Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 20, 00:25

Mirė vienas iš SSRS sugriauti padėjusių B.Jelcino bendražygių G.Burbulis

Sekmadienį, eidamas 77-uosius metus, Azerbaidžane mirė Rusijos politikas Genadijus Burbulis, vienas iš artimų buvusio Rusijos prezidento Boriso Jelcino bendražygių ankstyvaisiais jo valdymo metais.
Genadijus Burbulis
Genadijus Burbulis / „Scanpix“/AP nuotr.

Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ cituoja G.Burbulio atstovą spaudai Andrejų Markovą, kuris tvirtina, kad politiko mirtis visiems buvo netikėta, nepaisant jo garbaus amžiaus. „Jis nesirgo, gerai jautėsi ir ką tik dalyvavo IX Globaliame Baku forume, kuriame buvo svarstomas klausimas „Grėsmė globaliai pasaulio tvarkai“, – sakė A.Markovas.

G.Burbulis Sovietų Sąjungos byrėjimo laikotarpiu 1991-aisiais ėjo Rusijos Sovietų Federacinės Socialistinės Respublikos valstybės sekretoriaus pareigas, o nuo 1991 metų lapkričio iki 1992 metų balandžio buvo pirmuoju vicepremjeru.

G.Burbulis buvo vienas iš pagrindinių veikiančiųjų asmenų, rengusių Belovežo susitarimus, įforminusius SSRS iširimą, ir pasirašė juos Rusijos vardu kartu su Rusijos prezidentu B.Jelcinu.

Wikipedia.org nuotr./Belovežo susitarimų pasirašymas 1991 m. Genadijus Burbulis sėdi pirmas iš dešinės.
Wikipedia.org nuotr./Belovežo susitarimų pasirašymas 1991 m. Genadijus Burbulis sėdi pirmas iš dešinės.

Beje, šių metų gegužę, vos kelių dienų skirtumu, numirė pirmasis nepriklausomos Baltarusijos vadovas Stanislavas Šuškevičius ir pirmasis Ukrainos prezidentas Leonidas Kravčiukas, taip pat pasirašę Belovežo susitarimus ir tokiu būdu galutinai palaidoję Sovietų Sąjungą.

Rusijai tapus suverenia valstybe, būtent G.Burbulis įtikino B.Jelciną, kad negalima atidėlioti reformų programos, kurią pasiūlė Jegoro Gaidaro vadovaujama mokslininkų grupė. Būtent G.Burbulis rekomendavo į kertinius postus paskirti jaunus tos grupės ekonomistus, vėliau pavadintus „Gaidaro komanda“. B.Jelcinas G.Burbulio rekomendacijų paklausė ir priėmė atitinkamus sprendimus formuojant Rusijos vyriausybę.

Vėliau G.Burbulio įtaka B.Jelcinui sumenko ir jis pasitraukė iš jo komandos. 1994–2000 metais G.Burbulis buvo išrinktas į pirmojo ir antrojo šaukimo Rusijos Valstybės Dūmą. 2001–2007 metais buvo senatoriumi Federacijos Taryboje nuo Novgorodo srities.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Genadijus Burbulis kalba iš Seimo tribūnos 2017 metų kovo 11 d.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Genadijus Burbulis kalba iš Seimo tribūnos 2017 metų kovo 11 d.

G.Burbulio gyslomis tekėjo ir lietuviškas kraujas. Jo tėvo tėvas Kazimieras Burbulis 1915 metais į Uralą atvažiavo iš Lietuvos. G.Burbulis nemažai prisidėjo išvedant Rusijos kariuomenę iš Lietuvos, šiai atgavus nepriklausomybę. Jis ne kartą lankėsi Lietuvoje ir pastaraisiais metais.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Valdas Adamkus ir Genadijus Burbulis
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Valdas Adamkus ir Genadijus Burbulis

2017 metų rugsėjį duodamas interviu Ukrainos televizijos kanalui „NewsOne“, G.Burbulis Rusijos politiką Ukrainos atžvilgiu įvertino kaip „tragediją, ir bazinių tiek Rusijos teisės, tiek tarptautinės teisės normų pažeidimą“. Taip pat pareiškė, kad Krymas turi būti sugrąžintas Ukrainai.

Paskutiniame savo viešame komentare jau minėtame Baku forume G.Burbulis į žurnalistų klausimą, kaip jis vertina „šiuolaikinės Rusijos mėginimus atkurti SSRS“, atsakė taip: „Tai kliedesiai ir utopija. Atkurti SSRS neįmanoma!“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min