Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mūšis dėl JAV skolinimosi ribos baigiasi – bent jau kol kas

JAV vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV vėliava
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Jungtinėms Valstijoms antradienį tikriausiai pavyks atsitraukti nuo ekonomikos katastrofos slenksčio, kai sunkiai iškovotas susitarimas mažinti biudžeto deficitą beveik neabejotinai bus patvirtintas Senate ir pasirašytas prezidento Baracko Obamos.

Likus kelioms valandoms prieš išsenkant JAV Iždo departamento galimybėms skolintis daugiau lėšų ir šalies nemokumo konstatavimo, Senatas tikriausiai patvirtins planą, pagal kurį numatoma sumažinti didžiulį biudžeto deficitą ir padidinti valstybės skolinimosi ribą, kuri šiuo metu yra 14,3 trln. dolerių, kad lėšų Vašingtonui pakaktų iki laikotarpio po ateinančių metų lapkritį vyksiančių prezidento rinkimų.

Šis projektas įveikė didžiausią kliūtį pirmadienio vakarą, kai už jį nubalsavo respublikonų dominuojami Atstovų Rūmai, nors prieš tokį žingsnį audringai protestavo tiek konservatyvaus Arbatėlės judėjimo nariai, reikalaujantys labiau apkarpyti biudžeto išlaidas, tiek liberalių pažiūrų demokratai, supykę dėl galimo smūgio Vašingtono socialinėms programoms.

Numatoma, kad balsavimas demokratų kontroliuojamame Senate, kuris vyks antradienio vidurdienį vietos (19 val. Lietuvos) laiku, bus mažiau dramatiškas. Jeigu naujasis teisės aktas būtų patvirtintas, B.Obama jį nedelsiant pasirašytų.

Šie pasiekimai žymėtų pabaigą įnirtingoje abiejų pagrindinių partijų kovoje, kuri ištisas savaites buvo paralyžiavusi Vašingtoną ir kėlė baimę investuotojams, jau anksčiau sunerimusiems dėl silpnos JAV ekonomikos ir Europos valstybių skolų krizės.

Tačiau naujasis planas toli gražu neišsklaidys netikrumo dėl JAV mokesčių ir išlaidų politikos tvarumo ir gilaus politinio susipriešinimo, kurį atskleidė debatai dėl biudžeto deficito.

Rinkose pasijutęs palengvėjimas išėjus iš šios aklavietės greitai virto susirūpinimu dėl šlubuojančios JAV ekonomikos ir pavojaus, jog naujo susitarimo nepakaks, kad Jungtinės Valstijos išsaugotų palankiausią skolinimosi reitingą.

Pagal pirmadienį Atstovų Rūmų priimtą planą šiuo metu galiojanti 14,3 trln. dolerių valstybės skolos riba bus padidinta, kad Vašingtonui lėšų užtektų bent iki 2013 metų. Be to, numatoma per ateinantį dešimtmetį sumažinti biudžeto išlaidas 2,1 trln. dolerių ir įsteigti Kongreso komitetą, kuris pasiūlys biudžeto deficito mažinimo priemones iki lapkričio pabaigos.

Dvi didžiosios finansinio reitingavimo agentūros nurodė, kad Amerikai pavyktų išsaugoti palankiausią AAA kreditavimo reitingą, jeigu būtų pasiūlytos priemonės, kaip biudžeto deficitą sumažinti 4 trln. dolerių.

Jeigu JAV reitingai būtų sumažinti, šalis būtų priversta skolintis už didesnes palūkanas, todėl ekonomikos atsigavimas dar labiau sulėtėtų.

„Sprendimas dėl skolinimosi lubų išties išsklaido vieną netikrumo debesį, tačiau nekeičia ekonomikos tikrovės, – sakė finansų tinklalapio Bankrate.com analitikas Gregas McBride'as. – Prireiks daugelio metų, kol iš to išbrisime. Sėdime terminale, laukdami ekonomikos skrydžio, tačiau šis tiesiog atidėliojamas mėnuo po mėnesio.“

PRIEŠAKYJE – NAUJI SUNKUMAI

Kompromisinis susitarimas buvo sudarytas po daugelį savaičių trukusių piktų debatų ir abipusių kaltinimų tarp demokratų bei respublikonų.

Nedarbui šiemet tebesilaikant virš 9 proc. žymos ir vangiai atsigaunant ekonomikai, amerikiečius vis labiau piktina partijų rietenos ir nesugebėjimas rasti bendrą sutarimą.

Be to, įstatymų leidėjai artimiausiu laikus tikriausia vėl pradės triukšmingų ginčų raundą dėl ideologinį atspalvį turinčios mokesčių ir išlaidų politikos.

Naujojo Kongreso komiteto darbo pradžia turbūt išprovokuos aštrią politinę retoriką, artėjant 2012 metų lapkritį vyksiantiems prezidento ir Kongreso rinkimams, taip įsiūbuojant ginčams dėl ankstesnio prezidento George W.Busho pastangomis priimtų mokesčių lengvatų galiojimo pabaigos ateinančių metų gale.

Įstatymų leidėjų pirmadienį priimtas teisės aktas toli gražu neprilygsta planui sumažinti biudžeto deficitą 4 trln. dolerių įvairiomis priemonėmis, įskaitant mokesčių didinimą, dėl kurio, kaip atrodė, prieš savaitę buvo besusitarią B.Obama ir Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Johnas Boehneris.

Nors abi pusės padarė tam tikrų nuolaidų, naujasis susitarimas atspindėjo Arbatėlės judėjimo triumfą Respublikonų partijoje – šie konservatyvieji aktyvistai atkakliai priešinosi bet kokiam mokesčių didinimui ir reikalavo dar labiau apkarpyti biudžeto išlaidas.

Daugelis Kongreso demokratų atrodė sutrikę, kad B.Obama ir jų partijos vadovai nenuveikė daugiau, kad į planą būtų įtrauktas kai kurių mokesčių didinimas ir užtikrinta didesnė socialinių programų apsauga.

„Suprantu, kad šis traukinys išvyksta iš stoties, tačiau jis važiuoja klaidinga kryptimi“, – pareiškė Atstovų Rūmų deputatas demokratas iš Virdžinijos Jimas Moranas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min