Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 7d. 14:49

Moldovoje protestuotojai įsiveržė į prezidentūrą ir parlamentą (video, atnaujinta 20.27 val.)

Moldovoje demonstracija virto riaušėmis.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Studentai balsuoja prieš rinkimų rezultatus.

Tūkstančiai demonstrantų, nenorinčių pripažinti komunistų pergalės Moldovos parlamento rinkimuose, antradienį įsiveržė į prezidentūrą.

Pasak liudininkų, apie 10 tūkst. protestuotojų, daugiausia studentų, gatvėse susirėmė su policija ir mėgino įsiveržti į prezidentūrą, svaidydami viską, kas pakliuvo po ranka.Mes reikalausime, kad Centrinė rinkimų komisija perskaičiuotų balsus, taip pat per teismą sieksime, kad būtų panaikinti balsavimo rezultatai tose rinkimų apylinkėse, kur akivaizdus balsų klastojimas, – pabrėžė V.Filatas.

Neramumai šalies sostinėje vyksta jau antrą dieną. Jie prasidėjo paaiškėjus, kad valdančioji Komunistų partija iškovojo pergalę rinkimuose ir praktiškai užsitikrino pakankamai vietų, kad šios partijos kandidatas laimėtų vėliau vyksiančius prezidento rinkimus.

Protestuotojai mojavo Moldovos bei Europos Sąjungos vėliavomis ir skandavo antikomunistinius šūkius prie Vyriausybės pastato, o vėliau nužygiavo pagrindiniu Kišiniovo prospektu prie prezidentūros.

Akcijos dalyviai su šūkiais „Šalin komunistus!“, „Laisvę!“ ir „Šalin klastotes!“ taip pat ragino Moldovą suvienyti su Rumunija.

Demonstrantai mėgino įsiveržti į pastatą, tačiau riaušių policijos būriai juos nustūmė tolyn. Keletas pareigūnų per susirėmimus buvo lengvai sužeisti.

Protestuotojai paskelbė, kad į demonstraciją žmonės susirinko spontaniškai, o opozicijos partijų lyderiai tik prisidėjo prie akcijos.

„Iš mūsų pavogė rinkimus. Mes siekiame teisingumo. Mes tikrai žinome, kad rinkimai suklastoti“, – pareiškė Moldovos liberalų demokratų partijos lyderis Vladimiras Filatas.

Reuters/Scanpix nuotr./Pareigūnams sunkiai sekėsi tramdyti riauaininkus.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pareigūnams sunkiai sekėsi tramdyti riaušininkus.

Vienintelis Europoje prezidentas komunistas Vladimiras Voroninas neturtingiausios šalies Senajame žemyne stabilumu ir ekonomikos augimu rūpinosi nuo 2001 metų, tačiau jis negalės siekti trečiosios kadencijos. Moldovos prezidentą renka šalies parlamentas.

V.Voroninas neslėpė siekiantis išlaikyti valdžios svertus savo rankose, o apžvalgininkai sako, kad jis gali siekti užimti kurį nors kitą įtakingą postą, pavyzdžiui, parlamento pirmininko.

Per sekmadienį vykusius rinkimus komunistai užsitikrino 60 iš 101 vietos parlamente. Turėdami tiek balsų, jie galės į prezidento postą skirti savo kandidatą.

Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos stebėtojai pareiškė, kad Moldovoje vykę rinkimai apskritai atitiko tarptautinius reikalavimus, nors šaliai būtina toliau stiprinti rinkimų sistemos demokratiškumą. Nepriklausomų Valstybių Sandraugos stebėtojai taip pat pripažino, kad rinkimai buvo sąžiningi.

Vėliau buvo pranešta, kad Moldovos saugumo pajėgos antradienį ašarinėmis dujomis ir vandens čiurkšlėmis mėgino išsklaidyti antikomunistus protestuotojus, kurie susirėmė su policija ir akmenimis daužė prezidentūros langus.

Naujienų agentūros „Reuters“ žurnalistai pranešė, kad dalis prezidentūrą saugančių riaušių policininkų atsitraukė, tačiau iš pastato į demonstrantus buvo mėtomi ašarinių dujų užtaisai ir liejamas vanduo.

Prieš Komunistų partijos pergalę rinkimuose protestuojantys Moldovos studentai antradienį įsiveržė į parlamentą ir pro langus svaidė kėdes, stalus, popierius, kuriuos vėliau padegė gatvėje.

Demonstrantai įsiveržė į pastatą pro išdaužytus langus ir viską, kas pasitaikė po ranka, vertė į lauke liepsnojančius laužus.

Antrąją neramumų dieną riaušėse dalyvavo apie 10 tūkst. demonstrantų.

Keletas policininkų buvo pastebėti tvarstantys lengvus sužalojimus.

VIDEO: Protesters storm Moldovan parliament

Papildyta 16.13 val. Moldovos opozicija užginčijo sekmadienį vykusių parlamento rinkimų, kuriuos absoliučia persvara laimėjo komunistai, rezultatus ir reikalauja perskaičiuoti visus balsus.

„Mes turime duomenų apie piktnaudžiavimą ir klastotes. Daugeliu atvejų rinkimuose „dalyvavo" mirę žmonės, Moldovos piliečiai, esantys užsienyje, ir t. t.“, – tvirtino Moldovos liberalų demokratų partijos (LDP) pirmininkas Vladimiras Filatas.

Pasak jo, jau antradienį LDP kreipsis į Centrinę rinkimų komisiją, reikalaudama perskaičiuoti visus balsus.

„Mes reikalausime, kad Centrinė rinkimų komisija perskaičiuoti balsus, taip pat per teismą sieksime, kad būtų panaikinti balsavimo rezultatai tose rinkimų apylinkėse, kur akivaizdus balsų klastojimas“, – pabrėžė V.Filatas.

Savo ruožtu Moldovos liberalų partija (LP), kuri užėmė parlamento rinkimuose antrąją vietą, surinkusi 13 proc. balsų, teigia, jog gali įrodyti, kad komunistai klastojo rinkimų rezultatus.

Kaip žurnalistams sakė LP lyderis Mihai Ghimpu, prieš rinkimus komunistai į rinkėjų sąrašus papildomai įtraukė apie 200 tūkst. žmonių.

Pasak jo, daugeliui jų buvo išduoti po vieną ar kelis vidaus pasų įdėklus, jie buvo neteisėtai įregistruoti, todėl šie žmonės galėjo balsuoti po kelis kartus.

„Mūsų stebėtojai užfiksavo konkrečių atvejų. Pavyzdžiui, Sostinės Čokanos rajone vienas rinkėjas atėjo į rinkimų apylinkę su dviem paso įdėklais ir rinkosi, kuriuo remdamasis balsuos, – sakė jis. – Taip pat mūsų stebėtojai užfiksavo atvejų, kai be šeimininkų žinios butuose buvo įregistruoti visiškai svetimi žmonės, kurie, kaip vėliau paaiškėjo, balsavo.“

Pasak LP lyderio, partijai pasiskundė žmonių, kurių dalis giminaičių yra užsienyje, kad už išvykusiuosius kažkas balsavo.

LP pirmininko pavaduotojas Dorinas Chirtoaca sakė, kad partija rado labai daug rinkėjų papildomuose sąrašuose.

„Kai kuriuose miestuose pagal papildomus sąrašus balsavo apie 40 proc. visų rinkėjų. Tai, žinoma, nerealu ir aišku, kad buvo klastotė. Manoma, kad daugiausia į papildomus sąrašus galėjo būti įregistruoti 10 proc. gyventojų“, – sakė jis.

Liberalai pareiškė, jog „užfiksavo dokumentuose šiuos pažeidimus“ ir kad tai yra pakankamas įrodymas, kad komunistai suklastojo apie 15 proc. rinkėjų balsų, todėl rinkimų rezultatus reikia vertinti kaip negaliojančius.

Papildyta 16.50 val. Kišiniovo centre toliau vyksta masiniai neramumai. Kaip praneša naujienų portalas newsru.com, minia įsiveržė į prezidento rezidenciją, pastate matyti liepsnos, išdaužyti langai. Manifestantai nukėlė nuo vyrių prezidento rezidencijos duris, išdaužė visus langus, kad būtų galima įeiti į pastatą. Demonstrantai degino Komunistų partijos ir buvusios Sovietų Sąjungos vėliavas. Jie skandavo „Norime įstoti į Europą!" ir „Mes esame rumunai!"

Protestuotojai netgi šaukė „Geriau lavonas negu komunistas". Tas pats šūkis suvienijo 1989 metais Rumunijoje kilusį visuotinį sąjūdį, nuvertusį komunistinio diktatoriaus Nicolae Ceausescu režimą.

Daliai protestuotojų pavyko patekti ir į parlamento rūmus, jie čia veržėsi į deputatų kabinetus, degino dokumentus.

Dauguma į Moldovos sostinės gatves išėjusių protestuotojų iš pažiūros buvo jaunesni nei 25 metų. Daugelis iš jų pirmąkart balsavo sekmadienį įvykusiuose rinkimuose ir nusivylė jų rezultatais. Apie rengiamą mitingą daugelis sužinojo gavę plačiai išsiuntinėtas SMS žinutes.

Reuters/Scanpix nuotr./Pareigūnams sunkiai sekėsi tramdyti riauaininkus.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pareigūnams sunkiai sekėsi tramdyti riaušininkus.

Kol kas nėra tikslūs duomenys apie tai, kiek per šiuos neramumus yra sužeistų ir ar yra žuvusių. Kišiniovo greitosios pagalbos ligoninės vyriausiasis gydytojas teigė, kad sužeistų gali būti apie 30 žmonių. Teigiama, kad vienas žmogus gali būti žuvęs.

Pasak naujienų agentūros AFP korespondentų, policija prieš mėginančius įsiveržti protestuotojus panaudojo vandens patranką.

Pranešama, kad teiginiai apie tai, jog Moldovos prezidentas išvažiavo į užsienį, nepasitvirtino. Jis šiuo metu yra skubiai sušauktame vyriausybės pasitarime.

Papildyta 17.02 val.  Kaip praneša naujienų portalas lenta.ru, Kišiniovo centre neveikia mobilusis ryšys, internetas, o kaip rašoma portale gazeta.ru, Kišiniove nebevyksta ir televizijos transliacijos.

Protesto dalyvių nuomone, tokiu būdu valdžia stengiasi sutrukdyti opozicijai ir blokuoja objektyvios informacijos gavimą.

Papildyta 18.55 val. Kaip praneša naujienų portalas lenta.ru, opozicijos lyderiai ir šalies valdžia susitarė, kad rinkimų biuleteniai būtų perskaičiuoti. Taip pat pranešama, kad abi pusės pareiškė, jog atsisako tarpusavio kaltinimų ir siekia sutramdyti Kišiniove vykstančius neramumus.

Tuo tarpu Moldovos sostinės centre prasidėjo plėšimai, kituose miesto rajonuose ramu. Kišiniove pamažu atsinaujina mobilusis ryšys.

Kaip praneša lenta.ru, per neramumus buvo sužeista 400 pareigūnų. Kiek sužeista demonstracijos dalyvių, nėra žinoma.

Papildyta 20.27 val. Nors neseniai buvo paskelbta, kad opozicija susitarė su šalies valdžia, dabar išplatinta informacija, kad jiems visgi susitarti nepavyko. Kaip praneša naujienų portalas lenta.ru, opozicijos atstovai pakeitė savo reikalavimus ir dabar siekia surengti naujus rinkimus.

Nacionalinė televizija pranešė, kad protesto akcijos metu žuvo mergina, kuri parlamento viduje apsinuodijo anglies viendeginiu. Tiesa, ši informacija dar nėra patvirtinta.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min