Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Moderni rusiška ruletė: atominė jėgainė elektrą gamins naudodama plutonį iš senų sovietinių bombų

Greitojo reaktoriaus statyba Urale
spiegel.de nuotr. / Greitojo reaktoriaus statyba Urale
Šaltinis: 15min
0
A A

Rusija planuoja sunaikinti plutonį, kuris buvo naudojamas tūkstančiuose branduolinių bombų ir raketų ir panaudoti jį kaip kurą naujoje atominėje jėgainėje, rašo spiegel.de. Toks reaktorius Uralo miškuose pradės veikti jau po metų. Skuba ir silpna vėsinimo sistema projektą daro ypač rizikingą.

Rusija didžiuojasi Belojarsku, kuriame gyvena 30 tūkst. gyventojų. Čia pastatyta atominė elektrinė jau pusę amžiaus garantuoja vietos žmonėms darbo vietas. Elektrinės trečioji sekcija vadinama greituoju reaktoriumi, tačiau beveik visos pasaulio valstybės yra įsitikinusios, kad ši technologija yra beveik nekontroliuojama.

Belojarske statoma ketvirtoji sekcija – taip pat greitasis reaktorius. Jis skirtas elektrai gaminti iš plutonio, kuris bus paimtas iš senų sovietinių bombų ir raketų.

Prieš metus įsigaliojo sutartis tarp Rusijos ir JAV, pagal kurią dvi branduolinės supervalstybės nusprendė sunaikinti 68 tonas plutonio (toks kiekis būtų pakankamas užpildyti 17 tūkst. branduolinių bombų ir raketų).

Toks atominis reaktorius, kuriame bus naudojamas plutonis iš bombų, yra rizikingas ir anksčiau niekada nebandytas projektas.

Prezidento B.Obamos administracija nusiginklavimo sutarties sąlygas vykdys, taikydama laiko patikrintą metodą – JAV skirtos 34 tonos plutonio iš bombų bus naudojamos tradicinėse atominėse elektrinėse. Bet JAV 240 mln. eurų parems ir Belojarsko reaktoriaus statybą.

Iš visų sunkiųjų metalų plutonis laikomas pačiu pavojingiausiu. 1945 metų rugpjūčio 9 dieną ant Nagasakio numesta atominė bomba turėjo tik 6 kg plutonio, bet ji nužudė 80 tūkst. žmonių. 

Plutonį išgauti yra nepaprastai brangu ir visiškai nenaudinga jį naudoti taikiems tikslams. Plutonis naudojamas tik kariniams tikslams – sukelti kuo galingesnį sprogimą. Bet štai dabar daugiau nei 1 000 tonų plutonio iš bombų ir raketų užtaisų bus panaudoti pavojingoje rusiškoje atominėje elektrinėje.

Vladimiro Putino valdomoje Rusijoje, kitaip nei demokratinėse šalyse, kur žmonės protestuoja prieš pavojingas technlologijas, daug lengviau išbandyti rizikingus projektus.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min