Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 15d. 15:51

N.Pelosi: JAV ir JK prekybos sutarties nebus, jei dėl „Brexit“ kils pavojus Airijos taikai

Nancy Pelosi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Nancy Pelosi

JAV Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi trečiadienį įspėjo, kad įstatymų leidėjai blokuos prekybos susitarimą su Didžiąja Britanija, jeigu dėl šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos kils grėsmė Šiaurės Airijos taikos sutarčiai.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir naujojo Britanijos vyriausybės vadovo Boriso Johnsono aukšto rango patarėjai yra sakę, kad po „Brexit“ bus siekiama greičiau sudaryti prekybos susitarimą. JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ateinantį mėnesį vyks į Britaniją ir Airiją aptarti prekybos plėtros galimybių.

Tačiau bet kokiam prekybos susitarimui žalią šviesą turės uždegti Kongresas, o N.Pelosi, D.Trumpo politinė priešininkė Kapitolijuje, leido aiškiai suprasti, kad tam nepritars, jei kils grėsmė Šiaurės Airijos taikos sutarčiai.

Airijos sala yra padalyta į Šiaurės Airiją, kuri priklauso Jungtinei Karalystei ir todėl taip pat turės palikti ES, bei kaimyninę Airijos Respubliką – atskirą Bendrijos narę.

Jeigu JK teks palikti Bendriją nesudarius susitarimo, prie bendros sienos bus atnaujinta kontrolė ir kils pavojus 1998-ųjų Šiurės Airijos taikos susitarimui.

„Negalima leisti, kad „Brexit“, koks jis bebūtų, sukeltų grėsmę Didžiojo penktadienio taikos susitarimui, įskaitant vientisą sieną tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos“, – sakė N.Pelosi.

„Jeigu „Brexit“ sukels grėsmę Didžiojo penktadienio susitarimui, JAV ir JK prekybos sutartis neturės jokių galimybių sulaukti Kongreso pritarimo“, – pažymėjo Atstovų Rūmų pirmininkė.

1998-ųjų Didžiojo penktadienio taikos susitarimas užbaigė tris dešimtmečius vykusį kruviną konfliktą tarp Šiaurės Airijos katalikų ir protestantų bendruomenių, nusinešusį daugiau nei 3 500 gyvybių. Provincijos ateities klausimas tapo vena opiausių problemų „Brexit“ derybininkams.

Kritikai įspėjo, kad dėl „Brexit“ saloje vėl gali būti įvesta griežta sienų kontrolė, o tai faktiškai sužlugdytų pastaruosius dešimtmečius taiką užtikrinusį susitarimą.

Tarp šalių vyksta laisvas prekių ir žmonių judėjimas, o pernai Londono ir Briuselio derybininkų parengtame išstojimo susitarime yra numatyta vadinamoji apsidraudžiamoji priemonė (backstop): mechanizmas, kuriuo būtų išsaugota esama padėtis, nepriklausomai nuo to, koks būtų „Brexit“.

Tačiau britų įstatymų leidėjai triskart atmetė šį susitarimą, o B.Johnsonas laikosi pozicijos, kad minėtos apsidraudžiamosios priemonės turi būti atsisakyta, nes priešingu atveju JK paliks ES spalio 31 dieną be sutarties.

N.Pelosi leido aiškiai suprasti, kad respublikonai palaikys demokratus ir nepritars prekybos susitarimui, jei „Brexit“ sukels pavojų Amerikos žmonių „branginamai“ taikos sutarčiai.

Respublikonas Peteris Kingas, vienas iš Airijos draugų grupės Kongrese pirmininkų, yra sakęs, kad grėsmė atvirai sienai yra „nereikalinga provokacija“, dėl kurios jo partija nepabūgs mesti iššūkio D.Trumpui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie 15min