Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Narkotinė dolerių priklausomybė

JAV dolerio kupiūros slepia daugybę paslapčių.
„Scanpix“ nuotr. / JAV dolerio kupiūros slepia daugybę paslapčių.
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
Skaitysiu vėliau
A A

JAV doleriai – „nešvarūs“ pinigai. Maždaug 90 proc. visų apyvartoje esančių kupiūrų turi kokaino pėdsakų.

Naujausias išsamus tyrimas patvirtino, kad JAV dolerių banknotai per savo vidutiniškai 20 mėnesių trunkančią kelionę po bankomatus ir žmonių pinigines yra stebėtinai intensyviai veikiami narkotinių medžiagų.

„Kai aš buvau mažas vaikas, mama man sakydavo, kad purviniausi pasaulyje yra pinigai, – pasakojo Masačusetso Dartmuto universiteto chemijos ir biochemijos profesorius Yuegangas Zuo. – Mama visada teisi."

Tiesa, tyrimą atlikusių mokslininkų komanda užtikrino, kad ant banknotų aptinkamo kokaino kiekio neužtenka, kad kiltų realus pavojus žmonių sveikatai. Pagrindinis pavojus, susijęs su banknotų naudojimu, vis dar yra ant jų liekantys pavojingų ligų sukėlėjai. 2002 metų tyrimas parodė, kad užsikrėsti galima nuo 94 proc. dolerių banknotų. Rekomendacija tąkart buvo plautis rankas po kiekvieno kontakto su pinigais.

Mokslininkai pateikia įvairių versijų, kaip narkotinės medžiagos patenka ant dolerio banknotų, kur jos labai gerai „sukimba" su žaliais dažais. Labiausiai užteršiami tie pinigai, kurie tiesiogiai naudojami narkotikų sandėriuose ar yra susukami į vamzdelį, kad kokaino būtų galima įtraukti į nosį. Likę banknotai tikriausiai gauna savąją dozę bankomatuose ar bankų pinigų skaičiavimo mašinose. Jų užterštumo lygis – gerokai mažesnis.

Y.Zuo teigimu, didesnė tikimybė, kad kokaino pėdsakų bus aptikta ant 5, 10, 20 ir 50 dolerių nominalo kupiūrų, o švariausi šiuo požiūriu yra 1 dolerio banknotai. „Tikriausiai dolerio per maža, kad būtų galima nusipirkti kokaino", – spėjo mokslininkas.

Jis taip pat atskleidė, kad labiau užteršti yra banknotai, surinkti didžiuosiuose miestuose, o JAV doleris yra pats „nešvariausias", palyginti su Brazilijos, Japonijos, Kanados ir Kinijos piniginiais vienetais. Kanadoje kokainu užteršti 85 proc. banknotų, Brazilijoje – 80 proc., Kinijoje – 20 proc., o Japonijoje – vos 12 procentų.

Ilinojaus universiteto teismo medicinos profesorius Adamas Negruszas, tiesiogiai nedalyvavęs kolegų iš Masačusetso tyrime, buvo linkęs užginčyti teiginius, kad kokainu užteršti banknotai nekelia absoliučiai jokio pavojaus. „Įsivaizduokite banko darbuotoją, kuris rūsyje dirba su pinigų skaičiavimo mašina. Daugelis tų banknotų, daugiau nei 90 proc., yra užteršti kokainu. Jo dulkės nusėda visur aplinkui. Darbuotojas įkvėpia kokaino, narkotikai patenka į jo organizmą, vėliau tai gali patvirtinti narkologiniai testai", – A.Negruszas rūpinasi niekuo dėtų „narkomanų" klerkų likimu.

„Lietuvos žinios“
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min