Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 08 26, 07:11 Atnaujinta 2018 08 26, 13:52

Mirė JAV senatorius Johnas McCainas

Mirė JAV senatorius Johnas McCainas, pralaimėjęs kovą su smegenų vėžiu, pranešė senatoriaus veterano biuras. Jam buvo 81-eri.
Johnas McCainas
Johnas McCainas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Senatorius Johnas Sidney McCainas III mirė 2018 metų rugpjūčio 25 dieną 16 val. 28 min. (vietos laiku, sekmadienį 2 val. 28 min. Lietuvos laiku). Senatoriaus gyvybė užgeso artimųjų apsuptyje – žmonos Cindy ir jų šeimos narių“, – nurodoma senatoriaus biuro paskelbtame pranešime. – Iki savo mirties jis 60 metų ištikimai tarnavo Jungtinėms Amerikos Valstijoms.“

„Senatoriau McCainai, ačiū už Jūsų tarnybą“, – toks užrašas kabo prie įvažiavimo į jo namus Arizonos valstijos Sedonos miestelyje.

Televizijos kanalų nufilmuotoje medžiagoje matyti, kaip su policijos palyda atvažiuoja katafalkas, kuriuo bus gabenami senatoriaus palaikai. Vietos gyventojai neša gėlių pagerbti politikos titano atminimą.

Nors J.McCainas daugeliu klausimų nesutardavo su savo bendrapartiečiais, jo integralumu niekada neabejota. Užuojautą dėl jo mirties pareiškė įvairių pakraipų Amerikos politikos atstovai.

„Esame jam skolingi“

Buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama, varžęsis su J.McCainu per 2008 metų prezidento rinkimus, pareiškė, kad „mes visi jam esame skolingi“.

„J.McCainas ir aš buvome skirtingų kartų atstovai, kilę iš visiškai kitokių šeimų, o kovėmės aukščiausiame politiniame lygmenyje, – išplatintame pranešime sakė B.Obama. – Tačiau nepaisant visų mūsų skirtumų, mus vienijo atsidavimas kai kam aukštesniam – idealams, už kuriuos amerikiečių ir imigrantų kartos kovojo, žygiavo ir aukojosi.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas McCainas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas McCainas

Buvęs Amerikos viceprezidentas Alas Gore'as, ėjęs šias pareigas demokrato prezidento Billo Clintono kadencijos metu, sakė, jog, „būdamas kitoje barikadų pusėje, visuomet žavėjausi ir gerbiau Johną, nes esant įtampai jis klestėjo ir dirbo siekdamas kompromiso, nepaisant to, kaip sunku buvo“.

Prezidentas Donaldas Trumpas, kartą net pasityčiojęs iš J.McCaino karo nuopelnų, pranešė išreiškęs savo „giliausią užuojautą ir pagarbą“.

J.McCainas buvo vienas iš tų kelių respublikonų, kurie nebijojo atvirai kritikuoti D.Trumpą ir jį kaltinti „naivumu“, „egotizmu“ ir pataikavimu autokratams.

J.McCainas penkerius metus praleido Vietname kaip karo belaisvis ir buvo kankintas. Politikas anksčiau šią savaitę nutraukė gydymą dėl vėžio. Jo šeima sakė, kad toks sprendimas buvo priimtas dėl pažengusios ligos ir amžiaus.

Daugiau nei trisdešimt metų J.McCainas praleido Senate ir aktyviai dalyvavo debatuose dėl karo ir taikos bei moralinės tautos krypties. Prieš prisijungdamas prie aukštųjų parlamento rūmų jis nuo 1983 iki 1987 metų dirbo Atstovų Rūmuose.

Pastaruosius kelis mėnesius J.McCainas leido savo namuose Arizonoje, kur buvo gydomas dėl glioblastomos – tos pačios smegenų vėžio formos, kuri 2009 metais pasiglemžė kitą Senato milžiną – demokratą Tedą Kennedy.

Vakarų politikai reiškia užuojautą

Užsienio šalių vadovai ir politikai bei šeimos nariai sekmadienį reiškia užuojautą dėl J.McCaino mirties.

„Man labai pasisekė, kad 38 metus nugyvenau su mane mylėjusiu vyru. Jis iškeliavo iš šio pasaulio taip, kaip ir norėjo, apsuptas žmonių, kurie jį mylėjo, ir toje vietoje, kurią jis mylėjo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J.McCaino žmona Cindy.

Pranešimą išplatino ir velionio politiko dukra Meghan. „Aš esu tokia, kokia esu, ir tai yra mano tėvo nuopelnas. Dabar, kai jo nebėra, mano užduotis yra gyventi sekant jo man parodytu pavyzdžiu ir atsižvelgiant į jo lūkesčius. ... Visuomet tave mylėsiu, mano mylimas tėve“, – parašė ji.

Užuojautą velionio šeimai pareiškė JAV prezidentas Donaldas Trumpas. „Mano giliausia užuojauta ir pagarba senatoriaus J.McCaino šeimai. Mūsų širdys ir maldos yra su jumis“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

„Mes su Michelle reiškiame giliausią užuojautą Cindy ir visai McCainų šeimai“, – tame pačiame tinkle parašė buvęs Amerikos prezidentas Barackas Obama.

„Kai kurių žmonių gyvenimai yra tokie ryškūs, kad sunku patikėti jų pabaiga. Kai kurių žmonių balsai yra tokie energingi, kad sunku patikėti, kad jie nutyla. Johnas McCainas buvo nepajudinamų įsitikinimų žmogus ir buvo didis patriotas“, – pabrėžė buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas George'as W.Bushas.

„Man labai pasisekė, kad 38 metus nugyvenau su mane mylėjusiu vyru. Jis iškeliavo iš šio pasaulio taip, kaip ir norėjo, apsuptas žmonių, kurie jį mylėjo, ir toje vietoje, kurią jis mylėjo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J.McCaino žmona Cindy.

„Jis buvo talentingas ir griežtas politikas ir tokio žmogaus daugiau niekada nebus. Mintimis ir maldomis esu su jo žmona Cindy ir visa šeima“, – nurodoma Hillary Clinton pareiškime.

Buvusi Aliaskos gubernatorė Sarah Palin, kuri kartu su J.McCainu 2008 metais dalyvavo Amerikos prezidento rinkimuose kaip jo pasirinkta kandidatė į viceprezidentus, pareiškė, kad J. McCainas buvo „Amerikos originalas“ ir „kovotojas, kuris niekada nebijojo ginti savo įsitikinimų“.

„Dėkoju, senatoriau McCainai, už Jūsų tarnybą tautai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Amerikos pirmoji ponia Melanija Trump.

Užuojautą dėl senatoriaus mirties išreiškė ir užsienio šalių atstovai.

„Jis pasisakė už Ameriką, kuri yra patikimas ir artimas Vokietijos partneris, kuri būdama stipresnė prisiima atsakomybę už kitus bei sunkiomis akimirkomis laikosi savo vertybinių ir principų. Mes išsaugosime jo balsą atmintyje“, – Vokietijos užsienio reikalų ministerijos socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje parašė ministras Heiko Maasas.

„Mane labai nuliūdino žinia apie J.McCaino mirtį. Jis buvo neįtikėtinas Amerikos patriotas ir puikus Izraelio sąjungininkas“, – pareiškė Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu.

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau pareiškė, kad J.McCaino „visą gyvenimą trukusi tarnystė valstybei“ „įkvėpė milijonus“.

O NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pabrėžė, kad J.McCainas visuomet bus prisimenamas kaip „atlanticistas“ ir NATO rėmėjas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min