Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 20d. 11:45

NATO karo laivai ir sraigtasparniai sulaikė 7 Somalio piratus

NATO laivai ir sraigtasparniai sužlugdė Somalio piratų ataką.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / NATO laivai ir sraigtasparniai sužlugdė Somalio piratų ataką.

NATO sraigtasparniams ir karo laivams paleidus kelis įspėjamuosius šūvius baigėsi Norvegijos tanklaivį Adeno įlankoje atakavusių septynių Somalio piratų dramatiškos gaudynės, pranešė Aljansas.

Galų gale piratai pasidavė, tačiau iškart buvo paleisti dėl teisinės painiavos. Dėl šio incidento vienas apžvalgininkas pareiškė, jog toks elgesys gali dar labiau paskatinti šiuo sulaikytuosius ir kitus banditus vėl smogti prie Somalio krantų.

Sekmadienį Somalio vyriausybė paragino taikyti mirties bausmę už piratavimą jūrose.

"Piratavimas yra nusikaltimas, o islamas sako, jog tapęs piratu neabejotinai turi būti nužudytas, nes žudai žmones", sakė Somalio vicepremjeras Abdurrahmanas Haji Adamas (Abdurahmanas Hadžis Adamas).

"Mes apie tai nedelsiant pranešime", - pridūrė jis.

Tačiau šis pranešimas, siejamas su šeštadienį priimtu Somalio priimtu sprendimu įvesti šalyje šariatą (islamo teisyną), vargu ar bus veiksmingas. Somalio vyriausybė kontroliuoja tik kelis sostinės Mogadišo rajonus ir kovoja su islamistais sukilėliais. Iki šios vyriausybė nesistengė pažaboti gerai ginkluotų piratų gaujų, kurios veikia pakrantės miestuose ir atvirai demonstruoja savo turtus.

Islamistų kovotojai taip pat anksčiau grasino piratams, tačiau nepuolė jų bazių. Priešingai - manoma, kad jie užmezgė abipusiai naudingus ryšius: kovotojai užtikrina apsaugą piratams, o šie jiems sumoka dalį grobio.

Piratų atakos pastarosiomis savaitėmis suintensyvėjo, o ginkluoti užpuolikai iš Somalio ieško aukų toliau jūroje, nes dabar laivai stengiasi iš tolo lenkti anarchijos apimtą šalį.

Vien šiai metais piratai puolė daugiau nei 80 laivų - beveik keturis kartus daugiau nei 2003 metais per tą patį laikotarpį, sakė Kvala Lumpūre įsikūręs Tarptautinis jūrų biuras. Naujienų agentūros "The Associated Press" duomenimis šiu metu laiko bent 18 laivų ir apie 310 laivų įgulų narių.

Šeštadienio vakarą JAV ir Kanados karo laivai ir sraigtasparniai septynias valandas persekiojo vieną piratų valtį, kuri mėgino atakuoti su Norvegijos vėliava plaukiojantį komercinį laivą "Front Ardenne", sakė komandoras Chrisas Daviesas (Krisas Deivisas) iš Didžiojoje Britanijoe įsikūrusio NATO karo laivyno štabo.

Kai piratai galiausiai pasidavė, NATO pajėgos juos nuginklavo, apklausė, o vėliau paleido - nurodžiusios, jo taip pasielgė dėl teisinių priežasčių.

Nuolat pasikartojantys atvejai, kai piratų nepavyksta nubausti arba netgi sulaikyti, gali įtikinti banditus, kad jiems negresia, todėl gali būti rengiamos naujos atakos, nurodo apžvalgininkai.

"Tai juos gerokai padrąsina", - sakė Peteris Lehras (Piteris Leras), knygos "Smurtas jūroje: piratavimas pasaulinio terorizmo amžiuje" (Violence at Aea: Piracy in the Age of Global of Terrorism) autorius ir terorizmo lektorius Škotijos Šv.Andriejaus universitete.

"Grėsmė (pirato) gyvybei gana maža, o tikimybė, kad būti suimtam ir uždarytam ne tokiame mielame Kenijos kalėjime, taip pat gana nedidelė", - ekspertas sakė duodamas interviu.

Dešimtys įtariamų piratų buvo uždaryti sausakimšame Kenijos uosto Mombasos kalėjime, kai JAV ir Europos Sąjunga (ES) susitarė ten gabenti sulaikytuosius. Tačiau daug daugiau banditų buvo paleisti, baiminantis, kad Kenijos teisinei sistemai tai bus nepakeliamas krūvis. Dar viena kliūtis - kai kurių reiduose prieš piratus dalyvaujančių šalių įstatymų painiava.

Pastaruoju atveju piratai buvo paleisti, nes Kanados įstatymai neleidžia teisiškai persekioti įtariamųjų, jeigu jie nepadarė nusikaltimų prieš Kanados piliečius arba šios šalies teritorijoje.

"Kai laivas dalyvauja NATO pajėgose, asmenų suėmimą apsprendžia nacionalinės institucijos", - Portugalijos leitenantas komandoras Alexandre Santosas Fernandesas (Aleksandrė Santušas Fernandišas) sakė iš Adeno įlankoje plaukiojančio karo laivo.

"Tada baigiasi NATO ir prasideda nacionalinė jurisdikcija", - pridūrė jis.

Kanados premjeras Stephenas Harperis (Stivenas Harperis) spaudos konferencijoje, kuri vyko Trinindade ir Tobage surengto Amerikų viršūnių susitikimo užkulisiuose, nurodė: "Mes trumpam sulaikome piratus ir juos nuginkluojame. Manome, jog tokios priemonės tinkamos tokiomis aplinkybėmis."

Pasak Ch Davieso, minėti septyni piratai tanklaivį atakavo šeštadienio vakarą, tačiau jo įgula ėmėsi išvengiamųjų manevrų ir perspėjo netoliese patruliavusius karo laivus.

A.S.Fernandesas sakė, kad į tanklaivį nebuvo šaudoma.

Ch.Davies nurodė, kad piratai kirto kelią Kanados karo laivui "Winnipeg", kuris lydėjo per Adeno jūrą vieną Jungtinių Tautų (JT) Pasaulinės maisto programos siuntą plukdantį laivą. Banditų gaudynėse taip pat dalyvavo netoliese buvęs JAV karo laivas "Halyburton".

"Valtis paliko (atakos) vietą ir mėgino pabėgti į Somalio teritoriją, - pasakojo A.S.Fernandesas. - Keletą kartų mėginant sustabdyti tą laivą, buvo iššauti įspėjamieji šūviai".

Sutemus piratai sumetė ginklus į jūrą, o jų valtį pasivijo Kanados ir JAV laivai, kurie įspėjo bėglius per garsiakalbius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min