Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 16d. 21:01

Mirtingumas šiemet Baltarusijoje – neįprastai didelis: kaltas koronavirusas?

Paramedikė Baltarusijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Paramedikė Baltarusijoje

Neseniai Jungtinių Tautų (JT) sistemoje pasirodė mirtingumo Baltarusijoje duomenys. Paaiškėjo, kad 2020-ųjų birželį užfiksuota 3753-imis mirtimis daugiau nei tą patį praėjusių metų mėnesį. Be to, pirmojo pusmečio mirtingumas – didesnis nei tuo pat laikotarpiu per pastaruosius penkerius metus, rašo tut.by.

Nei Sveikatos apsaugos ministerija, nei Statistikos departamentas kol kas nepaaiškino, su kuo reikėtų sieti tokius mirtingumo rodiklius. Be to, Statistikos departamentas pirmojo pusmečio duomenis žadėjo publikuoti dar liepą, tačiau prieiga prie jų dar nėra atverta.

Remiantis JT duomenimis, antrąjį ketvirtį, kai buvo pasiektas susirgimų COVID-19 pikas, Baltarusijoje mirė beveik 35,9 tūkst. žmonių. Tai – 5,6 tūkst. žmonių daugiau nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu.

2015–2017 metų antraisiais ketvirčiais šis skaičius nesiekė 30 tūkst. Tiesa, JT statistikoje nenurodyta mirčių priežastis, todėl suprasti, kodėl mirė tiek žmonių, kol kas neįmanoma, rašo tut.by.

Oficialiais Baltarusijos vyriausybės duomenimis, Baltarusijoje rugsėjo 13 dieną nuo pandemijos pradžios – vasario pabaigos – buvo užregistruota 74 173 COVID-19 atvejų. Oficialiais duomenimis, per šį laikotarpį mirė 750 pacientų.

Statistikos departamentas paviešino tik 2020-ųjų sausio–kovo statistiką. Šiuo laikotarpiu dėl įvairių priežasčių mirė 31 039 žmonės, pernai – 32 229. Tačiau apie koronavirusą šie skaičiai nieko nesako, nes pirmoji su COVID-19 siejama mirtis užfiksuota tik kovo 31 dieną – mirė 75 metų amžiaus aktorius Viktoras Daškevičius.

Balandžio 7 dieną susitikime su Aliaksandru Lukašenka paskelbta, kad bendras mirčių skaičius Baltarusijoje per pirmąjį pusmetį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 4 proc., o nuo plaučių uždegimo – 9 proc. Nuo plaučių uždegimo per pirmus tris metų mėnesius mirė 254 žmonės.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) biuras Baltarusijoje tut.by teigė palaikantis kontaktą su Baltarusijos specialistais, jog gautų išsamesnę informaciją apie mirtingumo duomenis ir suprastų padidėjusio mirtingumo priežastis.

„Paprastai tokie pokyčiai gali būti susiję su infekcinių ligų ar kitų ūmių visuomenės sveikatos bėdų protrūkiais. Šiais metais panašus mirtingumo padidėjimas buvo nustatytas daugelyje pasaulio šalių ir buvo tiesiogiai ar netiesiogiai nulemtas COVID-19 pandemijos“, – teigia PSO biuras Baltarusijoje.

Pasak PSO, dėl nacionalinių testavimo ir COVID-19 kaip mirties priežasties registravimo strategijos skirtumų rodikliai įvairiose šalyse gali skirtis. Tokioje situacijoje bendras mirtingumas gali padėti suprasti epidemijos padarinių mastą.

Prasidėjus pandemijai A.Lukašenka ją apibūdino kaip „koronapsichozę“, ragino nebijoti viruso ir gręžtis į žemės ūkį.

„Tiesiog turite dirbti, ypač dabar, kaime. Smagu žiūrėti televizorių: žmonės vairuoja traktorius, niekas nekalba apie virusą. Traktorius visus išgydys. Laukai visus išgydys“, – sakė jis.

A.Lukašenka taip pat yra pataręs gydytis degtine ir pirtimi. Vėliau jis paskelbė, kad persirgo besimptome COVID-19 forma.

Komentarai: 6

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

11:42
10:55
10:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min