Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 16d. 15:54

NATO pajėgų Europoje vadas: NATO netoleruos Rusijos diversantų Baltijos šalyse

Generolas Philipas Breedlove'as
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Generolas Philipas Breedlove'as

Rusija kelia grėsmę NATO sąjungininkėms Baltijos šalyse. Jeigu Maskva bandys suorganizuoti invaziją į šį regioną, aljansas yra pasiruošęs duoti atkirtį Maskvai, pirmadienį pareiškė NATO pajėgų Europoje vadas, generolas Phillipas Breedlove'as.

Kaip rašo naujienų svetainė dailybeast.com, slapta ir neoficiali Maskvos invazija taptų priežastimi karo veiksmams.

Neseniai Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad Baltijos šalių rusakalbių teisių pažeidimai turės „toli siekiančias, blogas pasekmes“. 

Neoficialūs įsiveržimai Europai jau yra gerai pažįstami. Vasario mėnesį Rusija išsiuntė savo karius be skiriamųjų ženklų į Krymą, o vėliau ir į Rytų Ukrainą tam, kad būtų padedama rusų mažumai sukelti maištą. Ukrainos kariuomenė iki šiol kovoja su vadinamaisiais žaliaisiais žmogeliukais. Vis dėlto dar ne taip seniai Rusija net nepripažino, kad siuntė pajėgas į šią šalį.

P.Breedlove'as, kalbėdamas Atlanto taryboje pirmadienį, pareiškė, kad jeigu Maskva bandys vienoje iš NATO šalių, kurios ribojasi su Rusija, pavyzdžiui, Baltijos valstybėse, pakartoti tokį scenarijų, ji rizikuoja pažeisti NATO penktąjį straipsnį, skelbiantį, jog vienos bloko narės užpuolimas reiškia viso aljanso užpuolimą.

Tai nėra vien tik hipotetinis klausimas. Neseniai Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad Baltijos šalių rusakalbių teisių pažeidimai turės „toli siekiančias, blogas pasekmes“. Toks pareiškimas gali būti laikomas Maskvos grasinimu įsiveržti į Baltijos šalis.

„Turime atkreipti dėmesį į Baltijos šalis, kuriose gyvena nemaža rusų mažuma, ir geriau pasiruošti hibridiniam karui. Kaip galime geriau paruošti sąjungininkes atpažinti, suprasti ir išgyventi prasidėjus pirmajam „žaliųjų žmogeliukų“ scenarijaus veiksmui?“ – svarstė NATO pajėgų Europoje vadas.

P.Breedlove'as pridūrė, kad šis klausimas buvo aptartas Velse vykusio NATO šalių viršūnių susitikimo metu.

„NATO sąjungininkės sutarė dėl to, o jeigu bus nuspręsta „žaliųjų žmogeliukų“ veiksmus priskirti išorės agresijai, tuomet pradėtume vadovautis penktojo straipsnio nuostatomis ir visos NATO pajėgos reaguotų“, – tvirtino P.Breedlove'as.

Vis dėlto, kol kas nėra nutarta, kaip konkrečiai pajėgos reaguotų tokiu atveju. P.Breedlove'as džiaugėsi, kad NATO jau sutarė dėl greitojo reagavimo pajėgų sukūrimo, tačiau kol kas nėra aptartos visos šių pajėgų detalės.

JAV generolas išreiškė viltį, kad taip pat bus priimtas sprendimas dėl NATO vadavietės, kuri būtų skirta vien tik NATO keliamų grėsmių greitam atrėmimui, sukūrimo.

„Matėme kaip šis scenarijus suveikė Kryme, taip pat Rytų Ukrainoje, o dabar tai pradedame matyti ir Moldovoje“, – tikino JAV generolas.

Jis pridūrė, kad jeigu NATO pajėgos būtų dislokuotos šalyse, esančiose prie Rusijos sienos, taip būtų greičiau pasiruošta efektyviam atsakui priešo pajėgoms ir paminėjo, kad šis klausimas bus aptartas Vilniuje vyksiančiame NATO karinio komiteto susitikime.

P.Breedlove'as taip pat atkreipė dėmesį į NATO nepriklausančią Moldovą, kurioje, jo teigimu, matomos hibridinio karo užuomazgos. 

„Matėme, kaip šis scenarijus suveikė Kryme, taip pat Rytų Ukrainoje, o dabar tai pradedame matyti ir Moldovoje“, – tikino JAV generolas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min