Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar mirties bausmės laukiančios T.Lewis atvejis neįprastas?

Kartuvės
„Scanpix“ nuotr. / Kartuvės
Šaltinis: 15min
0
A A

JAV, Virdžinijos valstijoje, netrukus bus įvykdyta mirties bausmė Teresai Lewis. Šioje valstijoje tai bus pirmoji moteriai įvykdyta mirties bausmė nuo 1912 metų ir pirmoji moteriai įvykdyta mirties bausmė per pastaruosius penkerius metus visos šalies mastu. Tačiau kodėl šis mirties nuosprendis tapo tokiu svarbiu įvykiu? Kodėl apie šią bylą rašo viso pasaulio žiniasklaida – pradedant Didžiąja Britanija ir baigiant Iranu? Anot BBC, šios moters atvejis yra neįprastas dėl kelių priežasčių.

Su dviem vyrais T.Lewis suplanavo vyro ir posūnio žmogžudystes. Moteris tapo žudynių bendrininke palikdama neužrakintas namų duris ir aprūpindama žudikus ginklais. T.Lewis buvo pripažinta kalta ir nuteista mirties bausme. Žudikams Matthew Shallenbergeriui ir Rodney Fulleriui skirtos kalėjimo bausmės iki gyvos galvos.

Akcentuodami, kad moters intelekto koeficientas yra vos 72, tiek dabartinė moters teisininkų komanda, tiek mirties bausmės priešininkai teigė, kad neteisinga manyti, jog būtent ji įkvėpė minėtus vyrus nužudyti jos artimuosius, ir todėl neteisinga skirti jai mirties bausmę. T.Lewis teisininkai kaltina M.Shallenbergerį, nusižudžiusį kalėjime, surezgus žudynių planą ir manipuliavus moterimi, su kuria jis palaikė romaną.

Tačiau, be abejonės, labiausiai žmones šioje byloje domina faktas, kad mirties nuosprendis bus įvykdytas moteriai.

Nuo 1973 metų sausio 1 dienos iki 2009 metų birželio 30 dienos Jungtinėse Valstijose mirties bausmė skirta 8 118 žmonių. Vos 165 iš jų buvo moterys, t .y. 2 proc. Tuo pačiu laikotarpiu įvykdytos 1 168 mirties bausmės. Iš jų tik 11 – moterų.Dailiosios lyties atstovėms mirties bausmė Jungtinėse Valstijose įvykdoma retai. Pasak teisės profesoriaus Victoro Streibo, per 30 metų analizuojančio atvejus, kai mirties nuosprendis buvo paskelbtas moterims, nuo 1973 metų sausio 1 dienos iki 2009 metų birželio 30 dienos Jungtinėse Valstijose mirties bausmė skirta 8 118 žmonių. Vos 165 iš jų buvo moterys, t. y. 2 proc. Tuo pačiu laikotarpiu įvykdytos 1 168 mirties bausmės. Iš jų tik – 11 moterų.

„Mirties bausmė moterims yra ypač retas reiškinys, – pabrėžė prof. V.Streibas. – Jos dažniausiai yra apginamos, nors įvykdo 10–12 proc. žmogžudysčių, už kurias gali būti skiriama mirties bausmė.“

Seniau, pasak profesoriaus, teisėjai bylose atvirai pasakydavo, kad mirties bausmės skyrimas nėra tinkamas bylos rezultatas, nes kaltinamoji yra moteris. Dabar toks pareiškimas būtų nesuprastas, tačiau profesorius neabejoja, kad iki šių dienų išliko senojo mąstymo apraiškų. „Mes esame labiau linkę manyti, kad moteris yra emociškai sutrikdyta arba kontroliuojama vyro nei atvirkščiai, – sakė V.Streibas. – Manau, nesuklysčiau pasakydamas, kad kai visuomenė mąsto apie mirties bausmę, dažniausiai su ja jiems asocijuojasi piktadarys vyras“, – teigė V.Striebas.

Savo ruožtu politikos analitikas Davidas Muhlhausenas įsitikinęs, kad susiklosčiusi sistema yra palankesnė moterims. „Yra daugybė tyrimų, rodančių, kad už analogiškus nusikaltimus moterys baudžiamos atlaidžiau“, – tvirtino D.Muhlhausenas.

Vis dėlto yra ir studijų, teigiančių, kad tam tikrais atvejais prieš moteris nusistatoma vien todėl, kad jos yra moterys, ir joms net skiriama mirties bausmė už žmogžudystes, už kurias vyrams mirties bausmė netaikoma.

Pasak šiai pozicijai atstovaujančių kritikų, moterys mirties bausme dažniausiai baudžiamos už šeimos narių nužudymą. Tokios žmogžudystės traktuojamos kaip itin žiaurios, nes visuomenėje įsigalėjęs moters, kaip šeimos žmogaus, sergetėjos, stereotipas, o tokios žmogžudystės tokiam stereotipui prieštarauja.

T.Lewis turėjo lytinių santykių su mažiausiai vienu iš žudikų, taip pat, kaip teigiama, moteris, siekdama finansinės naudos, siūlė intymius santykius su savo 16-mete dukterimi. Galiausiai ji išdavė savo vyrą ir visa tai padarė dėl finansinės naudos.

„Moterys yra linkusios nužudyti savo šeimos narį. Vyrai daug labiau nei moterys yra susiję su nepažįstamojo nužudymu“, – pabrėžia V.Streibas.

Tai iš dalies gali paaiškinti, kodėl kažkam, kaip T.Lewis, gali būti skirta mirties bausmė. „Iš moters tikimasi, kad ji saugos savo šeimą, tuo tarpu ji sumoka, kad tos šeimos atsikratytų“, – teigė profesorius V.Streibas.

Tačiau kai kuriems mirties bausmės oponentams vien faktas, kad T.Lewis yra moteris, nėra pagrindinis akcentas šioje byloje. Pasak mirties bausmės panaikinimo aktyvistės Diannos Rust-Tierney, svarbiausias dalykas yra žemas T.Lewis intelekto lygis: „Ši moteris buvo tarsi už virvelių tampoma lėlė. Neteisybė tiesiog akina, turint omenyje, kad vyrams, įvykdžiusiems žmogžudystę, skirta kalėjimo bausmė iki gyvos galvos.“

Kritikai atkreipia dėmesį į tai, kad iš tūkstančių žudikų, kurie kasmet sulaikomi šalyje, mirties bausmė įvykdoma mažiau nei 50-iai. Tad jiems kyla klausimas: kodėl iš visų šių žudikų reikėjo išsirinkti būtent T.Lewis ir būtent jai nuspręsti įvykdyti mirties bausmę?

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min