Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 3d. 23:02

Mūšis su Ukrainos oligarchais V.Zelenskiui – proga įtikti JAV prezidentui J.Bidenui

Volodymyras Zelenskis
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr. / Volodymyras Zelenskis

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio sprendimas vasarį uždaryti tris televizijos kanalus, siejamus su prorusišku multimilijonieriumi, savo ruožtu artimu Kremliui, didina viltis, kad šalies lyderis ruošiasi dar nuožmesnei kovai su galingais ukrainiečių oligarchais, rašo „Financial Times“.

Televizijų „112 Ukraina“, „Zik TV“ ir „NewsOne TV“ draudimas – dėl dezinformacijos – įsigaliojo vasario pradžioje, V.Zelenskui išleidus įsaką dėl sankcijų prorusiškam parlamentarui Tarasui Kozakui.

Uždrausti kanalai priklauso būtent jam, bet taip pat yra susiję su įtakingu Rados deputatu Viktoru Medvedčuku, kuris vis giriasi, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra vienos jo dukterų krikštatėvis.

Žada daugiau įdomybių

Neprabėgo nė dvi savaitės, kai Ukraina paskelbė sankcijas ir pačiam V.Medvedčukui – dėl „terorizmo finansavimo“. Sankcijos pritaikytos visam jo turtui, oligarcho žmonai.

Stebėtojų teigimu, tokie V.Zelenskio veiksmai – bene svarbiausias darbotvarkės poslinkis nuo pat 2019-ųjų, kai jis laimėjo prezidento rinkimus. O jų tikslas iš dalies – užsitarnauti sausį pareigas eiti pradėjusio JAV prezidento Joe Bideno administracijos palankumą.

„Tai rizikingas lošimas ir labai drąsus žingsnis – juk kalbame apie labai galingus žmones, – teigė Michailas Saakašvilis, buvęs Sakartvelo prezidentas, kuris dabar dirba V.Zelenskio patarėju. – Šie žmonės iš Zelenskio daug tikisi. Jei nori pakeisti žaidimo taisykles, privalai į juos taikytis.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Saakašvilis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Saakašvilis

V.Zelenskio administracija iš tikrųjų leidžia suprasti, kad panašių sprendimų gali daugėti. Prezidento patarėjas nacionaliniam saugumui Oleksijus Danylovas pareiškė: „Bus daugiau, patikėkite manimi, bus daugiau vis įdomesnių veiksmų.“

Dabartinis prezidentas rinkimus laimėjo žadėdamas išvaduoti valstybę nuo oligarchizmo, tačiau iki šiol nebuvo žengęs jokių drąsesnių žingsnių.

Pavyzdžiui, jo administracija taip ir nesugebėjo įgyvendinti šalį finansiškai remiančio Tarptautinio valiutos fondo raginimo pareikšti baudžiamuosius kaltinimus oligarchui Ihoriui Kolomoiskiui.

Pastarojo „PrivatBank“, didžiausias skolintojas Ukrainoje, 2016 metais turėjo būti nacionalizuotas, o jo rekapitalizavimui Kijevas išleido 7 proc. BVP. Toks sprendimas buvo priimtas, kai tyrėjai banko sąskaitose aptiko 5,5 mlrd. JAV dolerių pločio skylę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ihoris Kolomoiskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ihoris Kolomoiskis

I.Kolomoiskis ir jo valdomos televizijos finansavo V.Zelenskio rinkimų kampaniją, oligarchui iki šiol ištikimi keliasdešimt Rados deputatų, formaliai priklausančių prezidento partijai.

Pavojus nacionaliniam saugumui

Tiesa, praėjusią savaitę Ukrainos nacionalinis antikorupcijos biuras vis dėlto pareiškė kaltinimus trims buvusiems aukšto rango „PrivatBank“ vadovams. Iškart padaugėjo lūkesčių, kad teisėsauga gali prisiartinti ir prie I.Kolomoiskio bei jo partnerių.

O tai, kaip tikimasi, patiks naujajai Baltųjų rūmų administracijai Vašingtone. JAV federalinis tyrimų biuras jau vykdo tyrimą dėl I.Kolomoiskio esą vykdyto pinigų plovimo, o V.Medvedčukui nuo 2014 metais taikomos Amerikos sankcijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Medvedčukas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Medvedčukas

„Šiuo atveju JAV spaudimas labai naudingas. Iš Vašingtono ateina signalai, kad tai, kas buvo iki šiol toleruojama, daugiau nebebus toleruojama“, – tvirtino M.Saakašvilis.

Su V.Medvedčuku susijusios televizijos V.Zelenskį tarkuoja nuo pat jo pergalės prezidento rinkimuose. Jo reitingai iš tiesų smuko.

Anot buvusio finansų ministro Oleksandro Danyliuko, kuris 2019 m. trumpai dirbo V.Zelenskio patarėju nacionaliniam saugumui, prezidentas iš pradžių nenorėjo liesti V.Medvedčuko, nes bijojo pakenkti pastangoms normalizuoti santykius su Rusija – šalimi, kuri yra okupavusi Krymą ir įplieskusi karą Donbase.

Su V.Medvedčuku susijusios televizijos V.Zelenskį tarkuoja nuo pat jo pergalės prezidento rinkimuose.

„Tačiau jau pusantrų metų Zelenskio pastangos suprasti, ko reikia Rusijai, kad būtų rastas sprendimas dėl karo, nevirto jokia pažanga.

Atakuodamas Medvedčuką ir Rusijos penktąją koloną, Zelenskis kovoja su aiškiu pavojumi nacionaliniam saugunui“, – teigė tyrimų centro „Atlantic Council“ ekspertas Adrianas Karatnycky.

Be to, V.Medvedčuko partija „Opozicinė platforma – Už gyvenimą“ ir I.Kolomoiskiui ištikimi deputatai iki šiol blokuoja svarbias reformas, kurių neįgyvendinusi Ukraina gali netekti Vakarų paramos.

Abi šios grupės pernai suvienijo jėgas ir per Konstitucinį Teismą sugebėjo užblokuoti kovos su korupcija įstatymą bei kitas antikorupcines iniciatyvas.

„Scanpix“/AP nuotr./Viktoras Medvedčukas
„Scanpix“/AP nuotr./Viktoras Medvedčukas

Nors kovos su korupcija įstatymas netrukus buvo atkurtas, „Zelenskis suprato, kad atsidūrė ant politinės galios praradimo ribos, kad kontrolė – tik iliuzija, todėl jis turėjo kažką daryti“, sako O.Danyliukas.

Galvoje – jau ir perrinkimas?

V.Zelenskis dabar taip pat spaudžia Aukščiausiąją Radą pritarti netvarkingos šalies teisėtvarkos sistemos reformai. Nedaug uždirbančius ir korumpuotus teisėjus galingi turtuoliai dažnai naudoja kaip įrankius.

Tačiau net paties prezidento partija „Tautos tarnas“, nors ir turi daugumą, nesugeba surinkti reikiamo balsų kiekio. „Financial Times“ šaltinių teigimu, priešinasi būtent oligarchai, kurie puikiai žino, kad susitarimai su TVF jiems nebūtų naudingi.

„Zelenskis laimėjo rinkimus, nes žmonės jį laikė politiniu autsaideriu, – sako Kijeve veikiančio Demokratinių iniciatyvų fondo analitika Marija Zolkina. – Jis dabar stengiasi grįžti prie originaliojo savo įvaizdžio ir taip pradėti siekti perrinkimo.

ZUMAPRESS.com/ Volodymyras Zelenskis
ZUMAPRESS.com/ Volodymyras Zelenskis

O kad turėtų šansų, Zelenskis privalo griebtis skambių veiksmų ir rodyti, kad kovoja su oligarchais.“

Antikorupcijos aktyvistė, atstovaujanti organizacijai „Antac“ Darija Kaleniuk savo ruožtu neslėpė, kad ją maloniai nustebino sprendimas taikyti sankcijas V.Medvedčukui.

„Tiesa, nesu tikra, kad prezidentas pasiruošęs dideliam karui su visais oligarchais. Kad jis galėtų prasidėti, Zelenskis turėtų atsikratyti visų baisių žmonių, dirbančių jo komandoje, ir atnaujinti teismų sistemą“, – tvirtino aktyvistė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

48:28
34:49
00:43

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min