Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 26d. 20:34

NATO šalys yra susirūpinusios dėl mobilaus ryšio slopinimo per Rusijos „Zapad“ manevrus

Karinės pratybos „Zapad 2017“
„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr. / Karinės pratybos „Zapad 2017“

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sako, kad aljanso partnerės reiškia susirūpinimą dėl, anot jų, per praėjusio mėnesio karines pratybas Rusijos panaudotos elektroninės įrangos, kuria buvo slopinamas mobilus ryšys. NATO narės taip pat išreiškė abejonių dėl „neatitikimų“ Maskvos pateiktoje ataskaitoje.

Ketvirtadienį po NATO ir Rusijos ambasadorių susitikimo J.Stoltenbergas sakė, kad „mažiausiai dvi sąjungininkės pranešė apie tokią problemą“.

Pasak J.Stoltenbergo šis incidentas rodo, kad Rusija privalo skaidriau rengti karines pratybas „siekiant užtikrinti, kad nebūtų jokių apsiskaičiavimų ar nesusipratimų, nes tokio pobūdžio veiksmai gali turėti rimtų padarinių“.

Mobilaus ryšio paslaugos Latvijoje, Norvegijoje ir Švedijos Elando saloje buvo sutrikusios kelioms valandoms per rugsėjo 14–20 dienomis vykusias bendras Rusijos ir Baltarusijos karines pratybas „Zapad“.

Spėjama, kad ryšį slopino Rusijos komunikacijų laivas Baltijos jūroje.

NATO abejoja Rusijos pateikta informacija apie pratybose „Zapad 2017“ dalyvavusių karių skaičių

Bendros Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos, vykusios prie rytinių NATO ir ES sienų, sukėlė didelį Lenkijos ir Baltijos valstybių, vos prieš ketvirtį amžiaus išrūkusių iš Kremliaus kontrolės, nerimą dėl jose dalyvavusių karių skaičiaus ir Maskvos ketinimų.

Išvertus iš rusų kalbos, „zapad“ reiškia „Vakarus“, ir Vakarų valstybės būgštavo, kad tos pratybos primena karo su NATO repeticiją.

„Esama neatitikimų tarp to, ką Rusija pranešė prieš pratybas, ir tikrųjų pratybų skaičių, masto ir apimties“, – ketvirtadienį po Rusijos ir NATO Tarybos posėdžio sakė J.Stoltenbergas.

„Pratybose dalyvavusių karių skaičius smarkiai viršijo skaičių, praneštą prieš pratybas“, – pridūrė jis ir sakė, kad 29 Aljanso narės dėl šios problemos kreipėsi į Rusijos nuolatinį atstovą prie NATO Aleksandrą Gruško.

Artėjant Rusijos ir Baltarusijos pratyboms NATO nerimą kėlė šiuos mokymus lydintis slaptumas. Šiaurės Aljansas būgštavo, kad Rusija nori nuslėpti tikrąjį šių pratybų mastą.

Pasak Jungtinių Valstijų sausumos pajėgų Europoje vado generolo leitenanto Benjamino Hodgeso, Maskva suskaldė savo pratybas į mažesnius karinius mokymus, kad apeitų tarptautinį protokolą, pagal kurį pratybas, kuriose dalyvauja daugiau nei 13 tūkst. karių, gali stebėti užsienio stebėtojai. NATO buvo leista siųsti savo stebėtojus tik į vadinamąsias lankytojų dienas.

Rusijos gynybos ministerija tvirtina, kad bendrose Rusijos ir Baltarusijos karinėse pratybose, kurios buvo „griežtai gynybinio“ pobūdžio, dalyvavo vos 12 tūkst. 700 karių. Tačiau B.Hodgeso manymu, karių ten buvo gerokai daugiau.

„Spėju, kad visose tose pratybose galėjo būti daugiau nei 40 tūkst. karių“, – sakė B.Hodgesas žurnalistams.

Estija, Lietuva ir Vokietija sakė, kad pratybose turėjo dalyvauti maždaug 100 tūkst. karių.

NATO ir toliau praktiškai nebendradarbiauja su Rusija dėl jos vaidmens Ukrainos krizėje, tačiau Aljanso politinės komunikacijos kanalai tebėra atviri.

Artėjant „Zapad 2017“, saugumo ekspertai visame regione nerimavo, kad Rusija gali palikti dalį savo pajėgų Baltarusijoje, tačiau J.Stoltenbergas nurodė, jog NATO nepastebėjo jokių ženklų, kad taip būtų įvykę.

Tuo tarpu A.Gruško tvirtino, kad NATO pareiškimams nėra „jokių įrodymų“.

„Buvo imtasi visų pastangų demonizuoti „Zapad“, – sakė jis per atskirą spaudos konferenciją. – Nesutinkame su propaganda apie rusų pratybas.“

Rusijos ir NATO Taryba susitikdavo reguliariai iki 2014-ųjų, kai dėl Ukrainos krizės itin pašlijo Vakarų ir Maskvos santykiai. Po kelių mėnesių derybų Aljanse, šios tarybos darbas buvo atnaujintas praėjusiais metais.

Maskvos ir Vakarų santykiai tebėra itin įtempti, Rusijai aneksavus Krymą ir teikiant paramą prorusiškiems separatistams Rytų Ukrainoje, kur ginkluotas konfliktas jau pareikalavo daugiau kaip 10 tūkst. gyvybių.

NATO ir toliau praktiškai nebendradarbiauja su Rusija dėl jos vaidmens Ukrainos krizėje, tačiau Aljanso politinės komunikacijos kanalai tebėra atviri.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

02:08
01:11
02:10

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min