Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

NASA klimato pokyčių žemėlapis: kur anomalijos šią vasarą buvo ryškiausios?

Globalinis atšilimas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Globalinis atšilimas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) pateikė 2010 metų klimato anomalijų žemėlapį. Jame matyti, kuriose pasaulio vietose šią vasarą klimato pokyčiai buvo ryškiausi.

Kaip praneša „RIA Novosti“,šį žemėlapį parengę mokslininkai lygino vidutinę temperatūrą Žemės paviršiuje šių metų liepą su duomenimis, surinktais 1951-1980 metais.

Šiame žemėlapyje ryškiausiomis „dėmėmis“, kurios reiškia, kad anomalijos buvo ryškiausios, pažymėtos europinė Rusijos dalis ir Rusijos Tolimieji Rytai. Čia vidutinė temperatūra istorinius duomenis viršijo daugiau nei 5 laipsniais.

Į „raudonąją“ zoną, kur temperatūra taip pat buvo didesnė nei vidutinė, taip pat pakliuvo rytinė JAV ir Pietų Amerikos pakrantė, beveik visa Kanada, Grenlandija, Pietryčių Azija, Australija, Okeanija, didelė dalis Indijos vandenyno ir visa Afrika.

Tuo tarpu į „mėlynąją“ zoną, kur temperatūra buvo mažesnė nei vidutinė, pakliuvo Lotynų Amerikos pietūs, vakarinė JAV pakrantė, Antarktida, Sibiras, Kazachstanas.

Specialistai priėjo išvados, kad 2010 metų liepa užima trečią vietą pagal temperatūros šoktelėjimą: šiais metais šio mėnesio vidutinė temperatūra buvo 0,55 laipsniais didesnė nei vidutinė temperatūra. Pirmoji vieta atitenka 1998 metų liepai, kuomet vidutinė temperatūra buvo viršyta 0,68 laipsnio.

Mokslininkai pažymi, kad metinė temperatūra per paskutinius kelis mėnesius pasiekė rekordinį lygį, tačiau antroje metų pusėje gali kiek sumažėti. Tiesa, vis tiek šie metai greičiausiai taps rekordiniais pagal karštį. „Ar taps 2010-ieji karščiausiais metais per stebėjimų istoriją? Sprendžiant pagal pirmus septynis mėnesius, turbūt. Paskutinio „rekordininko“ – 2005 metų – aplenkimas 0,08 laipsniais greičiausiais užteks, kad 2010 metai taptų karščiausiais istorijoje“, – skelbia mokslininkai.

Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min