Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Moldovai – gera žinia iš Europos Parlamento

Moldovos vėliava
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Moldovos vėliava
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ketvirtadienį Europos Parlamentas pritarė Europos Sąjungos ir Moldovos asociacijos susitarimui. Pranešimą dėl jo rengė europarlamentaras Petras Auštrevičius. Už susitarimo ratifikavimą balsavo 535 EP nariai, prieš – 94, o susilaikė 44. Jis leis sustiprinti ES ir Ukrainos politinius ir ekonominius ryšius bei užtikrins abipusį rinkų atvėrimą. Tikimasi, kad šis susitarimas bus svarbus žingsnis Moldovos narystės EP link.

Asociacijos susitarimas sukuria ES ir Moldovos laisvosios prekybos erdvę, panaikina ES importo muitus visoms Moldovos prekėms, taip pat sukuria palankesnes galimybes kvalifikuotiems darbuotojams iš Moldovos laikinai dirbti ES. Savo ruožtu susitarimas įpareigoja Moldovą modernizuoti ekonomiką ir sukurti palankesnę aplinką ES investicijoms. EP skaičiavimais, susitarimas padidins Moldovos eksportą į ES 16 proc., o importą iš ES – 8 proc. Tikimasi, kad jo dėka Moldovos BVP padidės 5,4 proc. 

„ES ir Moldovos asociacijos susitarimo ratifikavimas yra aiškus šios šalies sėkmingų politinių ir ekonominių reformų, kurios numato Moldovos europinius siekius ir rodo jos pasiryžimą galiausiai tapti ES nare, pripažinimas. Reikia pasveikinti Moldovos žmones su šiuo istoriniu pasiekimu, ypač turint omenyje lapkričio 30 d. vyksiančius šalies parlamento rinkimus, kurie bus labai svarbūs šalies ateičiai“, – pažymėjo EP pranešėjas P. Auštrevičius.

EP skaičiavimais, susitarimas padidins Moldovos eksportą į ES 16 proc., o importą iš ES – 8 proc. Tikimasi, kad jo dėka Moldovos BVP padidės 5,4 proc. 

Moldovos parlamentas ratifikavo šį susitarimą šių metų liepą. Dalis jo jau preliminariai taikoma nuo rugsėjo 1 d., o kad susitarimas visiškai įsigaliotų, jį turės ratifikuoti visos ES valstybės. 

Kartu priimtoje rezoliucijoje (529 balsai už, 96 prieš, 46 susilaikė) EP pripažįsta Moldovos pasiektą pažangą, tačiau ragina kurti skaidresnę verslo ir viešųjų pirkimų aplinką, užtikrinti sąžiningą konkurenciją, ištirti įtarimus dėl žmogaus teisių pažeidimų, įveikti mažumų diskriminaciją bei didinti žiniasklaidos laisvę. EP teigimu, asociacijos susitarimas naudingas abiem pusėms: „Moldova turės geresnę prieigą prie ES rinkos, vadinasi, bus sukurta naujų plėtros ir augimo galimybių, o iš to tiesioginės naudos turės Moldovos įmonės ir gyventojai. ES bus naudingi sklandesni prekybiniai srautai ir geresnės sąlygos investuoti Moldovoje.“

Europarlamentarai ragina Rusiją „visapusiškai gerbti Moldovos Respublikos teritorinį vientisumą ir jos pasirinkimą integruotis į Europą“. Rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys, kad ES ir Moldovos asociacijos susitarimas taikomas „visai tarptautiniu lygiu pripažintai Moldovos Respublikos teritorijai“, o Padnestrė, kaip neatsiejama šalies dalis, turi pajusti šio susitarimo poveikį. Kartu raginama imtis aktyvesnio ES vaidmens sprendžiant Padnestrės konfliktą. Parlamentas smerkia Rusijos bandymus prekybinėmis priemonėmis destabilizuoti regioną ir ragina padėti Moldovai įveikti Rusijos embargo padarinius.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min