Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 5d. 11:15

„Naftogaz Ukrainy“ tapo nauja Juščenkos ir Tymošenko kovos arena

Dujos
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Dujos

Apsirengę maskuojamąja uniforma prezidento Viktoro Juščenkos kontroliuojamos Ukrainos saugumo tarnybos (UST) darbuotojai trečiadienį įsiveržė į didžiausios Ukrainos valstybinės bendrovės „Naftogaz“ biurą ir nesėkmingai mėgino paimti sutarties su „Gazprom“, kurią pasirašė premjerė Julija Tymošenko, originalus.

V.Juščenka pritarė UST veiksmams, o jo nesutaikoma priešininkė Julija Tymošenko, šiuo metu besilankanti su vizitu Paryžiuje, pavadino šį reidą „banalia korupcine kova“ ir apkaltino prezidentą prisidedant prie jos.

„Kova vyksta dėl 11 mlrd. kub. metrų dujų, kurios priklauso šiandien Ukrainai, o jas nori pasisavinti šešėlinis susivienijimas „Rosukrenergo“, bet vyriausybė neleis tai padaryti. Jie norėjo tiesiog paralyžiuoti „Naftogaz“ veiklą, sugriauti Ukrainos aprūpinimo gamtinėms dujomis sistemą, atsiskaitymų sistemą“, – sakė J.Tymošenko žurnalistams.

Ji pridūrė, kad su skandalu dėl bendrovės „Naftogaz Ukrainy“ yra susijęs šalies prezidentas V.Juščenka.

„Manau, jog Ukrainoje liko labai mažai žmonių, kurie mano, kad specialioji tarnyba galėtų veikti be prezidento nurodymo“, – sakė J.Tymošenko.

Įvykiai „Naftogaz“ biure nutraukė prieš dvi dienas paskelbtas prezidento ir premjerės paliaubas, kai iškilus grėsmei, kad didelę ekonomikos krizę išgyvenančiai Ukrainai gali būti nesuteikta Tarptautinio valiutos fondo 12 mlrd. dolerių paskola, abu pažadėjo „užkasti karo kirvį“ ir drauge stengtis įveikti krizę.

Antradienį dalyvaujant premjerės šalininkams parlamentas atleido prezidento statytinį, užsienio reikalų ministrą Volodymyrą Ohryzką, o trečiadienį vyriausybės kontroliuojamos bendrovės „Naftogaz“ biure apsilankė UST specialiosios paskirties būrys su šalmais ir kaukėmis. Saugumo tarnyba ir prezidento sekretorė spaudai teigia, kad dokumentų poėmis vyksta tiriant baudžiamąją bylą.

„Prezidentas griežtai verta visą politinį triukšmą, kilusį dėl šios bylos ir UST veiksmų. Visi triukšmingi pareiškimai – signalas visuomenei, kokius savanaudiškus interesus užkliudė UST darbuotojai“, – sakė prezidento sekretorė spaudai Irina Vanikova.

Po tris savaites trukusio dujų karo sausį „Naftogaz“ ir „Gazprom“ pasirašė dešimčiai metų numatytą sutartį, kurios sąlygos nepatiko V.Juščenkai.

„Manau, jog Ukrainoje liko labai mažai žmonių, kurie mano, kad specialioji tarnyba galėtų veikti be prezidento nurodymo“, – sakė J.Tymošenko.

„Naftogaz“ juridinio departamento vadovas Serhijus Davydenka sakė, kad UST norėjo paimti sutarčių su „Gazprom“ dėl dujų tranzito ir tiekimo originalus, o tai galėtų sutrukdyti vykdyti susitarimus. Apie septintą valandą vakaro UST darbuotojai išėjo iš „Naftogaz“ pasato be sutarčių originalų.

Remiantis sutartimi, „Naftogaz“ iki kovo 7 dienos turi sumokėti už Rusijos dujų importą vasarį, ir Ukrainos bendrovė jau pareiškė, kad nepaisydama biuro užgrobimo, pamėgins pervesti pinigus laiku.

„Naftogaz“ pervedė bendrovei „Gazprom“ maždaug 80 proc. mokesčio už dujų importą vasarį, pažadėjusi sumokėti likusią dalį iki kovo 7 dienos. Bendrovė nenurodė konkrečios mokesčio sumos.

Jeigu visi pinigai nebus pervesti į „Gazprom“ sąskaitą laiku, Ukraina ateinančius dešimt metų galės pirkti Rusijos dujas tik mokėdama iš anksto.

„NAFTOGAZ“ VAGIA DUJAS?

Prezidento kontroliuojama Saugumo tarnyba praneša, jog kovo 2 dieną iškėlė baudžiamąją bylą, kad bendrovės „Naftogaz“ pareigūnai, iš anksto susitarę, užvaldė 6,3 mlrd. kub. metrų tranzitinių gamtinių dujų už daugiau kaip 7,4 mlrd. grivinų.

Trečiadienį tirdama šią bylą UST sulaikė Energetikos regioninės muitinės skyriaus viršininko pavaduotoją Tarasą Šepytką, kuris dalyvavo išmuitinant 11 mlrd. kub. metrų dujų, buvusių šalies dujų saugyklose ir priklausiusių tarpininkei „Rosukrenergo“. Dabar šios dujos pereina į „Naftogaz“ nuosavybę.

J.Tymošenko, kuri pasiekė, kad nuo 2009 metų pradžios iš rinkos pasitrauktų tarpininkė „Rosukrenergo“, anksčiau pareiškė, kad sutartį dėl 11 mlrd. kub. metrų dujų pirkimo lengvatine 153,9 dolerio už 1000 kub. metrų „Naftogaz“ pasirašė su „Gazprom“ dar sausį.

Tačiau „Rosukrenergo“ teigia, kad niekam neperdavė savo dujų atsargų.

Verslininkas Valerijus Choroškovskis, įeinantis į UST vadovybę, pareiškė parlamente, kad „Naftogaz“ ir aukščiausi J.Tymošenko vyriausybės pareigūnai pasisavino dalį dujų, kurias „Gazprom“ pardavė bendrovei „Rosukrenergo“.

Premjerė atmeta kaltinimus ir savo ruožtu teigia, kad su „Rosukrenergo“ susijęs prezidentas V.Juščenka.

„Tai banali korupcinių grupių kova dėl pinigų, kurių jiems nedavė“, – sakė Ukrainos ministrė pirmininkė. V.Juščenka taip pat atmeta šiuos kaltinimus.

Pasak J.Tymošenko, tie, kurie įsakė padaryti kratą „Naftogaz“ biure, norėjo sutrikdyti bendrovės darbą ir sužlugdyti atsiskaitymus už Rusijos dujas.

„Rosukrenergo“ yra užregistruota Šveicarijoje, 2005-2008 metais ji buvo Rusijos dujų pardavimo į Europą tarpininkė. Tačiau pagal gamtinių dujų tiekimo ir tranzito sutartį, kurią sudarė sausio 18 dieną J.Tymošenko ir Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas, „Rosukrenergo“ buvo pašalinta iš tiekimų schemos.

Interviu agentūrai „Interfax“ socialinių tyrimų centro „Sofija“ direktorius Andrijus Jermolajevas pabrėžė, kad šie įvykiai gali sukelti „labai didelį skandalą dėl korupcijos, kuris gali būti vienas didžiausių Ukrainos istorijoje“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:44
00:10
24:14

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min