Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugsėjo 24d. 08:25 , atnaujinta: 2013 rugsėjo 24d. 10:21

Nairobio prekybos centre nukauti dar šeši užpuolikai

Kenijos kariai prekybos centre
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kenijos kariai prekybos centre

Kenijos televizija „Citizen“ antradienį pranešė, kad pajėgos Nairobio prekybos centre nukovė „šešis likusius užpuolikus“, bet daugiau detalių nepateikė ir informacijos šaltinių nenurodė.

Du arba trys jauni JAV piliečiai ir viena Didžiosios Britanijos pilietė yra tarp užpuolikų, kurie šturmavo vieną prekybos centrą Nairobyje ir nužudė per 60 žmonių, pirmadienį pareiškė Kenijos diplomatijos vadovė. 

Užsienio reikalų ministrė Amina Mohamed, duodama interviu JAV visuomeniniam transliuotojui PBS, buvo paklausta apie pranešimus, jog tarp įtariamų užpuolikų gali būti JAV ir Britanijos piliečių.

„Taip, – atsakė A.Mohamed. – Sprendžiant iš mūsų turimos informacijos, ten yra 2-3 amerikiečiai, ir manau, kad iki šiol girdėjau apie vieną britę.“

„Tai moteris. Ir ji, atrodo, yra daug kartų tai dariusi anksčiau“, – ministrė sakė PBS.

„Mūsų turima informacija rodo, kad amerikiečiai yra jauni vyrai, galbūt apie 18-19 metų“, – sakė A.Mohamed, pridūrusi, kad jie yra kilę iš Somalio arba arabų šalių, bet „gyveno JAV – Minesotoje ir vienoje kitoje vietoje“.

„Taigi, manau, kad iš esmės tai tik pabrėžia šio karo, kuriame kaunamės, pasaulinį pobūdį“, – pridūrė ministrė.

Papildyta 09.02 val. Nairobio prekybos centre Kenijos pajėgos kovoja su „vienu ar dviem“ užpuolikais

Kenijos specialiosios pajėgos vis dar kovoja su „vienu ar dviem“ islamistų kovotojais, pasislėpusiais Nairobio prekybos centre „Westgate“, antradienį įvykio vietoje AFP korespondentui sakė operacijoje dalyvaujantys saugumo šaltiniai.

Pasak jų, kovotojų buvimo vieta nustatyta, jie buvo apsupti viename viršutinių komplekso aukštų. Auštant iš prekybos centro girdėjosi pavieniai šūviai ir sprogimai, sakė liudininkai.

Nauji susirėmimai vyko kelios valandos po to, kai Kenijos vyriausybė paskelbė „visiškai kontroliuojanti“ tą didžiulį prekybos centrą. Jo apsiaustis tęsiasi jau ketvirtą dieną.

Saugumo šaltiniai patvirtino, kad buvo išgelbėta kažkiek įkaitų ir kad jie buvo evakuoti į vieną karinę ligoninę.

Mažiausiai 62 pirkėjai ir centro darbuotojai žuvo, o dar beveik 200 buvo sužeisti.

Su „al Qaeda“ susijusi Somalio sukilėlių grupuotė „Shebab“ prisiėmė atsakomybę už šią ataką, kuri prasidėjo šeštadienio vidurdienį, kai ginkluoti kovotojai įžengė į kompleksą, ėmė svaidyti granatas ir šaudyti iš automatų.

Mažiausiai 62 pirkėjai ir centro darbuotojai žuvo, o dar beveik 200 buvo sužeisti.

Specialiosios pajėgos pirmadienį taip pat nukovė bent tris užpuolikus ir kelis jų sužeidė per įnirtingus susirėmimus komplekse, kuris iš dalies priklauso Izraelio verslininkams ir kuris buvo populiarus tarp turtingų Kenijos piliečių bei šioje šalyje gyvenančių užsieniečių.

Vienas Kenijos saugumo tarnybų šaltinis ir vienas Vakarų žvalgybos pareigūnas teigė, kad šioje operacijoje dalyvauja Izraelio pajėgos ir Britanijos bei JAV agentai.

Kenijos armijos vadas Julius Karangi sakė, kad užpuolikai yra įvairių šalių piliečių. Tarp „Al Shebab“ sukilėlių yra daug užsieniečių arba dvigubą pilietybę turinčių somaliečių.

„Jie yra iš įvairių šalių. Turime pakankamai duomenų, kad tai pasaulinis terorizmas“, – aiškino J.Karangi.

Duodama interviu JAV visuomeniniam transliuotojui PBS, Kenijos diplomatijos vadovė Amina Mohamed nurodė, kad tarp užpuolikų esama amerikiečių ir viena Britanijos pilietė.

„Mūsų turima informacija rodo, kad amerikiečiai yra jauni vyrai, galbūt apie 18–19 metų“, – sakė ji.

Paklausta, ar tarp jų esanti britė yra moteris, ministrė atsakė: „Tai moteris. Ir ji, atrodo, yra daug kartų tai dariusi anksčiau.“

Tuo tarpu vidaus reikalų ministras Josephas Ole Lenku anksčiau neigė, kad tarp užpuolikų esama moterų.

„Visi teroristai yra vyrai, – pažymėjo jis. – Kai kurie jų persirengę moterimis.“

Policija nurodė taip pat sulaikius per 10 žmonių, kuriuos ketinama apklausti.

„Al Shebab“ sukilėliai aiškino, kad ši ataka yra atsakas į Kenijos karinę intervenciją Somalyje, kur Afrikos Sąjungos pajėgos kaunasi su islamistais.

Kenijos prezidentas Uhuru Kenyatta, kuris per šį išpuolį neteko savo sūnėno, žuvusio kartu su sužadėtine, pareiškė, kad ataka prieš „Westgate“ yra „žema ir žvėriška“.

„Al Shebab“ sukilėliai aiškino, kad ši ataka yra atsakas į Kenijos karinę intervenciją Somalyje, kur Afrikos Sąjungos pajėgos kaunasi su islamistais.

„Jeigu norite ramybės Kenijoje, to nebus, kol jūsų vaikinai yra mūsų teritorijose, – sukilėlių atstovas Ali Mohamudas Rage sakė pranešime, paskelbtame viename islamistų tinklalapyje.

Sukrėsti liudininkai sakė, kad užpuolikai mėgino atrinkti nemusulmonus, kuriems ketino įvykdyti egzekuciją, tardydami, kokį tikėjimą jie išpažįsta ir reikalaudami ištarti šachadą – musulmonų tikėjimo liudijimą.

Tarp žuvusiųjų buvo šeši britai, įskaitant vieną Britanijos ir Australijos pilietybes turintį asmenį, dvi prancūzės, du kanadiečiai (iš jų vienas diplomatas), kinė, olandė, du Indijos piliečiai, taip pat po vieną Pietų Korėjos ir Pietų Afrikos Respublikos pilietį, nurodė šių šalių vyriausybės.

Be to, užpuolikai nužudė Ganos poetą ir buvusį Jungtinių Tautų (JT) pasiuntinį – 78 metų Kofi Awoonorą, o jo sūnus buvo sužeistas.

Tarp žuvusiųjų buvo ir Britanijos verslininko Louiso Bawos aštuonmetė dukra Jennah ir žmona Zahira.

Verslininkas sakė dienraščiui „The Daily Telegraph“, kad jo „širdis tiesiog apmirė“, kai jo paprašė atpažinti prekybos centre žuvusius artimuosius iš nuotraukų.

„Žmonės, kurie tai padarė, yra linčiuotojai, jie – žvėrys, – tūžo L.Bawa. – Jie naudoja religiją kaip dingstį žudyti žmones. Zahira ir Jennah buvo musulmonės, bet tie žvėrys vis tiek jas nušovė, kaip ir visus kitus.“

Tarp žuvusiųjų buvo ir Britanijos verslininko Louiso Bawos aštuonmetė dukra Jennah ir žmona Zahira.

Prekybos centro darbuotoja Zipporah Wanjiru liko gyva pasislėpusi po stalu kartu su penkiais bendradarbiais.

Jie šaudė nesirinkdami; matant, kaip žmonės šitaip žeria kulkas, atrodė, tarsi būtume kine“, – moteris sakė apsipylusi ašaromis.

Saugos vaizdo kamerų įrašuose, kuriuos peržiūrėjo Kenijos dienraštis „The Standard“, matosi, kaip užpuolikai suvarpė kulkomis tualeto kabinas – tikriausiai supratę, kad viduje slepiasi žmonės. Kai kurie liudininkai sakė apsimetę negyvais, kad nebūtų nužudyti.

Nors kituose Nairobio rajonuose gyvenimas tekėjo įprastu ritmu, šimtai giliai sukrėstų žmonių atėjo duoti kraujo, taip pat surinko daugiau nei 400 tūkst. JAV dolerių (apie 1 mln. litų) padėti nukentėjusioms šeimoms.

Kenijoje anksčiau yra įvykę incidentų, kai Izraelio interesai tapdavo išpuolių taikiniais, o prekybos centras „Westgate“, dažnai lankomas pasiturinčių Kenijos piliečių, diplomatų, JT darbuotojų ir kitų užsieniečių, seniai buvo laikomas potencialiu terorizmo taikiniu.

Pasaulio galybės pasmerkė šią šiurpią ataką, kuri pagal aukų skaičių yra didžiausia Nairobyje nuo 1998 metų, kai per „al Qaeda“ įvykdytą JAV ambasados sprogdinimą žuvo per 200 žmonių.

Papildyta 10.21 val. Nairobio prekybos centre nukauti dar šeši užpuolikai, praneša Kenijos televizija

Kenijos televizija „Citizen“ antradienį pranešė, kad pajėgos Nairobio prekybos centre nukovė „šešis likusius užpuolikus“, bet daugiau detalių nepateikė ir informacijos šaltinių nenurodė.

„Saugumo pajėgos nukovė šešis likusius užpuolikus“, – buvo sakoma trumpoje televizijos antraštėje. Anksčiau pareigūnai sakė, kad buvo nukauti trys iš 10-15 užpuolikų, kurie į prekybos centrą įsiveržė šeštadienį.

Vyriausybė buvo paskelbusi, kad kontroliuoja tą prekybos centrą, bet 9 val. 30 min. (8 val. 30 min. Lietuvos laiku) vėl girdėjosi šūviai, o du saugumo pajėgų nariai įvykio vietoje sakė, kad pajėgos vis dar tikrina prekybos centro kompleksą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min