Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 10 03, 20:05

Mirė Kauno gete kalintas legendinis Lietuvos žydų kilmės JAV karininkas Sidney Shachnow

Mirė Holokaustą Lietuvoje išgyvenęs JAV karininkas, šios šalies kariuomenės specialiųjų pajėgų legenda vadintas generolas majoras Sidney Shachnow. Jis Antrojo pasaulinio karo metais trejus metus praleido Kauno gete, iš kurio spėjo pabėgti, ir vėliau išvyko į Ameriką, skelbia „The Fayetteville Observer“.
Sidney Shachnow
Sidney Shachnow / „Twitter“ nuotr.

Šio Lietuvos žydo gyvenimas ir karjera JAV pajėgose – išties įspūdinga. Jis dusyk buvo nusiųstas į Vietnamo džiungles, o baigiantis Šaltajam karui Berlyne buvo aukščiausio rango JAV kariuomenės pareigūnas.

S.Shachnow tiesiog garbina JAV Armijos specialiųjų pajėgų – „Žaliųjų berečių“ – bendruomenė. 83 metų veteranas mirė praėjusį penktadienį.

1934 metais gimęs Lietuvoje, S.Shachnow susidūrė su antisemitiniu persekiojimu, o prasidėjus Antrajam pasauliniam karui ir Lietuvą užėmus nacistinei Vokietijai, buvo uždarytas Kauno gete, kur dirbo įvairius sunkius darbus.

1994-aisiais S.Shachnow žiniasklaidai teigė, kad patirtis gete visam laikui pakeitė jo gyvenimą.

„Kai visa tai baigėsi, aš kitų žmonių atžvilgiu buvau labai ciniškas. Aš nepasitikėjau žmonėmis.

S.Shachnow žiniasklaidai teigė, kad patirtis Kauno gete visam laikui pakeitė jo gyvenimą.

Maniau, kad žmonės yra tamsūs. Maniau, kad žmonės viską gadina“, – teigė S.Shachnow, tikėjimą žmonija atgavęs tik JAV kariuomenėje.

Į JAV jis išvyko 1950-aisiais ir netrukus metė mokyklą Masačusetse, kad užsirašytų į kariuomenę – ten jis praleido daugiau nei 39 metus. S.Shachnow buvo priimtas į kariuomenę nepaisant to, kad beveik visiškai nekalbėjo angliškai.

1962 metais jis pasisiūlė į JAV kariuomenės specialiąsias pajėgas, buvo priimtas ir iškeliavo į Vietnamo karą.

JAV pėstininkų pulko kariai lipa į sraigtasparnį Vietname 1966 metais
JAV pėstininkų pulko kariai lipa į sraigtasparnį Vietname 1966 metais

Nuo 1970-ųjų JAV kariuomenės specialiosiose pajėgose S.Shachnow tarnavo slaptame „A“ padalinyje – nedidelėje grupėje karių, kurie per Šaltąjį karą veikė Berlyne ir ruošėsi galimam tikram karui su Sovietų Sąjunga.

1990 metais būtent generolas majoras S.Shachnow vadovavo visoms JAV pajėgoms Berlyne, kai griuvo Berlyno siena. Jis vėliau teigė įvertinęs tą istorinę akimirką.

„Ten buvo fašizmo ir Trečiojo Reicho sostinė, ten buvo tie patys pastatai ir gatvės, kur žmonės sveikino Hitlerį, kur galiojo sistema, dėl kurios žuvo daug žmonių.

Ir štai praeina daugiau nei 40 metų ir aš grįžtu į tą miestą vadovauti Amerikos pajėgoms. Negana to, aš – žydas. Tai dar didesnis įžeidimas, ar ne?“ – pasakojo S.Shachnow.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min