuotumą ir įgimtą žavesį. Iš sūnų buvo tikimasi, kad jie išsiugdys prezidentui tinkamas savybes, ir buvo tam rengiami, pradedant vyriausiuoju Josephu – bombonešio pilotu, kuris žuvo Antrajame pasauliniame kare.

„Kasdien galvoju apie savo brolius. Jie nustatė aukštus standartus. Kartais jiems prilygsti, o kartais – ne“, – „Reuters“ sakė E.Kennedy.

Kaip ir jo broliai, jis garsėjo oratoriaus sugebėjimais ir griausmingu balsu, kuriuos demonstravo mitinguose, Kongreso posėdžiuose ir Senate.

Jį gyrė liberalai, darbo ir pilietinių teisių organizacijos, o peikė konservatoriai, didysis verslas, abortų priešininkai ir ginklų šalininkai. Jo atvaizdą respublikonai dažnai naudodavo lėšų rinkimo reklamoms.

Visą gyvenimą E.Kennedy persekiojo tragedijos. Tarp jų yra 1964 metų lėktuvo katastrofa, per kurią jis susižeidė nugarą ir po kurios nuolat kentė skausmus, kaulų vėžys, kuris pareikalavo jo sūnaus Teddy kojos, pirmosios žmonos Joan kova su alkoholizmu ir sūnėnų problemos dėl narkotikų, kurie tapo vieno iš jų mirties priežastimi.

E.Kennedy sūnėnas Johnas Kennedy jaunesnysis žuvo 1999 metų liepą, kai į vandenyną netoli Menkių kyšulio nukrito mažas jo lėktuvas.

2008 metų gegužę E.Kennedy savo namuose Menkių kyšulyje susmuko ir buvo nuvežtas į ligoninę Bostone, kur jam buvo diagnozuotas piktybinis smegenų auglys. Pusė smegenų vėžiu susirgusių pacientų miršta per vienus metus.

Dėl ligos E.Kennedy nedalyvavo savo sesers Eunice Kennedy Shriver, kuri daug padėdavo protiškai neįgaliems žmonėms ir kuri mirė rugpjūčio 11-ąją būdama 88 metų amžiaus, laidotuvėse.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min