Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 5d. 14:05

NATO santykių su Rusija atnaujinimui nepritaria ne tik Lietuva (atnaujinta 17.36 val.)

Vygaudas Ušackas ir Hillary Clinton NATO užsienio reikalų ministrų susitikime.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vygaudas Ušackas ir Hillary Clinton NATO užsienio reikalų ministrų susitikime.

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton per NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje pareiškė, kad atėjo laikas „naujai santykių pradžiai“ su Rusija. Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas buvo kitokios nuomonės.

H.Clinton šią poziciją išdėstė užsienio reikalų ministrams svarstant formalių santykių su Maskva atnaujinimo klausimą. Dvišalius Rusijos ir NATO santykius stagnacija ištiko po praėjusių metų rugpjūtį įvykusio Maskvos karo su Tbilisiu. JAV valstybės sekretorė pažymėjo, kad Rusiją ir NATO vienija keli bendri tikslai, tarp kurių – Afganistanas.

H.Clinton taip pat akcentavo, kad NATO turėtų palikti atviras duris Gruzijos ir kitos buvusios Sovietų Sąjungos valstybės – Ukrainos – narystei šioje transatlantinio saugumo organizacijoje.

Kiek anksčiau Rusijos pasiuntinys NATO gynė savo šalies sprendimą kariauti su Gruzija ir pažymėjo, kad bet kokie atsinaujinę Rusijos santykiai su NATO priklausys nuo Maskvos.

„Metas pradėti iš naujo“, – kalbėjo H.Clinton. Kai kurios Europos valstybės, tarp jų – Vokietija ir Prancūzija – jau seniai spaudė kitas NATO nares atnaujinti organizacijos santykius su Kremliumi, tikindami, kad šių santykių stagnacija duoda neigiamų rezultatų.

„Neblokuosime santykių su Rusija atnaujinimo, nes manome, kad yra daug klausimų, kuriuos išspręsti NATO gali tik su Maskvos pagalba. Pavyzdžiui, tranzitas į Afganistaną, Iraną, Artimuosius Rytus, taip pat branduolinių ginklų neplatinimo klausimas“, – prancūzų ir vokiečių poziciją palaikė Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas.

Savo ruožtu Lietuvos užsienio reikalų vadovas Vygaudas Ušackas sakė tikintis, kad šiuo metu „atnaujinti formalų dialogą yra per anksti“.

Papildyta 17.36val.: Nepritaria ne tik Lietuva

Pasak naujienų agentūros AFP, kai kurios Vidurio Europos šalys kaip, pavyzdžiui, Čekija, o taip pat Kanada tokio sprendimo atžvilgiu yra nusiteikusios „šaltai“.

Tačiau NATO ir Maskvos aukšto lygio ryšių atnaujinimui pritarė dauguma didžiųjų Vakarų valstybių, įskaitant ir JAV.

Pirmasis oficialus susitikimas, diplomatų teigimu, galėtų įvykti ministrų lygiu, po balandžio pradžioje Strasbūre ir Kėlyje įvyksiančio NATO šalių vadovų susitikimo. NATO ir Rusijos taryboje paprastai susitinka ambasadoriai, tačiau kartais rengiami ir ministrų, valstybių ir vyriausybių vadovų susitikimai.

NATO sprendimus priima vienbalsiai ir kiekviena iš 26 šalių narių gali blokuoti sprendimą.

Oficialūs NATO ir Rusijos santykiai buvo įšaldyti dėl pernai rugpjūtį įvykusio Rusijos ir Gruzijos karo, bet gruodžio mėnesį pokalbiai buvo neformaliai atnaujinti.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Mados infekcija

Maistas

Eurovizija 2018

Sveikata

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min