Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 2d. 06:19

NATO ir Vašingtonas nerimauja dėl rusų povandeninių laivų Tolimojoje Šiaurėje

Kariai patruliuoja Paryžiuje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Nato

Neslūgstant tarptautinei įtampai, JAV grįžo į karinių oro pajėgų bazę Islandijoje, kurią paliko prieš daugiau kaip dešimtmetį.

Kapitonas Jonas Gudnasonas, pastaruosius 30 metų vadovavęs Keflaviko oro bazei Islandijoje, su šypsena prisimena 2014 m. gegužę įvykusį trumpą telefoninį pokalbį su JAV pareigūnais. Jis buvo informuotas, kad amerikiečiai norėtų sugrąžinti pajėgas į prieš 8 metus paliktą bazę.

„Jie paklausė: „Ar galime atvykti rytoj?“ – „Deutsche Welle“ papasakojo karininkas, sėdėdamas savo kabinete karinėje bazėje. J. Gudnasonas nieko neklausinėjo ir pradėjo ruoštis. „Mes pratę prie tokių dalykų, – gūžtelėjo jis. – Tam čia ir esame.“ Vėliau amerikiečiai paaiškino, kad suaktyvėjus Rusijos povandeninių laivų veiklai Vašingtonas nori atnaujinti jūrų gelmių stebėseną. Šie ketinimai turėjo būti oficialiai patvirtinti dvišaliu susitarimu 2016 m.

Prabėgus ketveriems metams po to skambučio, Keflaviko oro bazė netapo ir, kaip sako Islandijos vyriausybė, niekada netaps dideliu kariniu avanpostu. Kaip per Šaltąjį karą, kai gausiai aprūpintoje JAV karinio jūrų laivyno stotyje rusus stebėjo maždaug 3000 amerikiečių karių. Šios pajėgos išsikėlė 2006 m., po daugiau kaip 50 metų nuo Keflaviko bazės įsteigimo, nes Rusijos povandeniniai laivai jau nebebuvo tokie aktyvūs ir pagrindinė bazės užduotis – jų medžioklė – nebebuvo svarbi.

Bet atėjo nauji laikai, o drauge pasikeitė ir Islandijos strateginė reikšmė. Praėjusiais metais JAV Kongresas skyrė 14,4 mln. JAV dolerių (11,8 mln. eurų) Keflaviko bazės angarui ir kitai infrastruktūrai atnaujinti. Tai rodo, kaip nejaukiai Vašingtonas jaučiasi negalėdamas stebėti rusų Tolimojoje Šiaurėje.

„Visi suprantame, kas vyksta, – „Deutsche Welle“ sakė Islandijos užsienio reikalų ministras Gudlauguras Thoras Thordarsonas, sėdėdamas savo kabinete Reikjavike. – Jau senokai nematėme tokio rusų aktyvumo. Visa tai, kas anksčiau būdavo įprasta, dabar vėl tapo aktualu.“

Agresyvesnė Rusijos pozicija, prasidėjusi 2014 m. invazija į Ukrainą ir Krymo aneksija, pastebima ir po vandeniu. G. T. Thordarsonas paaiškino, kad 2014 m. iš bazės Islandijoje JAV 20 dienų stebėjo povandeninių laivų veiklą, o 2017 m. – jau 150 dienų. Bet esama ir dar šio to. „Šiandien visa NATO organizacija skiria nepaprastai daug dėmesio Šiaurės Atlanto vandenynui“, – pridūrė ministras.

NATO nenori įtampos Tolimojoje Šiaurėje

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jensas Stoltenbergas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jensas Stoltenbergas

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas patvirtino, kad NATO aktyviau žvalgo eismą Arktyje. Tiek povandeninių laivų ten nebuvo nuo Šaltojo karo pabaigos. „Manau, kad labai svarbu nedidinti įtampos Tolimojoje Šiaurėje, – pareiškė J.Stoltenbergas, kalbėdamas Leideno universitete. – Tai būtų naudinga mums ir Rusijai. Bet žinia ta pati: turime būti ryžtingi, privalome palaikyti gebėjimą atgrasyti, todėl NATO būtini didesni, pavyzdžiui, karinio jūrų laivyno pajėgumai.“

NATO atstovo žiniasklaidai pavaduotojas Piersas Cazaletas plačiau paaiškino, kad „rusų povandeniniai laivai galėtų kelti pavojų NATO jūrų operacijoms ir sumažinti Aljanso galimybes ištikus krizei perkelti pastiprinimą tarp Šiaurės Amerikos ir Europos.“

Tokios grėsmės yra viena iš priežasčių, kodėl NATO steigia naują Atlanto vandenyno vadavietę, kuri užtikrins sklandų bendradarbiavimą. Taip pat nerimaujama dėl svarbių giluminių komunikacinių kabelių, kuriuos galima sugadinti arba sabotuoti. „Vienas iš pirmenybinių NATO tikslų yra atkurti kovos su povandeniniais laivais pajėgumą“, – pareiškė P. Cazaletas „Deutsche Welle“.

Amerikiečiai visada laukiami Keflavike

Keflaviko oro bazei paskirtos JAV lėšos bus panaudotos vienam iš karinių angarų atnaujinti, kad jame tilptų P8 – didesni ir sunkesni lėktuvai nei parėjusiais dešimtmečiais naudoti P3. Taip pat bus įrengta plovykla, kad būtų galima pašalinti Islandijai būdingą druską ir smėlį.

Islandija yra toli nuo kitų gyvenamų vietų ir neturi savo kariuomenės, bet J.Gudnasonas nesibaimina, kad sugrįžus amerikiečių žvalgybos lėktuvams ir jų stebimiems rusų povandeniniams laivams valstybė atsidurs naujos karinės akistatos centre.

„Nemanau, kad mes pavojuje. Mes nekalbame apie situacijos pavojingumą, – sako jis. – Kalbame apie tai, kad reikia išmanyti situaciją, žinoti, ką veikia kaimynas.“

Atnaujintus rusų povandeninių laivus derėtų stebėti

Atlanto tarybos Transatlantinės saugumo iniciatyvos direktorius Magnusas Nordenmannas šią sritį tiria savo knygai apie Šiaurės Atlanto vaidmenį naujojoje Europos saugumo aplinkoje. M. Nordenmannas šiuolaikinius įvykius vertina ne taip optimistiškai.

„Rusijos karinis jūrų laivynas – ne sovietinis laivynas. Jis gerokai mažesnis, jį sudaro nepalyginti mažiau antvandeninių ir povandeninių laivų, – paaiškino jis „Deutsche Welle“. – Kita vertus, jis gerokai pažangesnis ir labiau patyręs nei per Šaltąjį karą. Taip pat jie įgijo naujų pajėgumų, pavyzdžiui, gali leisti sparnuotąsias raketas. Tai keliskart pademonstravo prie Sirijos krantų.“

M.Nordenmannas pabrėžė, kad anksčiau šie ginklai buvo JAV ir Jungtinės Karalystės privilegija. „Tačiau dabar tai geba ir Rusija, – pabrėžė jis. – Todėl kalbant apie atsinaujinusias Rusijos povandeninių laivų pajėgas kone didžiausią nerimą kelia tai, kad jie gali paleisti ilgo nuotolio sparnuotąsias raketas prieš taikinius Šiaurės Europoje.“

Taikos aktyvistų įtarimai

Daugkartinis kandidatas į Islandijos prezidento postą Thoras Magnussonas, nuo seno kovojantis prieš militarizmą, nerimauja dėl kitų priežasčių. Jis baiminasi, kad JAV pajėgos Keflavike gali tik paaštrinti santykius su Rusija. Humanitarinės organizacijos „Peace 2000“ steigėjas T.Magnussonas įsitikinęs, jog panašiai mąsto ir jo kraštiečiai. Jis kaltina Islandijos valdžią slepiant planus plėsti karinį kontingentą.

„Jie žino, kad visuomenė tam visiškai nepritaria. Islandai nenori kariuomenės savo šalyje, – „Deutsche Welle“ pasakė jis per telefoninį pokalbį iš namų Ispanijoje. – Jie tam priešinasi ir žinodami tikruosius amerikiečių planus pasibjaurėtų.“

Kol kas islandai neišreiškė didelio nepasitenkinimo, o valdžia kartoja, kad bazė nebus atkurta iki Šaltojo karo lygio. T. Magnussonas baiminasi, kad amerikiečių kariai vėl pavers Islandiją taikiniu, jei tarp JAV ir Rusijos įsipliekstų karinis konfliktas.

Dėl visa ko

„Tai visiška nesąmonė“, – pareiškė buvęs Islandijos ambasadorius JAV Albertas Jonssonas, tvirtinantis, kad nerimauti nėra ko. Jis paaiškino, kad Islandija visada turės strateginį interesą, kad amerikiečiai būtų šalyje. Šiuo metu iš diplomatinės tarnybos jau pasitraukęs A.Jonssonas 2006 m. padėjo susitarti dėl JAV pasitraukimo iš Islandijos. Tai buvo nelengva, nes šalis nenorėjo, kad amerikiečiai imtų ir išvyktų po penkių dešimtmečių viešnagės.

„Viskas tik tam, kad būtume pasirengę, jei prasidėtų visiškai menkai tikėtinas tarptautinis konfliktas Europoje, Baltijos šalyse ar Sirijoje, – paaiškino A.Jonssonas. – Tai turėtų būti labai rimta tarptautinė krizė tarp JAV ir Rusijos, kuri paliestų strateginę branduolinę pusiausvyrą.“

Jis pabrėžė, kad didžiausi Rusijos pajėgumai – raketiniai povandeniniai laivai – daugiausia dislokuoti Barenco jūroje, toli nuo Islandijos krantų.

Kaip sako užsienio reikalų ministras G.T.Thordarsonas, visi islandai tikisi, kad taip reikalai niekada nepasisuks. Ji pabrėžė, jog įtampa anaiptol ne tokia, kaip senais laikais, kai pirštai būdavo laikomi ant mygtukų. Jo nuomone, šiandien Islandija jaučiasi saugi.

„Manau, suprantame, kad mūsų saugumo pamatą sudaro šis dvišalis susitarimas [su JAV] ir narystė NATO, – pasakė jis. – Idealiame pasaulyje karinių priemonių apskritai nereikėtų, bet tokiame pasaulyje dar negyvename.“

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Europos Seišeliai: Sieso salos – be turistų ir su vienu gražiausių pasaulio paplūdimių

Maistas

Vietnamiečių šeimos restoranas Vilniuje – padėka Lietuvai už šiltą priėmimą

N-18 Aktualu

Januliškio gyventojus sukrėtė beširdžių žiaurumas: kažkas nušovė du šeimos augintinius

Gyvenimas

Kai žmogus per kelerius metus apanka: akis pažeidžiančių ligų – daugybė

Aktualu

JAV sprendimas trauktis iš svarbios sutarties: savalaikis ar dovana Rusijai?

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Interviu Aktualu

Prof. Alvydas Nikžentaitis apie Lietuvos ir Baltarusijos santykius: jie įšaldyti

Kultūra

Muziejų ateitis: kaip reikia keistis, kad lankytojai čia užsuktų?

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

24sek

Donatas Motiejūnas žaidė daug, tačiau sezoną pradėjo pralaimėjimu

Gazas

Naujas degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino?

Vardai

A.Ivanauskas-Fara su žmona Rima vėl plastikos chirurgo rankose: atskleidė, kokias operacijas darysis

Vardai

Michaelą Bublé prajuokino kalbos, kad jis baigia dainininko karjerą: „Man reikia pinigų!“

Gyvenimas

10 mitų apie introvertus: ar tikrai jie uždari ir nekalbūs?

24sek

„Rockets“ tikina, kad muštynes Los Andžele išprovokavo spjūvis į veidą

Laisvalaikis

​​​​​​​Čiobiškis: įspūdingo liemens ąžuolas, istorinis keltas ir kilometrai pėsčiomis

Vardai

Vestuvių parodoje dizainerių modeliais tapo žinomos moterys: demonstravo vestuvines sukneles

Aktualu

Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“ priskirta Vokietijos divizijai

Vardai

Australijoje viešinčiai Meghan Markle dėl nėštumo teko koreguoti darbotvarkę

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Naujienos

Aktualu

Vilniaus centre pranešta apie degantį viešbutį, bet ugnies gaisrininkai taip ir nerado

Aktualu

Lietuvis vairuotojas, kurio organizme aptikta kanapių pėdsakų, Airijoje buvo išteisintas

Kultūra

Andrius Ropolas: Protestas prieš architektūrą

Sportas

E.Venckaitis kovos „paguodoje“ dėl bronzos; kitas tris kovas lietuviai pralaimėjo

Aktualu

Kaunietis susirūpino tarša miške: grafičiai ant sienų – blogai, ant medžių – gerai?

Kultūra

Menininkė N.Marčėnaitė: dailininkai sakė, kad žemiau pulti negalėjau

Gyvenimas

Metęs darbą Paryžiuje, prancūzas Lietuvoje moko tango: apie prancūziško flirto mitus ir kas jį stebina Lietuvoje

Aktualu

Armėnijos premjero posto negavęs opozicijos lyderis paragino rengti masinius protestus

24sek

Alga kils pamažu, bet Domanto Sabonio ir „Pacers“ ateitis – žvaigždėta

Vardai

Konkurse „Mis Sovietų Sąjunga“ Lietuvai atstovavusi Jelena nieko blogo nemato: „Tai tik pavadinimas“

Gyvenimas

Kaip tinkamai elgtis, kai artimasis sunkiai serga

Aktualu

Seimo narys Povilas Urbšys nebeslepia: panoro tapti Panevėžio miesto meru

Verslas

Išskirtinė galimybė Hario Poterio fanatikams – parduodamas knygų įkvėptas namas

Kultūra

„Skaitantys traukiniai“ kvies kalbėti apie literatūrą: ką įdomaus žada akcija „Lietuva skaito“

Aktualu

Peržengta riba: kadaise magnetolas vogęs Radviliškio seniūnas tėvui keršija per dukrą?

Aktualu

Armėnijos parlamentas neišrinko premjeru opozicijos lyderio N.Pašiniano

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: visi kas gyvi – į pievas

Gyvenimas

Neįgaliųjų vaikų mamos: paleidžiančios ir pririšančios prie savęs

Mokslas.IT

„Mokslo sriuba“: kur panaudoti nuotekų dumblą?

Sportas

Nuotraukos sėja naujus įtarimus: Rusijos atletai vėl dirba su dopingo tėvu

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min