TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

N.Savčenko Rusijos teisme: ukrainietė teismo nutarties neskųs, atnaujins bado streiką

Teismo nuosprendžio paskelbimas Nadijai Savčenko
„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr. / Teismo nuosprendžio paskelbimas Nadijai Savčenko
Šaltinis: BNS, 15min
59
A A

Rusijos teismas pradėjo skaityti verdiktą, kuriame Ukrainos ginkluotųjų pajėgų lakūnė Nadija Savčenko kaltinama prisidėjus prie dviejų Rusijos žurnalistų žūties Rytų Ukrainoje 2014 metų liepą.

13:05 val. Vokietija pasmerkė procesą

Rusijos teismo nutartis, kurioje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų lakūnė Nadija Savčenko kaltinama dėl dviejų Rusijos žurnalistų žūties, kertasi su teisinės valstybės principais, pirmadienį pareiškė Vokietija.

„Šiandienos apkaltinamoji nutartis prieš ponią Savčenko yra bylos, kuri, sprendžiant iš visko, kas mums žinoma, pažeidžia įstatymų viršenybės principą, rezultatas“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministerijos atstovė.

10.56 val. Nutarties neskųs, atnaujins bado streiką 

N.Savčenko pirmadienį pareiškė vėl atsisakysianti maisto ir vandens, pranešė jos advokatas Markas Feiginas.

„Nadežda nori vėl pradėti sausą bado streiką po 10 dienų, kai įsigalios teismo nutartis. Jos nuomone, praėjus tam laikui ją turi iš karto išsiųsti namo“, – M.Feiginas sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./Teismo nuosprendžio paskelbimas Nadijai Savčenko
„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./Teismo nuosprendžio paskelbimas Nadijai Savčenko

Pasak jo, N.Savčenko neketina skųsti teismo nutarties. „Tai jos sprendimas; ji mano, kad atsisakymas teikti apeliaciją paspartins derybų procesą ir jos perdavimą Ukrainai“, – sakė advokatas.

M.Feiginas pridūrė, kad atsisakymas teikti apeliaciją atima galimybę apskųsti nutartį Europos Žmogaus Teisių Teismui. „Ji tai puikiai supranta; mes jai visa tai paaiškinome“, – nurodė jis.

10.49 val. Teismo pirmininkas skelbdamas nutartį pareiškė, kad N.Savčenko veiksmai buvo motyvuoti „politinės neapykantos Luhansko gyventojams ir visiems rusakalbiams“.

„Savčenko Nadežda Viktorovna įvykdė Korneliuko ir Vološino nužudymą iš anksto susitarusi su grupe asmenų, motyvuota neapykantos ir priešiškumo“, – paskelbė teismo kolegijos pirmininkas Leonidas Stepanenka, vartodamas N.Savčenko vardo rusišką variantą.

Pasak jo, „Savčenko jautė neapykantą ir priešiškumą LLR (separatistinės Luhansko liaudies respublikos) taikiems gyventojams“.

Prokurorai prašė skirti N.Savčenko 23 metus laisvės atėmimo. Planuojama, kad nuosprendis šioje byloje bus paskelbtas vėliau. Kai kurios naujienų agentūros per anksti paskelbė apie kaltinimų patvirtinimą. Nuosprendis bus skaitomas dvi dienas.

10.30 val. Teismas paskelbė, kad N.Savčenko kaltinama dėl dviejų Rusijos žurnalistų nužudymo Luhanske. Teismo nuosprendyje skelbiama, kad ji davė įsakymą atidengti artilerijos ugnį.

Ji taip pat pripažinta kalta dėl neteisėto Rusijos sienos kirtimo. Ukrainietės teigimu, ją per prievartą per sieną pergabeno Rusijos žvalgybiniai agentai.

Atvežta į teismą

34 metų kaltinamoji buvo lydima kariškas uniformas vilkinčių kazokų, kai įžengė į teismo rūmus Donecko mieste, besiribojančiame su Ukraina.

Vienas Rusijos naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas sakė, kad teismo prieigose buvo imtasi griežtų saugumo priemonių: pastatą saugo policininkai, ginkluoti policijos specialiųjų pajėgų OMON nariai ir kazokai.

Neabejoja, kad bus nuteista

Prokurorai reikalauja skirti N.Savčenko 23 metus laisvės atėmimo dėl jos numanomo vaidmens incidente, kai minėti Rusijos valstybinės televizijos žurnalistai žuvo karo krečiamoje Rytų Ukrainoje. Tik nedaugelis abejoja, kad 34 metų atakos sraigtasparnio navigatorė bus pripažinta kalta, o Kijevas jau planuoja tartis dėl apsikeitimo kaliniais.

Ukraina ir Vakarai laiko N.Savčenkos bylą politiniu parodomuoju procesu ir tvirtina, kad ji tapo naujausiu įrankiu platesnėje Kremliaus agresijoje prieš pietvakarinę kaimynę po to, kai Maskva aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį ir pakurstė separatistų sukilimą šalies rytuose.

„Savčenko bus nuteista kalėti dešimtis metų – dėl to nekyla abejonių, – vienas iš jos advokatų Markas Feiginas rašė „Twitter“ prieš dvi dienas truksiantį nuosprendžio skaitymą. – Čia veikia propagandos mašina, nepasižyminti teisingumu ir laisve.“

N.Savčenko, savo šalyje laikoma nacionaline didvyre ir išrinkta į Aukščiausiąją Radą, kol buvo laikoma Rusijos arešte, tvirtina, kad ji buvo pagrobta promaskvietiškų separatistų Ukrainos rytuose 2014 metų birželį ir neteisėtai išvežta per sieną į Rusiją, kur jai buvo pateikti išgalvoti kaltinimai.

Tačiau Rusijos pareigūnai tvirtina, kad ukrainietė atliko artilerijos ugnies koreguotojos vaidmenį per apšaudymą, nusinešusį Rusijos valstybinės televizijos žurnalistų Igorio Korneliuko ir Antono Vološino gyvybes, tarnaudama savanore viename Kijevo vyriausybę palaikančiame batalione, kovojusiame su separatistais, todėl jai turi būti skirta bausmė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nadija Savčenko
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nadija Savčenko

Provakarietiškų pažiūrų Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pažadėjo daryti viską, kas įmanoma, kad N.Savčenko būtų grąžinta namo, ir užsiminė, kad ją bus mėginama iškeisti.

Kijevas laiko suėmęs du vyrus, kurie esą yra Rusijos kariai, dalyvavę kovos veiksmuose Ukrainos rytuose; jie galėtų tapti korta P.Porošenkos derybose su Maskva.

Tačiau Maskva, kaip manoma, taip pat laiko už grotų bent 10 kitų ukrainiečių, tarp jų iškilių veikėjų, tokių kaip filmų kūrėjas Olegas Sencovas, o Kremlius kol kas neatrodė nusiteikęs leisti į derybas.

N.Savčenko ryžtingai protestavo per ilgus savo arešto mėnesius, kai ji kurį laiką buvo laikoma vienoje psichiatrijos klinikoje netoli Maskvos, o vėliau perkelta į pietvakarinį Donecko miestą prie sienos su Ukraina, kur nagrinėjama jos byla.

Savčenko bus nuteista kalėti dešimtis metų – dėl to nekyla abejonių, – teigia jos advokatas.

Ji jau ne kartą buvo paskelbusi bado streiką, protestuodama prieš savo laikymo sąlygas. Vienu metu ji badavo ilgiau negu 80 dienų; vėliau beveik savaitę atsisakė maisto ir vandens.

Lakūnė, kuri per posėdžius paprastai dėvi tradicinę ukrainietišką palaidinę arba marškinėlius su proukrainietiškais užrašais, šaipėsi iš teismo, kai buvo laikoma stikliniame kaltinamųjų narve, o bylos nagrinėjimui artėjant prie pabaigos pademonstravo teisėjams iškeltą vidurinį pirštą.

„Viskas, ką galiu padaryti – tai parodyti pavyzdį, kad Rusija ir jos visaapimantis valstybės aparatas bei totalitarinis režimas gali būti sutriuškintas, jeigu nebijai ir nesi palūžęs“, – N.Savčenko sakė savo baigiamojoje kalboje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min