Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mula Baradaras sulaikytas. Na ir kas?

Talibai
„Scanpix“ nuotr. / Talibai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vieno iš svarbiausių Talibano lyderių – mulos Abdulo Ghani Baradaro – sulaikymas Pakistano mieste Karačyje yra bene svarbiausia Jungtinių Valstijų CŽV ir Pakistano slaptųjų tarnybų bendra operacija nuo 2007 m. kovo, rašo BBC.

Tąsyk dviejų šalių slaptųjų tarnybų agentams pavyko sulaikyti mulą Obaidullahą Akhundą – buvusį Talibano gynybos ministrą ir artimą aukščiausiojo Talibano lyderio – mulos Mohammado Omaro – artimą pagalbininką.

Abu – mula Obaidullahas ir mula Baradaras – priklausė dešimties narių tarybai, kurią 2003 m., prieš pasislėpdamas, įkūrė mula Omaras. Visiems pagrindiniams pietų ir rytų Afganistano Talibano vadams buvo paliepta kreiptis tiesiogiai į šią tarybą.

Po mulos Obaidullaho suėmimo 2007 m., mula Baradaras tapo atsakingas už Talibano sukilimą Afganistane. Buvo net kalbėta, esą mula Baradaras pats nužudė arba taip išgąsdino mulą Omarą, kad šis būtų priverstas nuolat slėptis. Tuo neva Baradaras tikėjosi sumažino galimą iššūkį savo autoritetui.

Būtent todėl politikos analitikai įsitikinę, kad pastarasis Amerikos ir Pakistano agentų sulaikymas turi ypatingą svarbą. Manoma, kad mula Baradaras turi ne tik tikslių žinių apie Talibano tinklų išplitimą Aganistane ir Pakistane, bet taip pat žino apie jų sąsajas su Pakistano slaptosiomis tarnybomis.

Bet ar mula Baradaras kalbės? Ir kaip greitai Talibano sukilėliai gali užpildyti jo vietą ir viską padaryt taip, kad Baradaro turima informacija taptų pasenusi ir nebereikalinga?

Atsakyti į šį klausimą labai sudėtinga. Iki šiol nėra žinoma ar, pavyzdžiui, mula Obaidullahas atskleidė kokios nors naudingos informacijos savo tardytojams po to, kai buvo sugautas. Jei ką ir atskleidė, tai situacija Afganistane po jo sulaikymo prieš daugiau nei dvejus metus tik pablogėjo.

Kitas šiame kontekste svarbus dalykas – Vakarų šalių ir Afganistano valdžios noras inicijuoti pokalbius su Talibano atstovais, kurie sutiktų veikti Afganistano konstitucijos rėmuose.

Kai kurie mano, kad pastarasis suėmimas buvo surežisuotas kai kurių Pakistano struktūrų,  siekiant palengvinti slaptas derybas su kalbėtis pasiruošusiais Talibano vadais. Šia logika besivadovaujantys teigia, kad pakistaniečiai „pristatė“ mulą Baradarą pagal iš anksto parengtą sutartį su CŽV, turinčią nukloti kelią deryboms.

Tačiau jei mulos suėmimas išties buvo tik CŽV surinktos informacijos rezultatas, tuomet pakistaniečiams nebelieka daugiau ką daryti kaip pritarti amerikiečiams ir kartu su jais dalyvauti šioje operacijoje.

Šiuo metu mulos Baradaro suėmimas kelia daugiau klausimų, nei suteikia atsakymų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min